Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Co może być przeszkodą w wykonaniu zabiegu laserowej korekcji wzroku?

laserowa korekcja wady wzroku

Specjaliści – lekarz okulista i optometrysta – muszą otrzymać od pacjenta komplet informacji, dotyczących m.in. aktualnego stanu zdrowia, przebytych w przeszłości chorób, przyjmowanych lekach, stylu życia i planów na przyszłość.

Ważne mogą bowiem okazać się incydenty, o których byśmy nawet nie pomyśleli np.:

  • opiłek metalu, który kiedyś wpadł do oka i dość późno został usunięty w gabinecie okulistycznym;
  • zdiagnozowany zespół suchego oka;
  • planowanie ciąży w najbliższym czasie
  • karmienie piersią ( Tak, to wszystko może mieć znaczenie, gdy wybieramy się na zabieg laserowej korekty wzroku)

Czy o każdej z wymienionych sytuacji powiedziałbyś w trakcie wizyty kwalifikacyjnej? Sprawdź, co jeszcze może mieć wpływ na proces planowania i powodzenie zabiegu.

Wiek

Jeśli parametry oczu są w normie, wiek nie jest istotny. Jednak w zależności od tego ile mamy lat, nasz wzrok będzie w różnej kondycji. Oczy młode, niedojrzałe, często nie osiągnęły jeszcze swojej ostatecznej długości. Długość gałki ocznej wiąże się bezpośrednio z wielkością wady wzroku. Tak, krótkowzroczność osiowa (czyli związana ze zbyt długim okiem) to najczęściej spotykana postać tej niemiarowości oka. Zatem, jeśli nie został ukończony jeszcze proces wzrostu, czyli 18 lat w zależności od płci, jesteśmy ostrożni w podejmowaniu decyzji o laserowym zabiegu refrakcyjnym.

Po 50. roku życia, prawdopodobieństwo wystąpienia w oku zmian degeneracyjnych lub fizjologicznych rośnie. Najczęściej są to zmiany związane właśnie z wiekiem. Jeśli w trakcie badania kwalifikacyjnego okaże się, że dotykają nas problemy związane z zaćmą lub nieprawidłowościami na dnie oka, najprawdopodobniej zostaniemy skierowani na dodatkowe badania.

Ciąża i karmienie piersią

W czasie zarówno ciąży, jak i karmienia piersią hormony „szaleją”. Dobrze to znamy, gdyż zmiany dotyczą wówczas nie tylko kobiecego nastroju, ale i ciała. W organizmie gromadzi się wtedy więcej wody, ponieważ i my i dziecko bardzo jej potrzebujemy. Poziom stężenia cukru we krwi również odbiega od normy. Wszystkie te procesy wpływają na wielkość wady wzroku.

Najczęściej w wyniku opisanych zmian, oczy w czasie ciąży i karmienia piersią stają się bardziej krótkowzroczne. Po pierwszej miesiączce, po odstawieniu dziecka od piersi, zazwyczaj wszystko wraca do normy. U ciężarnych i karmiących mam częściej występuje zespół suchego oka, który nie jest wskazany przy laserowych operacjach bo utrudnia szybką rekonwalescencję. Pozabiegowe leki, jeśli wchłoną się do krwioobiegu i mogą działać niekorzystnie na nienarodzone lub karmione dziecko.

Warto więc odczekać i wybrać się na badanie kwalifikacyjne do operacji laserowej oczu po hormonalnym szaleństwie. To tylko po to, by usunąć tą prawdziwą wadę wzroku.

Parametry narządu wzroku

W trakcie badania optometrycznego na kwalifikacji do chirurgii refrakcyjnej zostają określone dwa parametry, które mogą zadecydować o powodzeniu zabiegu. Już wykonując topografię rogówki (mapy rogówki) widzimy, czy rogówka nie jest zbyt cienka oraz czy źrenica nie jest zbyt szeroka. Niekiedy wystąpienia granicznych wyników jednego z podanych parametrów nie wyklucza pacjenta z prawidłowego zaplanowania operacji wady wzroku. Jednak może się zdarzyć tak, że przy niekorzystnej kombinacji grubości rogówki i dużej źrenicy oraz wysokiej wadzie wzroku zaprogramowanie i przeprowadzenie postępowania, nawet z wykorzystaniem najprecyzyjniejszych laserów, nie będzie możliwe. Na szczęście są inne rozwiązania – np. refrakcyjna wymiana soczewek, która przy przy założeniu, że pozostałe badania kwalifikacyjne są prawidłowe, jest metodą dającą zadowalające efekty.

Blizny rogówki

Po urazach, stanach zapalnych czy zabiegach w rogówce mogą pozostać blizny. Jeśli są one zbyt rozległe lub zbyt głębokie –  wykonanie zabiegu laserowego nie jest wskazane. Z jednej strony z przyczyn medycznych, by zastanego stanu oka nie pogorszyć. Z drugiej –  przewidywane pozabiegowe efekty nie rokują. Uzyskana bowiem po laserowym zabiegu wzroku ostrość widzenia może nie różnić się od obecnej. Blizny rogówki specjaliści są w stanie wykryć, zbadać i zwymiarować w trakcie badania kwalifikującego do laserowej korekcji oczu.

Choroby oczu

W trakcie badań kwalifikujących pacjenta do zabiegu usunięcia wady wzroku, okulista ma za zadanie wykryć choroby oczu, które mogą okazać się wykluczające. Do zmian w oczach, które są przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku należą: jaskra, zaćma, choroby i dystrofie rogówki, stożek rogówki, retinopatia cukrzycowa, zmiany siatkówkowe. Pamiętajmy, że każde oko jest inne i lekarz, podchodząc do niego indywidualnie analizuje wynik, informując na bieżąco o najtrafniejszym postępowaniu.

Choroby ogólne i leki

Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe, a także jesteś w trakcie leczenia – powiedz o tym specjaliście. Przed wejściem na wizytę kwalifikacyjną pacjenci otrzymują formularze do wypełnienia, w których należy dokładnie opisać swój stan zdrowia i aktualnie przyjmowane leki. Ważne jest, aby niczego nie zataić, ponieważ może mieć to znaczący wpływ na cały proces. To co możemy stracić jeśli zataimy ważne informacje może okazać się trudniejsze, niż pozostanie w okularach na nosie. Ponadto – dla osób obciążonych chorobą – być może lekarz będzie mógł zaproponować inne rozwiązanie. Do przeciwwskazań przy laserowej korekcji wad wzroku należą w szczególności: choroby autoimmunologiczne, stany niedoboru odporności, cukrzyca, leki zakłócające proces gojenia.

Ważne jest, abyśmy rozmawiali ze specjalistą, który prowadzi badania kwalifikujące do operacji laserowych oczu. Często oczekiwania odnośnie wyników zabiegu bywają nierealne. Okulista, optometrysta i chirurg refrakcyjny są przy Tobie nie tylko po to, aby gruntownie zbadać Twoje oczy, ale również po to, żeby wyjaśnić wszystkie wątpliwości i nurtujące Cię pytania. Zadaj sobie pytanie jak chciałbyś widzieć, a my odpowiemy, czy jest to możliwe – możliwe nie tylko dla nas, ale i dla Twojego oka.

 

Bibliografia:

  1. Wilkinson J.M., Cozine E.W., Kahn A.R. Refractive Eye Surgery: Helping Patients Make Informed Decisions About LASIK. Am Fam Physician. 2017 May 15; 95(10): 637-644. PMID: 28671403.
  2. Sharma S., Rekha W., Sharma T., Downey G. Refractive issues in pregnancy. Aust N Z J Obstet Gynaecol. 2006 Jun; 46(3): 186-8. doi: 10.1111/j.1479-828X.2006.00569.x. PMID: 16704469.
  3. Mohammadpour M. LASIK and systemic contraindications. Ophthalmology. 2007 May; 114(5): 1032-3; author reply 1033-4. doi: 10.1016/j.ophtha.2007.02.009. PMID: 17467541.
  4. Bower K. S, Woreta F. Update on contraindications for laser-assisted in situ keratomileusis and photorefractive keratectomy. Curr Opin Ophthalmol. 2014 Jul; 25(4): 251-7. doi: 10.1097/ICU.0000000000000055. PMID: 24837576.