JESTEŚ TUTAJ: LASEROWA KOREKCJA WZROKU / Czym charakteryzują się wady wzroku?

Czym charakteryzują się wady wzroku?

Czym charakteryzują się wady wzroku

Wadą wzroku nazywamy stan, w którym promienie świetlne po przejściu przez układ optyczny oka (rogówka i soczewka) nie są ogniskowane na siatkówce, w efekcie czego widzimy nieostry obraz. Wyróżniamy cztery podstawowe wady wzroku:

Krótkowzroczność jest to najczęściej spotykana wada wzroku polegająca na nieprawidłowym skupianiu promieni świetlnych. W oku obarczonym krótkowzrocznością, obraz powstaje przed siatkówką. Krótkowzroczność koryguje się przy pomocy soczewek rozpraszających, czyli ujemnych.

Nadwzroczność (dalekowzroczność) jest wynikiem zbyt krótkiej gałki ocznej w stosunku do siły łamiącej lub niewystarczającej siły załamującej w stosunku do długości gałki ocznej. U osób cierpiących na dalekowzroczność obraz powstaje za siatkówką. Do korekcji wady stosuje się soczewki skupiające promienie świetlne, czyli dodatnie.

Astygmatyzm jest wadą wynikającą z niesymetryczności rogówki oka. Obraz w oku osoby cierpiącej na astygmatyzm jest zniekształcony oraz nieostry, co jest następstwem tego, że promienie padające na rogówkę, są załamywane w różnym stopniu. Astygmatyzm koryguje się soczewkami torycznymi, czyli cylindrami.

Starczowzroczność (prezbiopia) jest związana ze zmianami, jakie zachodzą z wiekiem w soczewce oka. Z upływem czasu soczewka sztywnieje i traci swą elastyczność a związku z tym pogarsza się w niej proces akomodacji (akomodacja związana jest ze zmianą mocy soczewki w zależności od odległości obserwacji).  Wraz z wiekiem się widzenie z bliska jest osłabione i wiąże się z koniecznością używanie okularów do czytania.

Cena badań kwalifikacyjnych

290 zł

Cena zabiegu

od 3 199 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet do 50 rat