JESTEŚ TUTAJ: LECZENIE AMD / Jak zapobiegać i hamować rozwój AMD?

Jak zapobiegać i hamować rozwój AMD?

Jak zapobiegać i hamować rozwój AMD

Gdy AMD zostanie zdiagnozowane wystarczająco szybko możliwe jest zahamowanie postępu choroby. Jednak nie u wszystkich pacjentów możliwa jest poprawa stanu siatkówki, a co za tym idzie znaczna poprawa widzenia.  Znane obecnie metody profilaktyki nie zapobiegają w 100% tworzeniu się zmian zwyrodnieniowych, ale znacznie zmniejszają ryzyko powstania ich zaawansowanych postaci. Najważniejszą rolę w profilaktyce AMD odgrywa zapobieganie zmianom miażdżycowym, ochrona oczu przed mocnym światłem i niepalenie tytoniu. Osobom, u których już pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe siatkówki, zaleca się uzupełnienie diety o substancje ochraniające plamkę żółtą, najczęściej w formie tabletek lub kapsułek.

Stosowanie diety bogatej w luteinę, która gromadzi się w plamce i stanowi jej naturalny żółty filtr. Luteina chroni plamkę przed toksycznym działaniem światła słonecznego, wyzwalającego zabójcze dla komórek siatkówki tzw. wolne rodniki tlenowe. Ilość  luteiny w plamce maleje z wiekiem, dlatego tak ważne jest, aby ją uzupełniać. Luteina występuje w ciemnozielonych warzywach i owocach, takich jak szpinak, jarmuż, sałata i brokuły, borówki. Luteina rozpuszcza się w tłuszczu i należy do posiłku dodawać kilka kropli oleju, ponieważ wpływa to na jej lepsze przyswajanie przez organizm. Istnieją też na rynku farmaceutycznym leki będące dodatkami do diety, które w swoim składzie zawierają luteinę krystaliczną w pożądanej dawce dziennej 6 mg.

Stosowanie przeciwutleniaczy, które mają za zadanie usuwać  toksyczne rodniki tlenowe. Do przeciwutleniaczy zaliczamy witaminę C (500 mg/dziennie) oraz E (200-400 mg/dziennie). Witamina E ułatwia też przyswajanie i gromadzenie także pożądanej witaminy A.

Cena badań kwalifikacyjnych

290 zł

Cena zabiegu

od 2 500 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet do 50 rat