JESTEŚ TUTAJ: O NAS > Nasza Historia

Nasza historia

Każde centrum okulistyczne ma swoją niezwykłą historię. Nasza jest nierozerwalnie związana z historią Krakowa i rozwojem krakowskiej optyki. Jako centrum okulistyczne Vidium Medica, wcześniej Voigt Medica, funkcjonujemy od 2011 roku. Wieloletnia historia i doświadczenie rodziny Voigt, uznanych optyków i optometrystów, oraz wiedza i praktyka czołowych okulistów pozwoliły na stworzenie ośrodka wyróżniającego się na mapie Krakowa. Rozwinęliśmy nowoczesne procedury w laserowej korekcji wad wzroku oraz w leczeniu większości schorzeń przedniego odcinka oka, z zabiegiem leczenia zaćmy włącznie. Bardzo szybko zdobyliśmy uznanie wśród Pacjentów w kraju i za granicą. Staliśmy się jednym z najczęściej wybieranych prywatnych ośrodków okulistycznych w kraju.

W 2017 roku nasze centrum okulistyczne przeszło w ręce prywatnego inwestora i rozpoczęło gruntowne przemiany. Zmiana kadry menedżerskiej, powiększenie zespołu medycznego oraz działu obsługi Pacjenta, wprowadzenie nowych standardów medycznych i pozamedycznych – to tylko niektóre z nich. Plany ekspansji do kolejnych miast, sprawiają, że pod nową, odświeżoną nazwą – Vidium Medica – stajemy się marką ogólnopolską. Wiosną 2019 roku, przywitamy pierwszych  Pacjentów w kolejnej lokalizacji – w Warszawie.

Łączymy nasze trzy kluczowe kompetencje – doświadczenie, technologię i indywidualne podejście, co pozwala nam lepiej rozumieć potrzeby i spełnić oczekiwania Pacjentów. Rozumiemy obawy, wątpliwości oraz strach, jakie wiążą się z zabiegami medycznymi, dlatego cały nasz zespół dba o komfort i bezpieczeństwo Pacjentów. Inwestycje w najnowsze technologie oraz sprzęt, pozwalają na szybką kompleksową diagnostykę i skuteczne leczenie.

Specjalizujemy się w laserowej chirurgii refrakcyjnej, nowoczesnej metodzie usuwania zaćmy i refrakcyjnej wymiany soczewki oraz w leczeniu stożka rogówki.

SŁUCHAMY,  a przede wszystkim WIDZIMY każdego Pacjenta.

Krakowskie korzenie

Nasze centrum okulistyczne zostało założone przez potomków rodziny Voigt. Początki jej działalności w branży optycznej, datuje się na koniec XIX wieku. Jednak pierwsze zapisy zachowane w księgach handlowych Królewskiego Miasta Krakowa pochodzą z 1910 roku.

Założycielka firmy optycznej, pani Helena Voigt, była osobą bardzo przedsiębiorczą i uruchomiła, jako pierwsza w Krakowie, sprzedaż gotowych okularów w metalowych oprawach, które początkowo sprowadzała z Wiednia. W 1928 roku, nabyła kamienicę przy ul. Floriańskiej 47 w Krakowie, gdzie jedna z filii Voigt Optyk znajduje się do dzisiaj. W ten sposób powstała jedna z najstarszych firm optycznych w Polsce i najstarsza w Krakowie. W tym samym roku, synowie Heleny – Stanisław i Jan, pobierali naukę w optycznym ośrodku w Jenie, uchodzącym za kolebkę europejskiej optyki. Nauka w niemieckiej szkole, a potem przedstawicielstwo Zeiss’a (lornetki, mikroskopy, lupy itp.) oraz Leica (aparaty fotograficzne), zapoczątkowały sprzedaż pomocy optycznych. Voigt Optyk był jednym z trzech istniejących wówczas punktów, umożliwiających zakup takich pomocy.

W roku 1978, nowy rozdział w firmie otwiera Piotr Voigt, syn Stanisława, który jako pierwszy w Polsce zapoczątkował produkcję i dopasowywanie twardych soczewek kontaktowych na masową skalę. W kolejnych latach uruchomił filie firmy w Chrzanowie i Myślenicach.

Rok 2011 to następny przełom w historii rodziny Voigt. Piotr wraz z rodziną założył Voigt Medica, nowoczesne centrum okulistyczne. Ośrodek, którego mocną stroną są wykwalifikowani optometryści, doświadczeni lekarze oraz najnowocześniejszy sprzęt, bardzo szybko znalazł uznanie wśród Pacjentów zainteresowanych laserową korekcją wady wzroku i zabiegami usunięcia zaćmy.

W 2018 roku centrum okulistyczne przeszło gruntowną przemianę i zostało przekazane w ręce prywatnego inwestora. Funkcjonuje obecnie pod nazwą Vidium Medica i ma ambicje stać się marką ogólnopolską, znaną także poza granicami naszego kraju.