Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Laseroterapia siatkówki w retinopatii cukrzycowej

Laseroterapia w retinopatii cukrzycowej

Retinopatia cukrzycowa nadal pozostaje jedną z najczęstszych przyczyn całkowitej utraty wzroku.  Wszystkiemu winna jest cukrzyca, czyli podstępna choroba metaboliczna na którą choruje ponad 420 milionów osób na całym świecie.

Retinopatia cukrzycowa – leczenie

Medycyna XXI wieku daje szerokie możliwości terapeutyczne. W przypadku retinopatii cukrzycowej najczęściej stosuje się laseroterapię oraz iniekcje bezpośrednio do ciała szklistego (tak zwane iniekcje doszklistkowe preparatami zawierającymi anty – VEGF). Obydwa zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w trybie ambulatoryjnym – pacjent tego samego dnia wraca do domu. Efekty leczenia zależą od stanu zaawansowania retinopatii cukrzycowej w momencie rozpoczęcia terapii.

Retinopatia cukrzycowa – leczenie laserem

Laserowe leczenie chorób siatkówki (a retinopatia do nich należy) nazywane jest także fotokoagulacją laserową. Aparatura dzięki której możliwe jest wykonanie zabiegu to różnego rodzaju lasery tj.  laser Nd:YAG (neodymowo yagowy), argonowy. Głównym wskazaniem do zastosowania laseroterapii w retinopatii cukrzycowej jest jej postać prolifercyjna, która przebiega z neowaskularyzacją, czyli procesem polegającym na tworzeniu nowych naczyń krwionośnych. Charakteryzują się one jednak nieprawidłową budową i znacznie łatwiej ulegają destrukcji w konsekwencji czego u większości chorych dochodzi do zaburzeń widzenia. Dzięki zastosowaniu laseroterapii w leczeniu retinopatii cukrzycowej jest szansa na zatrzymanie progresji utraty wzroku. W pewnym sensie można powiedzieć, że laseroterapia w retinopatii cukrzycowej nie da efektu poprawy jakości wzroku, jednak zmniejszy ryzyko całkowitej utraty wzroku – jest więc o co walczyć.

Retinopatia oka – leczenie

Dzięki zastosowaniu laseroterapii w retinopatii cukrzycowej dochodzi do usunięcia nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które są odpowiedzialne za pogorszenie jakości wzroku. Do sytuacji tej dochodzi w mechanizmie wylewów krwi czy odwarstwienia siatkówki. Fotokoagulację stosuje się również u pacjentów u których występuje tak zwany obrzęk plamki.

Laser 2RT w retinopatii cukrzycowej

2RT to symbol, który odnosi się do nowej metody terapii chorób siatkówki. Za jej pomocą możliwe jest leczenie zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD, ang: Age-related Macular Degeneration) oraz cukrzycowego obrzęku plamki. Laser 2RT wykorzystuje falę o długości 532nm i należy do laserów nanosekundowych. Zasada jego działania jest zupełnie inna w porównaniu do tradycyjnej laseroterapii i przede wszystkim nie powoduje termicznego (cieplnego) uszkodzenia siatkówki. W wyniku terapii laserem 2RT dochodzi do naturalnej odbudowy i regeneracji siatkówki – można powiedzieć, że to proces autoregulacyjny. Dodatkową zaletą leczenia tego typu jest jego mała inwazyjność.

Laseroterapia w leczeniu retinopatii cukrzycowej

Laseroterapia w okulistyce przynosi bardzo dobre efekty – między innymi za sprawą szybkiego powrotu do codziennej aktywności pacjenta. Bezpośrednio po zabiegu wzrok może być nieco zamazany, a oko nieco bolesne przez kilka dni. Najczęściej lekarz zaleca kontrolną wizytę po kilku dniach od zabiegu. Powikłaniem laseroterapii może być częściowa utrata pola widzenia, zaburzenia ostrości czy też pogorszenie widzenie w ciemności. Ryzyko efektów ubocznych występujących na skutek laseroterapii  jest jednak znacznie mniejsze niż ryzyko ślepoty będącej konsekwencją nieleczonej retinopatii cukrzycowej. Laseroterapia pozwala także na zahamowanie postępującej utraty wzroku, która może się dokonywać, jeśli retinopatia cukrzycowa nie będzie prawidłowo leczona. Czy przeprowadzone zabiegi laserowe dają gwarancję, że wzrok w cukrzycy nie ulegnie pogorszeniu? Wiele zależy od prawidłowego poziomu cukru we krwi (glikemii), bowiem wykonanie laseroterapii nie gwarantuje, że nie pojawią się nowe zmiany patologiczne w obrębie siatkówki. Pacjent chorujący na retinopatię cukrzycową musi być pod ścisłą kontrolą lekarza okulisty oraz diabetologa i internisty, bowiem równie ważne jest utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego krwi czy poziomu cholesterolu.

 

Bibliografia:

  1. Yun S.H., Adelman R.A. Recent developments in laser treatment of diabetic retinopathy. Middle East Afr J Ophthalmol. 2015 Apr-Jun; 22(2): 157-63. doi: 10.4103/0974-9233.150633. PMID: 25949072; PMCID: PMC4411611.
  2. Wang W., Lo A.C.Y. Diabetic Retinopathy: Pathophysiology and Treatments. Int J Mol Sci. 2018 Jun 20; 19(6): 1816. doi: 10.3390/ijms19061816. PMID: 29925789; PMCID: PMC6032159.
  3. Gajewski P. (red.). Interna Szczeklika 2019. Wyd. 10. Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
  4. https://www.cxnews.pl/laser-w-leczeniu-amd-oraz-retinopatii-cukrzycowej,264.html