Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Operacja zaćmy – usuwanie zaćmy laserem

Najczęściej wykonywana procedura medyczna na świecie

Rozbudowany pakiet badań przed zabiegiem

Indywidualnie dopasowane do potrzeb Pacjenta specjalistyczne implanty wewnątrzgałkowe

Szybki i bezbolesny zabieg

Wsparcie wszczepu nowoczesnym systemem VERION

Innowacyjne soczewki zwiększonej głębi ostrości i szerokim zakresie widzenia – AcrySoft® IQ Vivity ™

Co to jest zaćma?

Zaćma to postępujący proces zmętnienia soczewki oka, który jest naturalnym zjawiskiem związanym ze starzeniem się organizmu. Schorzenie to dotyka wszystkich ludzi, choć tempo jego rozwoju może się różnić w zależności od indywidualnych czynników. Podstawową funkcją soczewki jest tworzenie ostrego obrazu na dnie oka, jednak w miarę postępu zaćmy traci ona swoją kluczową cechę – przejrzystość.

To stopniowe zmętnienie prowadzi do pogorszenia jakości widzenia, uniemożliwiając ostre odwzorowanie obrazu na siatkówce. Proces ten może trwać latami, a pierwsze objawy są często zauważalne dopiero wtedy, gdy pogarszający się wzrok zaczyna znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie. Zaćma jest schorzeniem, które leczy się wyłącznie operacyjnie, a nieleczona może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku, będąc najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie.

Warto podkreślić, że zaćma nie jest wyłącznie domeną osób starszych. Może występować również u młodszych pacjentów, szczególnie tych zmagających się z krótkowzrocznością lub cukrzycą. Ponadto, zaćma może mieć charakter nabyty, wrodzony lub pourazowy, a w niektórych przypadkach może być związana z wykonywanym zawodem (np. „zaćma spawacza”).

Na czym polega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy to zaawansowany zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie zmętniałej soczewki oka i zastąpienie jej sztucznym implantem. Procedura ta, zwana fakoemulsyfikacją, polega na rozdrobnieniu zmętniałej soczewki przy użyciu ultradźwięków, a następnie odessaniu jej fragmentów. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu naturalnej soczewki, chirurg wszczepia sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową, która przywraca ostrość widzenia

Ile trwa operacja zaćmy?

Operacja zaćmy trwa około 15 – 30 minut i Pacjent tego samego dnia wraca do domu.


Soczewkawidzenie
do dali
widzenie
do bliży
widzenie do
odległości
pośrednich
korekcja
astygmatyzmu
jednoogniskowa
jednoogniskowa toryczna
wieloogniskowa
wieloogniskowa toryczna
o przedłużonej głębi ostrościwidzenie
funkcjonalne
o przedłużonej głębi ostrości torycznawidzenie
funkcjonalne

Operacja zaćmy to wszczepienie implantu. Wykonywane jest raz na całe życie. Od właściwego wyboru soczewki i miejsca operacji zależy jakość widzenia.

PRZEMYŚLANY WYBÓR JEST NAJWAŻNIEJSZY


Objawy zaćmy

Pierwsze objawy mogą być niedostrzegalne lub bardzo słabe. Zmętnieniu soczewki nie towarzyszą bowiem ani ból, ani nawet przekrwienie oka. Choroba daje o sobie znać różnymi zaburzeniami wzroku, które zależą od umiejscowienia zmętnień. Dlatego każde zauważalne pogorszenie się widzenia, np. brak ostrości lub rozmyty obraz, powinno być znakiem ostrzegawczym. W takim wypadku niezwłocznie należy zgłosić się do specjalisty, który oceni przyczynę dolegliwości.

Dowiedz się więcej


Droga leczenia pacjenta z zaćmą

Droga pacjenta

Droga pacjenta zaczyna się od umówienia wizyty w naszej klinice. Celem wizyty kwalifikacyjnej jest kompleksowe badanie Pacjenta i dobór optymalnej soczewki. Na badanie do zabiegu usunięcia zaćmy należy przeznaczyć około 1 – 3 godzin. Wizyta rozpoczyna się od wywiadu medycznego i wypełnienia ankiety medycznej. Jeżeli Pacjent ma wcześniej wykonane badania to zachęcamy do przyniesienia ich na wizytę kwalifikacyjną.

Dowiedz się więcej


Jaką soczewkę wybrać?

Obecnie chirurdzy okulistyczni oraz Pacjenci mają do wyboru szeroką gamę sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych, przeznaczonych do wszczepienia w miejsce zmętniałej soczewki. Poszczególne modele różnią się od siebie kształtem oraz materiałem, z którego są wyprodukowane.

Dowiedz się więcej


Rodzaje soczewek dla pacjentów z zaćmą.

Rodzaje soczewek

Wraz z rozwojem cywilizacji wzrastają potrzeby Pacjentów oraz ich wymagania dotyczące jakości życia i ostrości wzroku po operacji zaćmy, najlepiej bez konieczności używania dodatkowych okularów. Implanty soczewkowe stosowane w chirurgii zaćmy można podzielić na standardowe i soczewki z grupy Premium.

Dowiedz się więcej


Jak przebiega operacja zaćmy?

Jedyną metodą leczenia zaćmy, jest poddanie się zabiegowi usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nowoczesnym implantem. Podczas zabiegu, za pomocą ultradźwięków, rozbija się zmętniałą soczewkę, która następnie jest usuwana a na jej miejsce wszczepiana jest nowa. Metoda ta znana jest jako fakoemulsyfikacja. W trakcie zabiegu, pacjent jest w stałym kontakcie z lekarzem operatorem oraz pozostałym personelem medycznym. Dzięki znieczuleniu miejscowemu w postaci kropli Zabieg jest całkowicie bezbolesny a pacjent niemal od razu po jego zakończeniu może samodzielnie udać się do domu.

Dowiedz się więcej


Przyczyny zaćmy.

Przyczyny zaćmy

Zaćma najczęściej pojawia się u osób po 55 roku życia. Może również występować u ludzi młodych. W przypadku osób w podeszłym wieku, zaćma jest naturalnym objawem starzenia się organizmu. Z wiekiem zmienia się metabolizm i występują zaburzenia równowagi biochemicznej i osmotycznej, co nie pozwala na zachowanie przejrzystości soczewki.

Dowiedz się więcej


Jak uniknąć zaćmy?

Rozsądna i efektywna ochrona przed zaćmą starczą polega na stosowaniu zasad profilaktyki ogólnoustrojowej.

Dowiedz się więcej


Pytania dotyczące zaćmy

Najczęstsze pytania

Czy wykonujemy zabiegi refundowane na NFZ? Czy oferujemy nocleg dla przyjezdnych? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie zaćmy? Zajrzyj do naszego działu z najczęstszymi pytaniami od pacjentów, aby dowiedzieć się więcej na temat leczenia oraz zabiegów usuwania zaćmy w klinice Optegra (dawniej Vidium Medica).

Dowiedz się więcej


Operacja zaćmy w Krakowie i Warszawie

Usuwanie zaćmy

Cena badań kwalifikacyjnych

399 zł

Cena zabiegu

od 3000 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet na 50 rat

Lekarze operujący zaćmę

Zaćma – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy warto przeprowadzić operację zaćmy?

Kto kwalifikuje się do operacji zaćmy?

Kiedy najlepiej wykonać operację zaćmy?

W jakim wieku można operować zaćmę?

Czy zabieg operacji zaćmy jest poważny?

Jak przebiega operacja zaćmy?

Jak długo trwa pobyt w placówce po operacji zaćmy?

Jak długo goi się oko po operacji zaćmy?

Czego nie wolno robić po operacji zaćmy?

Ile prywatnie kosztuje zabieg na zaćmę?

Zobacz więcej na temat zaćmy