Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Laserowa korekcja wzroku — wada wzroku a zabieg okulistyczny

bezpieczna alternatywa dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych

trwała metoda przywracająca pełną ostrość widzenia

szybki i całkowicie bezbolesny zabieg

indywidualnie dopasowane procedury zabiegowe

10 letnia Gwarancja Lepszego Widzenia

Bywa, że wykonywany zawód lub realizowana pasja wymagają doskonałego wzroku, ale nie każdy może się nim cieszyć. Chociaż do noszenia okularów lub soczewek kontaktowych da się przyzwyczaić, dla niektórych może być to uciążliwe i ograniczać ich możliwości. Dlatego warto rozważyć nowoczesne metody korekcji wady wzroku, które pozwalają cieszyć się życiem bez przeszkód. Jedną z nich jest zabieg korekcji wzroku z użyciem lasera. Jest to procedura prosta, bezpieczna i skuteczna.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku? 

Zabieg laserowej korekcji wady wzroku umożliwia pozbycie się krótkowzroczności, nadwzroczności (dalekowzroczności) oraz astygmatyzmu (objawiającego się rozmytym i nieostrym widzeniem kształtów). Umożliwia usunięcie wady wzroku u Pacjentów w przedziale wiekowym od 18 do 60 roku życia. W większości przypadków ta praktycznie bezbolesna metoda usuwania wad wzroku umożliwia Pacjentom całkowitą rezygnację z okularów bądź soczewek kontaktowych.

Jacy pacjenci mogą poddać się laserowej korekcji wzroku?

Aby zakwalifikować się do laserowej korekcji wzroku, należy spełnić kilka warunków, takich jak:

 • mieć ukończone 18 lat,
 • mieć ustabilizowaną wadę wzroku,
 • nie przyjmować leków, które mogą wpływać na gojenie się ran, np. sterydów, retinoidów czy leków przeciwzakrzepowych.

Jakie wady wzroku można laserowo skorygować?

 • krótkowzroczność do – 12.00 dioptrii,
 • nadwzroczność + 6.00 dioptrii,
 • astygmatyzm do 6.00 dioptrii.

Jeśli spełniasz te kryteria, możesz umówić się na wizytę kwalifikacyjną w klinikach Vidium, gdzie specjaliści ocenią Twoją wadę wzroku i dobiorą dla Ciebie najlepszą metodę laserowej korekcji wzroku.

Wady wzroku i sposób ich korygowania

Wadą wzroku nazywamy stan, w którym promienie świetlne po przejściu przez układ optyczny oka (rogówka i soczewka) nie są ogniskowane na siatkówce, w efekcie czego widzimy nieostry obraz. Wyróżniamy trzy podstawowe wady wzroku:

Krótkowzroczność

Jest to najczęściej spotykana wada wzroku, polegająca na nieprawidłowym skupianiu promieni świetlnych.W oku obarczonym krótkowzrocznością, obraz powstaje przed siatkówką. Krótkowzroczność koryguje się przy pomocy soczewek rozpraszających, czyli ujemnych.

Nadwzroczność

Dalekowzroczność jest wynikiem zbyt krótkiej gałki ocznej w stosunku do siły łamiącej lub niewystarczającej siły załamującej w stosunku do długości gałki ocznej. U osób cierpiących na dalekowzroczność, obraz powstaje za siatkówką. Do korekcji wady stosuje się soczewki skupiające promienie świetlne, czyli dodatnie.

Astygmatyzm

Jest wadą wynikającą z niesymetryczności rogówki oka. Obraz w oku osoby cierpiącej na astygmatyzm jest zniekształcony oraz nieostry, co jest następstwem tego, że promienie padające na rogówkę, są załamywane w różnym stopniu. Astygmatyzm koryguje się soczewkami torycznymi, czyli cylindrami.

Porównanie ostrości widzenia między poprawnym wzrokiem a astygmatyzmem.

Laserowa korekcja wzroku – jak wygląda zabieg?

Zastanawiasz się, na czym polega zabieg? Laserowa korekcja wzroku wykonywana jest wyłącznie na rogówce, czyli zewnętrznej części oka. To szybka, skuteczna i małoinwazyjna procedura. Jej celem jest skorygowanie kształtu rogówki tak, by światło wpadające do oka skupiało się na siatkówce. W przypadku występowania krótkowzroczności, czyli „minusów”,  spłaszcza się rogówkę, a nadwzroczności, tzw. plusów – uwypukla. Natomiast podczas korekcji astygmatyzmu rogówkę wyrównuje się.

Przygotowanie do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Przygotowanie do zabiegu jest bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności operacji.

Przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku należy:

 • Nie przerywać przyjmowania stosowanych leków, w tym hormonalnych (antykoncepcja) na 6 miesięcy przed zabiegiem i 6 miesięcy po zabiegu.
 • Co najmniej 24 godziny przed procedurą nie należy się malować. W czasie zabiegu na twarzy też nie powinno być makijażu. Warto także z niego zrezygnować podczas kilkudniowego okresu rekonwalescencji.
 • Większość Pacjentów może bez obaw wrócić do pracy już nawet 24 godziny po laserowej korekcji wzroku. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto jednak pozwolić oczom na regenerację i zaplanować kilkudniowy odpoczynek. 
 • Po operacji prowadzenie samochodu jest niemożliwe, dlatego zalecamy przybycie do kliniki wraz z osobą towarzyszącą.
 • Dla własnego komfortu warto zadbać o to, aby w dniu zabiegu ubrać się jak najwygodniej.
 • Należy unikać picia alkoholu 24 godziny przed zabiegiem i około 48 godzin po nim. Ma on bowiem wpływ na suchość oczu. Warto także nie stosować perfum, wody kolońskiej czy dezodorantów i innych produktów o wysokiej zawartości alkoholu.
 • W dniu badania kwalifikacyjnego nie należy pić napojów gazowanych, energetycznych oraz kawy.
 • Przed operacją polecamy zjeść lekki posiłek.

Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Kwalifikacja do laserowej korekcji wad wzroku jest bardzo ważnym etapem przed zabiegiem, którego celem jest sprawdzenie, czy Pacjent spełnia wszystkie kryteria – sprawdzany jest stan jego oczu, wada wzroku i grubość rogówki, co pozwala ocenić ryzyko powikłań i czy nie ma przeciwwskazań do laserowej korekcji. Przed wizytą kwalifikacyjną Pacjent musi zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych na określony czas w zależności od rodzaju soczewek (14 dni dla miękkich torycznych, 30 dni dla twardych). Spotkanie ze specjalistami trwa od jednej do trzech godzin i składa się z dwóch części: wywiadu lekarskiego oraz badań przeprowadzonych przez okulistę oraz optometrystę.

Wywiad lekarski polega na rozmowie z lekarzem, który zapoznaje się z dokumentacją medyczną, ogólnym stanem zdrowia, oczekiwaniami i preferencjami Pacjenta, a także wyklucza ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Następnym etapem są specjalistyczne badania diagnostyczne przeprowadzanie przez lekarza oraz optometrystę.

Na podstawie wyników badań i rozmowy z Pacjentem lekarz zaproponuje najbardziej odpowiednią metodę laserowej korekcji wzroku, wyjaśni również przebieg, ryzyko i efekty zabiegu, a także udzieli wszelkich niezbędnych informacji i zaleceń.

Wykonujemy najbardziej rozbudowane badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku

Opis zabiegu laserowej korekcji wzroku 

Laserowa korekcja wzroku to jednodniowa procedura i nie wymaga hospitalizacji. Polega na wykonaniu bezpiecznego, szybkiego i małoinwazyjnego zabiegu w znieczuleniu miejscowym (w postaci kropli). 

To praktycznie bezbolesny zabieg, który trwa ok. 20 minut. Sam laser działa mniej więcej przez 20 sekund.

Przed zabiegiem Pacjent musi przejść wizytę kwalifikacyjną, podczas której lekarz zbada stan jego oczu, zmierzy wadę wzroku i grubość rogówki, oceni ryzyko powikłań i zaproponuje najlepszą metodę korekcji wzroku. Dokładna diagnostyka jest konieczna, by korekcja wzroku była bezpieczna.

Pacjent musi zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych na określony czas przed zabiegiem.

Po zabiegu Pacjent otrzyma specjalne krople do oczu, które musi stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Może również odczuwać dyskomfort, pieczenie, łzawienie lub światłowstręt przez kilka dni po procedurze. Należy unikać pocierania oczu, intensywnego wysiłku i ekspozycji na słońce, nie dopuścić do zakażenia. Widzenie poprawia się stopniowo i stabilizuje się po kilku tygodniach lub miesiącach.

Przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu: 

 • ciąża oraz karmienie piersią,
 • choroby oczu, takie jak zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej czy zapalenie rogówki,
 • cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy i inne choroby autoimmunologiczne.

Laserowa korekta wzroku – rekonwalescencja

Korekta wady wzroku za pomocą lasera jest najbezpieczniejszą metodą zabiegowego usuwania wad wzroku. To jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych wzroku na świecie charakteryzujący się niskim ryzykiem powikłań. 

Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku zależy od metody, jaką Pacjent miał wykonywany zabieg. Zwykle po kilku dniach jest możliwy powrót do codziennej aktywności oraz pracy. Warto dodać, że u każdego Pacjenta proces poprawy widzenia zachodzi w innym tempie, na co wpływ ma indywidualna predyspozycja oraz uwarunkowania medyczne. Ostrość widzenia stabilizuje się przez kilka tygodni. Dlatego kluczową rolę w procesie rekonwalescencji odgrywają stosowanie się do zaleceń lekarza oraz obecność na wizytach kontrolnych.

Ile kosztuje zabieg laserowej korekcji wzroku?

Często za sprawą czynnika finansowego wiele osób odkłada podjęcie decyzji o laserowym usunięciu wady wzroku. Warto jednak pamiętać, że okulary oraz soczewki kontaktowe to cykliczny wydatek. Natomiast koszt zabiegu to jednorazowa inwestycja w lepszą jakość życia oraz wyraźniejsze widzenie. 

Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku

Cena badań kwalifikacyjnych

399 zł

Cena zabiegu

od 6 900 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet na 50 rat

Zaufali nam

Krzysztof Jankowski Jankes

prezenter radiowy

„Dziękuję doktorowi Krzywickiemu oraz całemu zespołowi Optegra Warszawa (dawniej Vidium Medica) za fantastyczną opiekę i przywrócenie ostrości wzroku na wszystkie odległości. Nie rezygnuję z okularów, bo się z nimi lubię i są dość charakterystyczne dla mojego wizerunku. Poza tym chodzenie w tzw. zerówkach to zupełnie co innego. I co najważniejsze, teraz to ja wybieram kiedy chcę mieć okulary na nosie, a nie odwrotnie.”


Obejrzyj film z Michałem Kubiakiem

Michał Kubiak

Kapitan reprezentacji Polski w siatkówce, Mistrz Świata 2014 i 2018

„Dziękuję wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do wyleczenia moich oczu. Jestem w stanie spokojnie trenować i grać bez martwienia się, że soczewka wypadnie w trakcie meczu.Mój komfort życia poprawił się. Wstając rano, nie muszę już zakładać soczewek czy szukać okularów, dlatego jestem szczęśliwym człowiekiem!”


Małgorzata Rozenek-Majdan

prezenterka telewizyjna

„Chciałabym bardzo podziękować za profesjonalizm i wspaniałą opiekę całemu personelowi kliniki, bo gdy każda klinika bała się dokonać laserowej korekcji wzroku, to Optegrze Centrum Nowoczesnej Okulistyki (dawniej Vidium Medica), dzięki najnowocześniejszemu laserowi, podjął się zabiegu. Nosiłam okulary i soczewki od 10. roku życia (każdy kto ma wadę zbliżoną do -8 wie, jaki to kłopot). Nie noszę ich od tygodnia i nigdy nie widziałam lepiej niż teraz.”

Obejrzyj film Małgorzatą Rozenek-Majdan

Maja Bohosiewicz

aktorka

“Od 15 lat nosiłam soczewki kontaktowe, raz lepiej, raz gorzej dobrane. W tym roku poszłam na konsultacje do Optegry (dawniej Vidium Medica) i przeszłam kwalifikacje do zabiegu metodą Lentivu® (SMILE), którą lekrze dobrali do mojego stylu życia. Po niej właściwie od razu można wrócić do aktywności fizycznej czy makeupu. Zabieg NIE BOLI a cały strach jest w psychice. 3dni później na kontroli, okazało się, że w prawym oku widzę 120% normy! Nie wiem czy ktoś z was nosi soczewki, ale ja wciąż nie mogę uwierzyć ze otwieram rano oczy i WIDZĘ!”


Mateusz Pągowski vel PAGO

profesjonalny gracz Counter Strike

„Stało się! Oczka naprawione, w końcu przestałem być ślepakiem! Moja wada -8.0 i -7,5 została całkowicie wyzerowana. Podziękowania dla wybitnych specjalistów – całej kliniki Optegra (dawniej Vidium Medica). Wkrótce zobaczycie jak będę teraz strzelać!”

Obejrzyj film z PAGO

Wokalista Filip Lato w klinice okulistycznej Vidium Medica.

Filip Lato

wokalista

“Jestem mega szczęśliwy! Po wielu latach w okularach i soczewkach znowu wszystko widzę! Ogromne podziękowania dla dra Krzywickiego i całego zespołu! Jedyne czego żałuję, to że nie zdecydowałem się na to wcześniej”


Paweł Fajdek

czterokrotny Mistrz Świata w rzucie młotem

Pod koniec 2020 roku w Optegrze (dawniej Vidium Medica) w Krakowie, Paweł Fajdek przeszedł zabieg laserowej korekcji wzroku. Mamy nadzieję, że teraz będzie nas reprezentował co najmniej tak samo rewelacyjnie jak do tej pory;)

Film z Pawłem Fajdkiem

Nasi specjaliści – operatorzy

lek. med. Marcin Jawor

lek. med. Marcin Jawor

Jest certyfikowanym przez WaveLight operatorem Laserów FS200 oraz EX500.

Laserowe metody korekcji wad wzroku należą do jednych z najczęstszych chirurgicznych procedur wykonywanych na świecie. Ze względu na ogromny przełom w technologii laserowej, są wyjątkowo bezpieczne i niezwykle precyzyjne. Ryzyko zakażenia bakteryjnego rogówki w trakcie zabiegu jest skrajnie niskie, w porównaniu do ryzyka u osób noszących soczewki kontaktowe. Każdy zabieg laserowej korekcji wzroku, wykonywany jest dopiero po serii wielu specjalistycznych badań, mających wykluczyć osoby dla których taki zabieg nie będzie odpowiedni.”


dr n.med. Katarzyna Buczak-Gasińska

dr n.med. Katarzyna Buczak-Gasińska

Jest członkiem The European Society of Cataract and Refractive Surgeons.

“Jestem autorem szeregu prac naukowych. W 2011 roku uzyskałam tytuł doktora nauk medycznych. W tym samym roku odbyłam staż z chirurgii dróg łzowych w Klinice Okulistyki St. Josefs Hospital w Hagen (Niemcy pod kierunkiem prof. H.W. Meyer-Rusenberga). Specjalizuję się w kwalifikacji Pacjentów do nowoczesnych zabiegów korekcji wzroku. W Optegrze przeprowadzam zabiegi laserowej korekcji wzroku.”


lek. med. Piotr Krzywicki

lek. med. Piotr Krzywicki

Należy do grona jednych z najbardziej doświadczonych chirurgów refrakcyjnych.

Znajduję się w wąskim gronie referencyjnych chirurgów firmy Staar. Jestem konsultantem z zakresu chirurgii refrakcyjnej, chirurgii zaćmy, stożka rogówki, chirurgii estetycznej i zeza. W Optegrze wykonuję zabiegi laserowej korekcji wad wzroku, stożka rogówki oraz wszczepiam soczewki wewnątrzgałkowe w leczeniu zaćmy i korekcji starczowzroczności. W pracy najważniejsza jest dla mnie rozmowa z Pacjentem i wsłuchanie się w jego potrzeby.


FAQ

Czy zabieg jest bolesny?

To jedna z najczęstszych obaw Pacjentów, dlatego warto podkreślić, że zabieg ten nie jest bolesny. Przed rozpoczęciem procedury lekarz zakrapla oko znieczulającymi kroplami o natychmiastowym działaniu. Nie musisz się więc martwić o ból ani dyskomfort podczas zabiegu. Podczas jego trwania możesz jedynie odczuć lekki ucisk bądź minimalny dyskomfort spowodowany przytrzymywaniem powiek specjalną rozwórką okulistyczną.

Czy zabieg się uda, jeśli się poruszę?

Laserowa korekcja wzroku a korygowanie krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu

Jak szybko możemy wrócić do normalnej aktywności?

Czy zabieg laserowej korekcji może doprowadzić do utraty wzroku?

Czy duża wada wzroku jest przeciwwskazaniem do zabiegu?

Czy zabieg może być wykonany na obojgu oczach za jednym razem?

Ile czasu trwa badanie kwalifikacyjne oraz zabieg?

Czy po zabiegu klinika zapewnia opiekę medyczną?

Czy powikłania są częste?

Czy zabieg laserowej korekcji wady wzroku wyklucza możliwość późniejszego usunięcia zaćmy?

Czy wada może powrócić do stanu sprzed zabiegu?

Czy soczewki kontaktowe przeszkadzają w zabiegu?

Zobacz więcej na temat laserowej korekcji wzroku