Operacja zaćmy Kraków

Zaćma

Usunięcie zaćmy bez kolejek w Vidium Medica.

Zaćma (katarakta oka) nie jest chorobą, ale procesem związanym ze  starzeniem się organizmu, tak samo jak wtedy, gdy na twarzy pojawiają się zmarszczki, czy siwe włosy.  W związku z tym problem ten dotyczy wszystkich ludzi bez wyjątku. Czas, w którym zaćma się rozwinie uzależniony jest od wielu czynników, dlatego można trudno jest  przewidzieć jak szybko będzie ona mieć wpływ na jakość i komfort widzenia.  Operacja zaćmy jest jedyną możliwością leczenia zaćmy.

Operacja zaćmy polega na usunięciu zmatowiałej naturalnej soczewki i wszczepieniu sztucznego implantu. Usunięcie zaćmy wykonywane jest raz na całe życie. Nie można już później usunąć implantu i wszczepić lepszego. Dlatego warto wybrać mądrze gdyż od tego zależy jakość widzenia.

OPERACJA ZAĆMY TO WSZCZEPIENIE IMPLANTU. WYKONYWANE JEST RAZ NA CAŁE ŻYCIE. OD WŁAŚCIWEGO WYBORU SOCZEWKI I MIEJSCA OPERACJI ZALEŻY JAKOŚĆ WIDZENIA.

WYBIERZ MĄDRZE!

Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki oka. Podstawowym zadaniem soczewki jest tworzenie ostrego obrazu na dnie oka. Wraz z rozwojem zaćmy soczewka traci swoją najistotniejszą cechę, jaką jest przejrzystość. Postępujące zmętnienie uniemożliwia ostre odwzorowanie obrazu na siatkówce, co powoduje gorsze widzenie. Zaćma może postępować powoli przez wiele lat. Osoby nią dotknięte najczęściej dostrzegają pierwsze objawy, kiedy pogarszający się wzrok zaczyna im przeszkadzać w normalnym życiu. Zaćmę leczy się operacyjnie, a nieleczona może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Zaćma jest najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie.

Operacja zaćmy trwa około 15 – 30 minut i Pacjent tego samego dnia wraca do domu.

Zaćma może również występować u młodszych osób, które zmagają się na przykład z krótkowzrocznością, albo cukrzycą jak również może mieć charakter nabyty lub wrodzony. Zaćma może mieć także charakter pourazowy lub wynikać ze specyfiki zawodu (tzw. „zaćma spawacza”). Zabiegi operacyjne usunięcia zaćmy to najczęściej wykonywane zabiegi okulistyczne na świecie.

Usuwanie zaćmy

Cena badań kwalifikacyjnych

290

Cena zabiegu

od 1999

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu
nawet na 50 rat

Jak przebiega operacja zaćmy?

Zaćmę leczy się operacyjnie. W naszej klinice korzystamy z najnowocześniejszej metodą znanej jako fakoemulsyfikacja, w której za pomocą ultradźwięków następuje rozdrobnienie i usunięcie zmętniałej soczewki. Zabieg jest bezbolesny, a Pacjent odczuwa jedynie delikatny dotyk oraz polewanie oka specjalnym płynem. Zabieg trwa ok. 15-20 minut, a po jego zakończeniu niemal od razu można samodzielnie opuścić klinikę.

Objawy zaćmy

Pierwsze objawy mogą być niedostrzegalne lub bardzo słabe. Zmętnieniu soczewki nie towarzyszą bowiem ani ból, ani nawet przekrwienie oka. Choroba daje o sobie znać różnymi zaburzeniami wzroku, które zależą od umiejscowienia zmętnień. Dlatego każde zauważalne pogorszenie się widzenia, np. brak ostrości lub rozmyty obraz, powinno być znakiem ostrzegawczym. W takim wypadku niezwłocznie należy zgłosić się do specjalisty, który oceni przyczynę dolegliwości.

Droga pacjenta

Droga pacjenta zaczyna się od umówienia wizyty w naszej klinice. Celem wizyty kwalifikacyjnej jest kompleksowe badanie Pacjenta i dobór optymalnej soczewki. Na badanie do zabiegu usunięcia zaćmy należy przeznaczyć około 1 – 3 godzin. Wizyta rozpoczyna się od wywiadu medycznego i wypełnienia ankiety medycznej. Jeżeli Pacjent ma wcześniej wykonane badania to zachęcamy do przyniesienia ich na wizytę kwalifikacyjną.

Droga pacjenta do operacji zaćmy

Jaką soczewkę wybrać?

Obecnie chirurdzy okulistyczni oraz Pacjenci mają do wyboru szeroką gamę sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych, przeznaczonych do wszczepienia w miejsce zmętniałej soczewki. Poszczególne modele różnią się od siebie kształtem oraz materiałem, z którego są wyprodukowane.

Rodzaje soczewek

Wraz z rozwojem cywilizacji wzrastają potrzeby Pacjentów oraz ich wymagania dotyczące jakości życia i ostrości wzroku po operacji zaćmy, najlepiej bez konieczności używania dodatkowych okularów. Implanty soczewkowe stosowane w chirurgii zaćmy można podzielić na standardowe i soczewki z grupy Premium.

Umów się na zabieg i zapłać w wygodnych ratach

Twoje oczy są oknem na świat, a życie jest zbyt piękne aby czekać.
Nasi Pacjenci mogą rozłożyć koszt zabiegu nawet do 50 rat.

Przyczyny zaćmy

Przyczyny zaćmy

Zaćma najczęściej pojawia się u ludzi po 55 roku życia. Może również występować u ludzi młodych. W przypadku osób w podeszłym wieku, zaćma jest naturalnym objawem starzenia się organizmu. Z wiekiem zmienia się metabolizm i występują zaburzenia równowagi biochemicznej i osmotycznej, co nie pozwala na zachowanie przejrzystości soczewki.

Co robić, aby uniknąć zaćmy?

Jak uniknąć zaćmy?

Rozsądna i efektywna ochrona przed zaćmą starczą polega na stosowaniu zasad profilaktyki ogólnoustrojowej.

Operacja zaćmy

Najczęstsze pytania

Czy wykonujemy zabiegi refundowane na NFZ? Czy oferujemy nocleg dla przyjezdnych? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie zaćmy? Zajrzyj do naszego działu z najczęstszymi pytaniami od pacjentów, aby dowiedzieć się więcej na temat leczenia oraz zabiegów usuwania zaćmy w klinice Vidium Medica w Krakowie.

Zaćma – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest zaćma?

Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki oka. Wraz z rozwojem zaćmy soczewka traci swoją najistotniejszą cechę, jaką jest przejrzystość. Postępujące zmętnienie uniemożliwia ostre odwzorowanie obrazu na siatkówce, co powoduje gorsze widzenie. Zaćma może postępować powoli przez wiele lat. Osoby nią dotknięte najczęściej dostrzegają pierwsze objawy, kiedy pogarszający się wzrok zaczyna im przeszkadzać w normalnym życiu.

Jakie są pierwsze objawy zaćmy?

Pierwsze objawy mogą być niedostrzegalne lub bardzo słabe. Choroba daje o sobie znać różnymi zaburzeniami wzroku, które zależą od umiejscowienia zmętnień. Dlatego, każde zauważalne pogorszenie się widzenia jak brak ostrości lub rozmyty obraz, powinno być znakiem ostrzegawczym. W razie wystąpienia zaburzeń widzenia koniecznie trzeba zgłosić się do okulisty.

Czy zaćma może się pojawić w obu oczach?

Zaćma jest procesem związanym ze starzeniem się organizmu, w związku z tym problem ten dotyczy zarówno jednego jak i drugiego oka, ale nie musi pojawić się w tym samym czasie.

Jak można leczyć zaćmę?

Zaćmę można określić jako zaporę w oku, utrudniającą widzenie i powodującą nagły spadek ostrości i komfortu widzenia. Nie usuniemy jej farmakologicznie. Potrzeba mechanicznego oddziaływania, by raz na zawsze pozbyć się katarakty. Tylko operacja jest jedyną słuszną, metodą wyboru.

Jakie są metody operacji zaćmy?

Jedyną metodą usunięcia zaćmy jest operacja. Leczenie zabiegowe jest krótkie, bezbolesne
i skuteczne. Operacja zaćmy to nie tyle wybór, co konieczność, by odzyskać widzenie na oku
z zaćmą. W kilkanaście minut zostaje usunięta zamglona soczewka, czyli przeszkoda w widzeniu, a cięcie wykonywane w trakcie procedury nazywane jest nieraz mikro-cięciem. To otwór szerokości 2 mm, który zasklepia się momentalnie i nie wymaga wykorzystania szwów.

Jakie znieczulenie stosuje się do zabiegu usunięcia zaćmy?

Cały zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym oka, metodą kropelkową.

Czy po operacji zaćmy konieczna jest hospitalizacja?

Operacja zaćmy wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym.
Pacjent tego samego dnia wraca do domu.

Jak często należy kontrolować oczy po operacji leczenia zaćmy?

Zwykle postępowanie pooperacyjne polega na okulistycznym badaniu kontrolnym na drugi dzień i tydzień po zabiegu. Zaleca się stosowanie kropli antybiotykowo – steroidowych przez 3–4 tygodnie po operacji.

Jak się leczy zaćmę?

Jedyną możliwą metodą leczenia zaćmy jest usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie na jej miejsce implantu.

Jakie sztuczne soczewki stosuje się w operacjach ząćmy

Implanty soczewkowe stosowane w chirurgii zaćmy można podzielić na standardowe i soczewki z grupy Premium.
Soczewki standardowe są jednoogniskowe i pozwalają na korekcję wady sferycznej, czyli krótkowzroczności lub nadwzroczności. W przypadku soczewki jednoogniskowej standardowej pacjenci muszą używać dodatkowe okulary do czytania.
Soczewki z grupy Premium można podzielić na:
Soczewki toryczne – korygują dodatkowo astygmatyzm
Soczewki wieloogniskowe – korygują dodatkowo starczowzroczność i eliminują potrzebę stosowania okularów do czytania.

Kiedy należy przeprowadzić operację zaćmy?

Nie ma jednoznacznie określonych wskazań do leczenia operacyjnego zaćmy.
Można ogólnie powiedzieć, że zaćmę należy usunąć, jeśli nastąpiło istotne obniżenie zdolności widzenia, które przeszkadza w pracy zawodowej lub codziennym życiu.
Istnieją również wskazania medyczne, gdy zaćma niekorzystnie wpływa na stan oka – na przykład zaćma podwichnięta, która wywołująca jaskrę. Obecność zaćmy może także uniemożliwiać diagnostykę i leczenie chorób siatkówki czy nerwu wzrokowego ze względu na brak możliwości oceny dna oka. Obecnie bardzo często operuje się zaćmy niedojrzałe, a nawet początkowe, jeśli upośledzają wzrok.

Jakie są ewentualne przeciwwskazania do operacji zaćmy?

Najczęstszym przeciwwskazanie do przeprowadzenia operacji zaćmy są poważne, przewlekłe choroby. Może to być np. Ciężka niewydolność krążeniowo-oddechowa, oraz przebyte w okresie do 6 miesięcy przed operacją zawały serca czy udary mózgu – stwarzają one dla pacjenta bezpośrednie zagrożenie nawet w przypadku tak małych, nieinwazyjnych zabiegów.
Ważne jest również to, aby poddając się zabiegowi pacjent nie był przeziębiony. Nawet niewinny katar może spowodować późniejsze powikłania.

Ważne jest również to, aby poddając się zabiegowi pacjent nie był przeziębiony. Nawet niewinny katar może spowodować późniejsze powikłania.

Czy operacja musi być przeprowadzona w warunkach szpitalnych?

w dzisiejszych czasach operacje zaćmy nie są już przeprowadzane jedynie w państwowych szpitalach. W prywatnych zabiegowych centrach okulistycznych mamy znacznie więcej możliwości, Pamiętaj, zatem, że nie musisz czekać w kolejce. Możesz mieć wybór – nie tylko na termin zabiegu, ale także na jakość i komfort widzenia po wyleczeniu zaćmy.

Jaką funkcję pełni w oku soczewka?

Soczewka to ośrodek optyczny w oku, który ma blisko 20.00 dioptrii mocy łamiącej. Dzięki soczewce, zachowującej swoje właściwości optyczne, obraz, jaki obserwujemy jest odwzorowywany na siatkówce. Potrzebujemy, zatem przeziernej soczewki, aby widzieć świat ostro i wyraźnie. Nie tylko rozróżniać jak najmniejsze literki, ale i mieć odpowiedni kontrast – czyli jakość widzenia.

Jak długo trwa zabieg usunięcia zaćmy?

Zabieg trwa ok. 15-20 minut, a po jego zakończeniu niemal od razu można opuścić klinikę.

Czy i jakie są powikłania po zabiegu?

Operacyjne usunięcie zaćmy to obecnie jeden z najpowszechniejszych, najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych oczu na całym świecie.
Zespół doświadczonych specjalistów oraz chirurgów, kontrola wykonywanya 24 godziny po zabiegu oraz opieka do momentu zakończenia rekonwalescencji pozwala wyeliminować ryzyko powikłań

Czy po zabiegu należy przestrzegać jakichś specjalnych zasad postępowania?

W pierwszych tygodniach po zabiegu należy się oszczędzać, unikać wysiłku, wstrząsów i uprawiania sportu. Po miesiącu rogówka powinna całkowicie się zagoić i wtedy można powrócić do wszystkich normalnych czynności wykonywanych przed zabiegiem. W czasie rekonwalescencji bardzo pomocna jest rozpiska nt. częstotliwości zakraplania oczu oraz rodzajów kropli. Takie zalecenia może zmienić tylko i wyłącznie okulista, który kontroluje pacjenta po zabiegu. Ważne jest również, by nie wprowadzać, bez wiedzy specjalisty własnych modyfikacji wydanych zaleceń.

Od czego zależy rodzaj wszczepionej soczewki?

Rekomendacja lekarza i optometrysty w sprawie wyboru właściwej soczewki do wszczepienia jest bardzo ważna. Jednak to my musimy odpowiedzieć na szereg pytań które dają specjalistom pogląd na to jak wykorzystujemy wzrok każdego dnia i zgodnie z naszym trybem życia i przyzwyczajeniami można dopasować taką soczewkę wszczepialną, która umożliwi funkcjonowanie bez barier.

Czy operują u was dobrzy lekarze?

Pracujący w Vidium Medica specjaliści cechują się bardzo indywidualnym podejściem do potrzeb pacjenta. Przede wszystkim słuchają Pacjenta i starają dopasować jak najlepsze rozwiązanie do jego oczekiwań.
Stale poszerzają swoją wiedzę i podnoszą kwalifikacje uczestnicząc w licznych zjazdach i szkoleniach krajowych i zagranicznych.

Czy wykonujemy zabiegi za granicą?

Jesteśmy Polską kliniką okulistyczną dbającą o jakość i komfort Pacjenta. Ważne jest dla nas precyzyjne przygotowanie do zabiegu, sam zabieg oraz opieka po zabiegowa. W związku z powyższym nie współpracujemy z żadnym ośrodkiem leczącym zaćmę za granicą w ramach dyrektywy transgranicznej.

Czy oferujemy nocleg dla przyjezdnych?

Tak. W celu jak największej wygody naszych Pacjentów oferujemy możliwość wykupienia dodatkowego pakietu dla podróżnych, który zawiera nocleg ze śniadaniem dla dwóch osób w komfortowym hotelu. Możliwa jest także usługa transportu z i do kliniki. O szczegóły prosimy pytać pracownika kliniki podczas rezerwacji terminu wizyty.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Operacyjne usunięcie zaćmy i wszczepienie sztucznej soczewki należy do zabiegów bezpiecznych, a dobre wyniki uzyskuje się w około 90% przypadków. Brak poprawy ostrości wzroku może wynikać z obecności innych, współistniejących chorób oka, na przykład zmian zwyrodnieniowych siatkówki czy zaniku nerwu wzrokowego. Nie oznacza to, że chirurgia zaćmy pozbawiona jest powikłań operacyjnych. Jednak groźne powikłania, zagrażające utratą wzroku, są rzadkie. Należy do nich krwotok do wnętrza gałki ocznej i bakteryjne zapalenie wewnątrzgałkowe.

Zaćmę można usunąć tylko raz, a sztuczną soczewkę wszczepia się do oka na zawsze. Stosunkowo często, w różnym czasie po operacji, dochodzi u niektórych pacjentów do częściowego zmętnienia pozostawionej tylnej torebki soczewki tzw. zaćma wtórna. Objawia się to przymgleniem widzenia, podobnym jak w początkowej zaćmie. Leczenie tego zaburzenia polega na wykonaniu laserem otworu w zmętniałej torebce (kapsulotomia tylna), co zwykle przywraca pooperacyjną ostrość wzroku.