Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Zaćma

Najczęściej wykonywana procedura medyczna na świecie

Rozbudowany pakiet badań przed zabiegiem

Indywidualnie dopasowane do potrzeb Pacjenta specjalistyczne implanty wewnątrzgałkowe

Szybki i bezbolesny zabieg

Wsparcie wszczepu nowoczesnym systemem VERION

Innowacyjne soczewki zwiększonej głębi ostrości i szerokim zakresie widzenia – AcrySoft® IQ Vivity ™

Zaćma (katarakta oka) jest procesem związanym ze starzeniem się organizmu, tak samo jak wtedy, gdy na twarzy pojawiają się zmarszczki, czy siwe włosy. W związku z tym, problem ten dotyczy wszystkich ludzi bez wyjątku. Czas, w którym zaćma się rozwinie, uzależniony jest od wielu czynników, dlatego trudno przewidzieć jak szybko będzie ona mieć wpływ na jakość i komfort widzenia.

Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki oka. Podstawowym zadaniem soczewki jest tworzenie ostrego obrazu na dnie oka. Wraz z rozwojem zaćmy, soczewka traci swoją najistotniejszą cechę, jaką jest przejrzystość. Postępujące zmętnienie uniemożliwia ostre odwzorowanie obrazu na siatkówce, co powoduje gorsze widzenie. Zaćma może postępować powoli przez wiele lat. Osoby nią dotknięte najczęściej dostrzegają pierwsze objawy, kiedy pogarszający się wzrok zaczyna im przeszkadzać w normalnym życiu. Zaćmę leczy się operacyjnie, a nieleczona może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Jest najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie.

Zaćma może również występować u młodszych osób, które zmagają się na przykład z krótkowzrocznością, albo cukrzycą jak również może mieć charakter nabyty lub wrodzony. Zaćma może mieć także charakter pourazowy lub wynikać ze specyfiki zawodu (tzw. „zaćma spawacza”). Zabiegi operacyjne usunięcia zaćmy to najczęściej wykonywane zabiegi okulistyczne na świecie.

Operacja zaćmy trwa około 15 – 30 minut i Pacjent tego samego dnia wraca do domu.


Soczewkawidzenie
do dali
widzenie
do bliży
widzenie do
odległości
pośrednich
korekcja
astygmatyzmu
jednoogniskowa
jednoogniskowa toryczna
wieloogniskowa
wieloogniskowa toryczna
o przedłużonej głębi ostrościwidzenie
funkcjonalne
o przedłużonej głębi ostrości torycznawidzenie
funkcjonalne

Operacja zaćmy to wszczepienie implantu. Wykonywane jest raz na całe życie. Od właściwego wyboru soczewki i miejsca operacji zależy jakość widzenia.

PRZEMYŚLANY WYBÓR JEST NAJWAŻNIEJSZY


Objawy zaćmy

Pierwsze objawy mogą być niedostrzegalne lub bardzo słabe. Zmętnieniu soczewki nie towarzyszą bowiem ani ból, ani nawet przekrwienie oka. Choroba daje o sobie znać różnymi zaburzeniami wzroku, które zależą od umiejscowienia zmętnień. Dlatego każde zauważalne pogorszenie się widzenia, np. brak ostrości lub rozmyty obraz, powinno być znakiem ostrzegawczym. W takim wypadku niezwłocznie należy zgłosić się do specjalisty, który oceni przyczynę dolegliwości.

Dowiedz się więcej


Droga leczenia pacjenta z zaćmą

Droga pacjenta

Droga pacjenta zaczyna się od umówienia wizyty w naszej klinice. Celem wizyty kwalifikacyjnej jest kompleksowe badanie Pacjenta i dobór optymalnej soczewki. Na badanie do zabiegu usunięcia zaćmy należy przeznaczyć około 1 – 3 godzin. Wizyta rozpoczyna się od wywiadu medycznego i wypełnienia ankiety medycznej. Jeżeli Pacjent ma wcześniej wykonane badania to zachęcamy do przyniesienia ich na wizytę kwalifikacyjną.

Dowiedz się więcej


Jaką soczewkę wybrać?

Obecnie chirurdzy okulistyczni oraz Pacjenci mają do wyboru szeroką gamę sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych, przeznaczonych do wszczepienia w miejsce zmętniałej soczewki. Poszczególne modele różnią się od siebie kształtem oraz materiałem, z którego są wyprodukowane.

Dowiedz się więcej


Rodzaje soczewek dla pacjentów z zaćmą.

Rodzaje soczewek

Wraz z rozwojem cywilizacji wzrastają potrzeby Pacjentów oraz ich wymagania dotyczące jakości życia i ostrości wzroku po operacji zaćmy, najlepiej bez konieczności używania dodatkowych okularów. Implanty soczewkowe stosowane w chirurgii zaćmy można podzielić na standardowe i soczewki z grupy Premium.

Dowiedz się więcej


Jak przebiega operacja zaćmy?

Jedyną metodą leczenia zaćmy, jest poddanie się zabiegowi usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nowoczesnym implantem. Podczas zabiegu, za pomocą ultradźwięków, rozbija się zmętniałą soczewkę, która następnie jest usuwana a na jej miejsce wszczepiana jest nowa. Metoda ta znana jest jako fakoemulsyfikacja. W trakcie zabiegu, pacjent jest w stałym kontakcie z lekarzem operatorem oraz pozostałym personelem medycznym. Dzięki znieczuleniu miejscowemu w postaci kropli Zabieg jest całkowicie bezbolesny a pacjent niemal od razu po jego zakończeniu może samodzielnie udać się do domu.

Dowiedz się więcej


Przyczyny zaćmy.

Przyczyny zaćmy

Zaćma najczęściej pojawia się u osób po 55 roku życia. Może również występować u ludzi młodych. W przypadku osób w podeszłym wieku, zaćma jest naturalnym objawem starzenia się organizmu. Z wiekiem zmienia się metabolizm i występują zaburzenia równowagi biochemicznej i osmotycznej, co nie pozwala na zachowanie przejrzystości soczewki.

Dowiedz się więcej


Jak uniknąć zaćmy?

Rozsądna i efektywna ochrona przed zaćmą starczą polega na stosowaniu zasad profilaktyki ogólnoustrojowej.

Dowiedz się więcej


Pytania dotyczące zaćmy

Najczęstsze pytania

Czy wykonujemy zabiegi refundowane na NFZ? Czy oferujemy nocleg dla przyjezdnych? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie zaćmy? Zajrzyj do naszego działu z najczęstszymi pytaniami od pacjentów, aby dowiedzieć się więcej na temat leczenia oraz zabiegów usuwania zaćmy w klinice Optegra (dawniej Vidium Medica).

Dowiedz się więcej


Operacja zaćmy w Krakowie i Warszawie

Usuwanie zaćmy

Cena badań kwalifikacyjnych

399 zł

Cena zabiegu

od 3000 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet na 50 rat

Lekarze operujący zaćmę

lek. med. Urszula Szpakowicz
lek. med. Urszula Szpakowicz
Kraków

Zaćma – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest zaćma?

Jakie są pierwsze objawy zaćmy?

Czy zaćma może się pojawić w obu oczach?

Jak można leczyć zaćmę?

Jakie są metody operacji zaćmy?

Jakie znieczulenie stosuje się do zabiegu usunięcia zaćmy?

Czy po operacji zaćmy konieczna jest hospitalizacja?

Jak często należy kontrolować oczy po operacji leczenia zaćmy?

Jak się leczy zaćmę?

Jakie sztuczne soczewki stosuje się w operacjach zaćmy

Kiedy należy przeprowadzić operację zaćmy?

Jakie są ewentualne przeciwwskazania do operacji zaćmy?

Czy operacja musi być przeprowadzona w warunkach szpitalnych?

Jaką funkcję pełni w oku soczewka?

Jak długo trwa zabieg usunięcia zaćmy?

Czy i jakie są powikłania po zabiegu?

Czy po zabiegu należy przestrzegać jakichś specjalnych zasad postępowania?

Od czego zależy rodzaj wszczepionej soczewki?

Czy operują u was dobrzy lekarze?

Czy wykonujemy zabiegi za granicą?

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Zobacz więcej na temat zaćmy