Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku

Pierwsze chwile po zabiegu laserowej korekcji wzroku, to z pewnością najbardziej emocjonujący dla Pacjenta czas w ciągu całej procedury. Warto zatem wiedzieć, że bezpośrednio po zabiegu widziany obraz będzie już dużo wyraźniejszy niż przed zabiegiem, ale jeszcze znacząco zamglony. Jest to normalny objaw, którym nie należy się martwić. Ustępuje on stopniowo, w zależności od rodzaju i wielkości wady oraz metody przeprowadzonego zabiegu. Dla bezpieczeństwa Pacjenta, na oczy zakładane są opatrunkowe soczewki kontaktowe, które lekarz usuwa następnego dnia, podczas wizyty kontrolnej.

Bezpośrednio po zabiegu, gdy znieczulenie przestanie już działać, mogą pojawić się dolegliwości takie, jak:

 • światłowstręt
 • duże łzawienie
 • pieczenie
 • uczucie obecności ciała obcego w oku

Wszystkie te objawy są typowe po wykonaniu zabiegu laserowej korekcji wzroku i ustępują już po kilku godzinach. Dolegliwości bólowe można łagodzić, zażywając ogólnodostępne środki przeciwbólowe.

Zofia Domańska

“Przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza okulisty jest kluczowe, aby wyeliminować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek komplikacji po zabiegu.”

mgr Zofia Domańska
kierownik działu optometrii, Optegra (dawniej Vidium Medica) Warszawa

 

Zalecenia po zabiegu laserowej korekcji wzroku:

 • stosuj wszystkie wskazane leki i krople do oczu według zaleceń lekarza,
 • nie uciskaj i nie trzyj oczu, staraj się również nie zaciskać nadmiernie powiek,
 • zgłoś się na obowiązkową kontrolę, następnego dnia po zabiegu,
 • w trakcie kąpieli zabezpiecz oczy, aby nie dopuścić do ich kontaktu z mydłem lub szamponem,
 • przez pierwsze 7-14 dni od zabiegu nie wykonuj makijażu oczu,
 • w pierwszych dniach po zabiegu unikaj wzmożonego wysiłku wzrokowego, w szczególności wielogodzinnej pracy przy komputerze,
 • unikaj zakurzonych i zadymionych pomieszczeń,
 • unikaj kontaktu z osobami przechodzącymi infekcje typu katar, grypa, czy choroby zakaźne,
 • w pierwszych dniach po zabiegu, w miarę możliwości ogranicz kontakt ze zwierzętami,
 • przestrzegaj wyznaczonych wizyt kontrolnych,
 • przez pierwszy miesiąc od zabiegu, unikaj wysiłku fizycznego w szczególności korzystania z siłowni,
 • przez pierwszy miesiąc od zabiegu zrezygnuj z opalania i korzystania z solarium,
 • w pierwszych miesiącach po zabiegu stosuj okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV nie tylko w słoneczne dni,
 • w pierwszych tygodniach po zabiegu, unikaj kąpieli w basenie lub wodach otwartych. Do trzech miesięcy od zabiegu stosuj okulary ochronne aby nie dopuścić do kontaktu wody z oczami

Stabilizacja wzroku po laserowej korekcji wzorku

Pierwsze dni po zabiegu laserowej korekcji wzroku mogą być najtrudniejsze – w tym czasie oczy mogą być o wiele mniej sprawne i bardziej wrażliwe. Niewskazana jest nadmierna aktywność i intensywna praca zawodowa, dlatego okulista zaproponuje wystawienia zwolnienia lekarskiego. Warto z niego skorzystać, dzięki temu nasze oczy będą miały odpowiednio dużo czasu na pełną regenerację.

Przebieg procesu rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku i stabilizacji wzroku jest bardzo indywidualny i zależy zarówno od predyspozycji pacjenta, korygowanej wady wzroku oraz metody wykonywanego zabiegu. Większość pacjentów już następnego dnia po zabiegu osiąga pełną ostrość widzenia. Warto jednak wiedzieć, że całkowity proces rekonwalescencji rogówki trwa nawet do 12 miesięcy i w tym czasie mogą występować jeszcze wahania w ostrości widzenia.

Należy pamiętać, że na wszystkie pytania związane z przebiegiem rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku, odpowie lekarz podczas badań kontrolnych, dlatego warto rozwiać swoje wątpliwości w gabinecie okulistycznym.

Nowoczesne zabiegi korekcji wzroku.
Sprawdź do jakiej metody możesz się kwalifikować!

Zwolnienie L4 po zabiegu laserowej korekcji wzorku

Tak jak wspominaliśmy w akapicie powyżej, proces rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji wzroku przebiega bardzo indywidualnie. Podczas wizyty okulistycznej, specjalista przeprowadzi z Tobą obszerny wywiad aby jak najlepiej poznać specyfikę Twojej pracy oraz inne nawyki mogę mieć wpływ na regenerację wzroku po zabiegu. Zwolnienie lekarskie nie jest oczywiście konieczne, ale często jest bardzo wskazanym rozwiązaniem. Czas w jakim pozostaniesz na zwolnieniu, uzależniony jest za równo od metody wykonywanego zabiegu jak i od charakteru Twojej pracy.

Do skorzystania z dłuższego, 7 – 10 dniowego zwolnienia L4, będą zachęcani pacjenci pracujący fizycznie, w pomieszczeniach zadymionych, zakurzonych, stosujący w pracy środki chemiczne itp. Klika dni wolnego, przyda się również osobą, których praca wiąże się z wielogodzinnym spędzaniem czasu przed monitorem komputera.

W pierwszych kilkunastu dniach od zabiegu, nie zalecamy korzystania z siłowni oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych. Nie wolno również w tym czasie korzystać z basenu oraz innych otwartych zbiorników wodnych.

Dajmy naszym oczom czas na regeneracje, żeby mogły odwdzięczyć się nam perfekcyjną ostrością widzenia.

PAMIETAJ: jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące przebiegu rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku i nie znalazłeś na nie odpowiedzi tutaj, skontaktuj się z naszą Infolinią Medyczną.

Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku

Cena badań kwalifikacyjnych

399 zł

Cena zabiegu

od 6 900 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet na 50 rat

Zobacz więcej na temat laserowej korekcji wzroku