Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Soczewki miniskleralne

Soczewki miniskleralne

Soczewki miniskleralne – specjalistyczne soczewki kontaktowe dla chorych na stożek rogówki

Nie wszystkie wady wzroku możliwe są do skorygowania dzięki zabiegowi laserowej korekcji wzroku lub przy zastosowaniu tradycyjnych metod korekcji wzroku: okularów czy też bardzo popularnych obecnie miękkich soczewek kontaktowych. Bardzo często w trudnej sytuacji pozostają pacjenci, u których zdiagnozowano stożek rogówki. Główną przyczyną spadku ostrości widzenia  w przebiegu ektazji rogówki jest uwypuklenie i deformacja rogówki, która powoduje pojawienie się u pacjenta krótkowzroczności i astygmatyzmu nieregularnego. Obniżonej ostrości wzroku często towarzyszą inne dolegliwości tj. podwójne lub wielokrotne widzenie, cienie i przesunięcia obserwowanych obiektów.

Stożek rogówki – jak pomóc?

Sposób postępowania w leczeniu stożka rogówki w dużej mierze zależy od stadium choroby (zaawansowania stożka) i wieku pacjenta. Bardzo często niezbędna okazuje się interwencja chirurga, która ma na celu zatrzymanie postępu choroby. Choć zdarza się również, że poprawa widzenia w zaawansowanym stadium stożka rogówki jest po prostu niemożliwa.

Soczewki stabilnokształtne

Aby poprawić widzenie, zmniejszyć dyskomfort u pacjenta i zniwelować niepożądane wrażenia wzrokowe należy w pierwszej kolejności nadać rogówce regularny kształt. Jest to możliwe przy użyciu stabilnokształtnych soczewek kontaktowych – to specjalny rodzaj soczewek, o wyjątkowych właściwościach. Dzięki swej unikalnej konstrukcji soczewka sprawia, że pod jej powierzchnią gromadzą się w naturalny sposób łzy, które wypełniają wszystkie nieregularności rogówki tworząc tzw. soczewkę łzową. Tak powstała „naturalna soczewka” eliminuje astygmatyzm nieregularny i pozwala na prawidłowe ogniskowanie wiązki świetlnej padającej na powierzchnię oka.

Do stabilnokształtnych soczewek kontaktowych zaliczamy:

  • soczewki hybrydowe
  • sztywne gazoprzepuszczalne rogówkowe (RGP)
  • soczewki skleralne (w tym soczewki miniskleralne)

Soczewki miniskleralne

Soczewki miniskleralne, inaczej minitwardówkowe, nazwę swą zawdzięczają obszarowi, w którym dochodzi do styku soczewki z okiem: twardówce (sclera z łac. twardówka). Są produktem wysoce specjalistycznym. Ten rodzaj soczewek ma inny wymiar niż klasyczne soczewki – średnica wynosi do 18 milimetrów (dostępne są różne rozmiary). Dla porównania zwykłe soczewki kontaktowe mają do 10 milimetrów średnicy i pokrywają rogówkę w niepełnym zakresie.

dr n. med. Piotr Woźniak

“Brak bezpośredniego styku soczewki z rogówką pozwala na gromadzenie filmu łzowego. Powstająca w ten sposób „naturalna soczewka łzowa” wypełnia wolną przestrzeń i zapewnia doskonałą optykę.”

dr n. med. Piotr Woźniak
okulista, Optegra (dawniej Vidium Medica) Warszawa

 

Co ważne – oko jest stale nawilżone, ponieważ ograniczona cyrkulacja łez pod szkłem kontaktowym zapewnia stałe nawilżenie nabłonka. Dlatego soczewki tego typu są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z coraz powszechniej występującą chorobą nazywaną zespołem suchego oka.

Komfort i bezpieczeństwo

Soczewki miniskleralne są bardzo komfortowe w noszeniu i całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Warto by pacjent ze stożkiem rogówki sprawdził u lekarza prowadzącego, czy stosowanie soczewek miniskleralnych w jego przypadku jest uzasadnione. Być może to jedyne rozwiązanie poprawiające komfort życia. Wskazaniem do stosowania soczewek miniskleralnych są również schorzenia, które przebiegają z nieprawidłowościami ze strony rogówki.

Soczewki miniskleralne w użytkowaniu

Soczewki miniskleralne dobierane są indywidualnie. Konieczne jest wcześniejsze badanie wzroku wykonane przez doświadczonego okulistę lub optometrystę. Przed samodzielnym zakładaniem soczewek, konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego instruktażu ich stosowania, dzięki czemu każdy pacjent bez problemu poradzi sobie z ich zakładaniem w warunkach domowych. W zależności od producenta, soczewki te mogą być wymieniane nie częściej niż raz w roku – to także potwierdza  wysoką jakości materiałów użytą do ich wykonania. Wiele przeprowadzonych badań wskazuje na to, że ten rodzaj soczewek przynosi dobre efekty i poprawia wzrok wielu pacjentów.

Prawidłowo dobrana soczewka pozwala zniwelować u pacjenta dyskomfort wynikający z choroby, jaką jest stożek rogówki i umożliwia wykonywanie codziennych czynności życiowych.

W naszym centrum mamy w ofercie wysokiej jakości soczewki hybrydowe i miniskleralne i pomagamy naszym pacjentom w ich doborze.

Leczenie stożka rogówki

Korekta stożka rogówki

Cena badań kwalifikacyjnych

400 zł

Cena zabiegu

od 3000zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet na 50 rat

Zobacz więcej na temat stożka rogówki