Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Operacja jaskry

Umów się na operację jaskry w Optegrze (dawniej Vidium Medica).

Wdrożenie odpowiedniego leczenia przeciwjaskrowego

Zmniejszenie ciśnienia śródgałkowego przy pomocy zabiegów laserowych (irydotomia, SLT)

Możliwość szybkiej reakcji przy pogorszonych wynikach (nawet jeżeli nie ma jeszcze objawów)

Zmniejszenie ryzyka nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego

Operacja jaskry

Jaskra (inaczej Glaukoma) to choroba oczu doprowadzająca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Następstwem uszkodzeń nerwu jest pogorszenie wzroku, a nawet jego całkowita utrata. Główną przyczyną takiej sytuacji podwyższone ciśnienie w gałce ocznej, powodujące ucisk na nerw wzrokowy. Konsekwencją tego nacisku jest jego obumieranie.

“Mimo, że jaskra co raz częściej dotyka młode osoby, to najbardziej zagrożone są te po 35 roku życia. Grupę podwyższonego ryzyka stanowią osoby których najbliższa rodzina chorowała na jaskrę.”

mgr Katarzyna Cielecka-Gajda
optometrysta, Optegra (dawniej Vidium Medica) Kraków

mgr Katarzyna Cielecka-Gajda

 

Takie czynniki jak migreny, stres, niskie ciśnienie czy krótkowzroczność mogą mieć wpływ na rozwój choroby.

Jaskra w początkowym stadium jest zazwyczaj bezobjawowa i da się ją wykryć jedynie podczas badania okulistycznego. Wzrastające ciśnienie wewnątrz gałkowe w większości przypadków jest spowodowane utrudnionym opuszczaniem cieczy wodnistej z gałki ocznej. Jaskra bezobjawowo może postępować nawet przez parę lat, aż do całkowitego zniszczenia nerwów wzrokowych.

W trakcie postępowania choroby osoba cierpiąca na jaskrę może dostrzec ubytki w polu widzenia. U osób chorujących na jaskrę mogą występować bóle głowy i oczu spowodowane podwyższonym ciśnieniem w gałce ocznej.

Jaskra

Operacja jaskry

Cena badań kwalifikacyjnych

500zł

Cena zabiegu

od 450zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet na 50 rat

Rodzaje jaskry

Kąt przesączania jest strukturą, przez którą odpływa płyn znajdujący się w gałce ocznej tzw. ciecz wodnista. W wyniku działania różnych czynników (np. genetycznych) może dojść do zwężenia się tej drogi odpływu i wzrostu ciśnienia w gałce ocznej.

Dowiedz się więcej

Występowanie jaskry

Uważa się, że jaskra jest przede wszystkim chorobą osób starszych, chociaż jaskra z atakami bólu oczu występuje także u osób młodych. Jej częstość wzrasta z wiekiem. W czwartej dekadzie życia stwierdza się ją u około 0,5% osób.

Dowiedz się więcej

Objawy jaskry

Mówi się, że jaskra to cichy złodziej wzroku. Niestety jest to prawdą . W przypadku jaskry szerokiego konta objawy pojawią się dopiero gdy nerw wzrokowy ulegnie już znacznemu zanikowi. Jaskra prowadzi do zaniku włókien odpowiedzialnych za widzenie obwodowe, w związku z tym Pacjent w pierwszej kolejności traci obraz tego, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia.

Pomimo tego że jaskra najczęściej przebiega bezobjawowo, zdarzają się symptomy, których nie powinniśmy bagatelizować. Zaliczamy do nich:

  • światłowstręt
  • częste łzawienie oczu
  • podczas spoglądania na źródło światła – widzenie tęczowych kół lub mroczków
  • trudności z przystosowaniem się wzroku do ciemności

Dowiedz się więcej

Diagnozowanie jaskry

Kiedy Pacjent zauważa, że z jego wzrokiem dzieje się coś niedobrego, zwykle jaskra jest już w bardzo zaawansowanym stadium, dlatego tak ważne jest przeprowadzanie profilaktycznych badań okulistycznych. U Pacjentów u których ryzyko wystąpienia jest większe, badania profilaktyczne zalecane są nawet raz na 6 miesięcy. Tylko szybka i szczegółowa diagnostyka jest gwarancją bezpieczeństwa naszych oczu.

Dowiedz się więcej

Jakie badania należy wykonać?

Badanie kąta przesączania stwierdzające czy kąt jest otwarty czy zamknięty wykonuje się przy pomocy gonioskopu. Jest to badanie polegające na założeniu na oko tzw. gonioskopu.

Dowiedz się więcej

Leczenie jaskry

Celem leczenia jaskry jest zahamowanie postępu choroby w stopniu, który pozwoli pacjentowi na zachowanie użytecznej ostrości wzroku do końca życia oraz przyniesie większy komfort widzenia.

Dowiedz się więcej

iStent – operacyjne leczenie jaskry

iStent to nowoczesny implant przeznaczony dla pacjentów z jaskrą otwartego kąta. Obecnie jest to najmniejsze urządzenie wszczepiane do ludzkiego ciała.

Dowiedz się więcej

Technika zapuszczania kropli

Odpowiednia technika zapuszczania kropli do oczu, jest konieczna do zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności podawanych leków. Najważniejsze jest jednak aby przed każdym zapuszczeniem kropli do oczu pamiętać o dokładnym umyciu rąk.

Dowiedz się więcej

Skuteczna profilaktyka jaskry

Jaskra to choroba oczu, przebiegająca z podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty wzroku. Jest to podstępne schorzenie.

Dowiedz się więcej

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie jaskry?

Wyleczenie jest niemożliwe w jaskrze pierwotnej otwartego kąta. Jest to choroba samoistna, o złożonej i nie w pełni poznanej przyczynie, z podłożem genetycznym.

Dowiedz się więcej

Jak uniknąć zachorowania?

Aby uniknąć zachorowania na jaskrę, lub wcześnie ją rozpoznać i należy pamiętać, że choroba ta występuje rodzinnie. Należy, zatem wykonywać badania profilaktyczne.

Dowiedz się więcej