Operacja jaskry

Operacja jaskry

Umów się na operację jaskry
w Vidium Medica.

Jaskra (inaczej Glaukoma) to choroba oczu doprowadzająca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Następstwem uszkodzeń nerwu jest pogorszenie wzroku, a nawet jego całkowita utrata. Główną przyczyną takiej sytuacji podwyższone ciśnienie w gałce ocznej, powodujące ucisk na nerw wzrokowy. Konsekwencją tego nacisku jest jego obumieranie.

Mimo, że jaskra co raz częściej dotyka młode osoby, to najbardziej zagrożone są te po 35 roku życia. Grupę podwyższonego ryzyka stanowią osoby których najbliższa rodzina chorowała na jaskrę. Takie czynniki jak migreny, stres, niskie ciśnienie czy krótkowzroczność mogą mieć wpływ na rozwój choroby.

Jaskra w początkowym stadium jest zazwyczaj bezobjawowa i da się ją wykryć jedynie podczas badania okulistycznego. Wzrastające ciśnienie wewnątrz gałkowe w większości przypadków jest spowodowane utrudnionym opuszczaniem cieczy wodnistej z gałki ocznej. Jaskra bezobjawowo może postępować nawet przez parę lat, aż do całkowitego zniszczenia nerwów wzrokowych.

W trakcie postępowania choroby osoba cierpiąca na jaskrę może dostrzec ubytki w polu widzenia. U osób chorujących na jaskrę mogą występować bóle głowy i oczu spowodowane podwyższonym ciśnieniem w gałce ocznej.

Jaskra

Cena badań kwalifikacyjnych

390 zł

Cena zabiegu

od 350 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu

nawet do 50 rat

Rodzaje jaskry

Rodzaje jaskry

Kąt przesączania jest strukturą, przez którą odpływa płyn znajdujący się w gałce ocznej tzw. ciecz wodnista. W wyniku działania różnych czynników (np. genetycznych) może dojść do zwężenia się tej drogi odpływu i wzrostu ciśnienia w gałce ocznej.

Jak często występuje jaskra

Występowanie jaskry

Uważa się, że jaskra jest przede wszystkim chorobą osób starszych, chociaż jaskra z atakami bólu oczu występuje także u osób młodych. Jej częstość wzrasta z wiekiem. W czwartej dekadzie życia stwierdza się ją u około 0,5% osób.

Objawy jaskry

Objawy jaskry

Możliwie wcześnie można postawić rozpoznanie jaskry pierwotnej zamkniętego kąta (JPZK), która nie spowodowała jeszcze neuropatii jaskrowej. Nagłe wzrosty ciśnienia śródgałkowego objawiają się silnymi bólami głowy, oczu, zamgleniem widzenia.

Umów się na zabieg i zapłać w wygodnych ratach

Twoje oczy są oknem na świat, a życie jest zbyt piękne aby czekać.
Nasi Pacjenci mogą rozłożyć koszt zabiegu nawet do 50 rat.

Diagnozowanie jaskry

Podstawę rozpoznania jaskry stanowią 2 objawy: typowe dla tej choroby zmiany w wyglądzie tarczy nerwu wzrokowego, charakterystyczne dla jaskry ubytki w polu widzenia.

Jakie badania należy wykonać?

Badanie kąta przesączania stwierdzające czy kąt jest otwarty czy zamknięty wykonuje się przy pomocy gonioskopu. Jest to badanie polegające na założeniu na oko tzw. gonioskopu.

Leczenie jaskry

Celem leczenia jaskry jest zahamowanie postępu choroby w stopniu, który pozwoli pacjentowi na zachowanie użytecznej ostrości wzroku do końca życia oraz przyniesie większy komfort widzenia.

Technika zapuszczania kropli

Przed podawaniem kropli do oczu należy zawsze umyć ręce. W pozycji siedzącej odchylić głowę ku tyłowi i lewą ręką odciągnąć dolną powiekę po stronie skroniowej, tworząc rodzaj „kieszonki”. Trzymaną w prawej ręce buteleczkę z kroplami skierować ku utworzonej „kieszonce” i, naciskając lekko jej trzon, wycisnąć jedną kroplę leku.

Po podaniu kropli do jednego oka należy natychmiast zamknąć powiekę na 1–2 minuty, można dodatkowo ucisnąć palcem kącik oka, aby lek nie spłynął do nosa i gardła.

Zapuszczanie kropli
Skuteczna profilaktyka jaskry

Skuteczna
profilaktyka jaskry

Jaskra to choroba oczu, przebiegająca z podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty wzroku. Jest to podstępne schorzenie.

Wyleczenie jaskry

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie jaskry?

Wyleczenie jest niemożliwe w jaskrze pierwotnej otwartego kąta. Jest to choroba samoistna, o złożonej i nie w pełni poznanej przyczynie, z podłożem genetycznym.

Jak uniknąć zachorowania

Jak uniknąć
zachorowania?

Aby uniknąć zachorowania na jaskrę, lub wcześnie ją rozpoznać i należy pamiętać, że choroba ta występuje rodzinnie. Należy, zatem wykonywać badania profilaktyczne.