Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Stożek rogówki

objawy, korekcja, leczenie

Wczesna diagnoza i szybkie podjęcie leczenia to szansa na zatrzymanie rozwoju choroby

Możliwość korekcji stożka rogówki przy jednoczesnej poprawie ostrości widzenia

Najbardziej specjalistyczna diagnostyka

Innowacyjne metody leczenia

Korekta stożka rogówki

Stożek rogówki (Keratoconus) jest to postępująca choroba, w 90% przypadków dotyka obu oczu. Rogówka to przednia, wypukła część gałki ocznej. Składa się z nabłonka i śródbłonka – pomiędzy którymi umiejscowione są 2 blaszki graniczne oraz istota właściwa rogówki. W wyniku choroby rogówka staje się coraz cieńsza i przybiera stożkowaty kształt. Z powodu uwypuklenia rogówki dochodzi do zniekształcenia jej powierzchni i powstawania zaburzeń widzenia.

Pogarszająca się ostrość wzroku spowodowana jest nieregularnym astygmatyzmem, który nasila się w miarę postępu choroby. Najczęściej stożek lokalizuje się w dolnej części rogówki, poza obszarem optycznym, dlatego w początkowej fazie może nie zaburzać widzenia i tym samym być  niezauważonym  przez Pacjenta. Z czasem jednak w większości przypadków stożek rośnie i obejmuje tak duży obszar rogówki, że znacznie upośledza widzenie. We wczesnym stadium choroby wzrok pacjentów ulega okresowemu pogorszeniu lub poprawie (łączy się to z koniecznością częstych zmian mocy okularów).

Stożek rogówki rozwija się najczęściej przez okres ok 10 – 20 lat, po czym dochodzi do zatrzymania zmian. Jego przebieg bywa różny: u niektórych pacjentów choroba utrzymuje się w jednym stadium przez wiele lat lub na stałe, u innych rozwija się szybko lub przybiera formę okresowych pogorszeń.

W zaawansowanym stadium stożka, wybrzuszenie rogówki może prowadzić do miejscowego pęknięcia błony Descemeta powodując przeciekanie cieczy wodnistej z przedniej komory oka do warstwy rogówki. Towarzyszy temu ból, nagłe zamglenie widzenia, mlecznobiałe zabarwienie rogówki.

Nieleczony stożek rogówki może doprowadzić do konieczności przeszczepu rogówki. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana choroba i szybkie podjęcie terapii stwarzają szansę nie tylko na zatrzymanie rozwoju stożka, ale także na poprawę widzenia.


Objawy stożka rogówki

Stożek rogówki rośnie, ale zazwyczaj bardzo powoli. Może też zatrzymać się na dowolnym etapie: zarówno umiarkowanym, jak i poważnym. Gdy choroba postępuje, dochodzi do coraz mocniejszego wybrzuszenia rogówki. Jedynym sposobem na szybką diagnozę są regularne wizyty u doświadczonego specjalisty.

Dowiedz się więcej

Objawy stożka rogówki

Przyczyny powstawania stożka rogówki

Przyczyny powstawania

Nieznane są dokładne przyczyny powstawania stożka rogówki. Istnieje natomiast kilka teorii dotyczących etiologii tej choroby. Główną przyczyną prawdopodobnie jest obciążenie genetyczne, a także wtórny efekt procesów chorobowych.

Dowiedz się więcej


Diagnoza stożka rogówki

Podczas rutynowego badania wzroku często wczesne postacie stożka rogówki pozostają nierozpoznane. Dlatego tak ważny jest wybór dobrego specjalisty, którego gabinet wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt umożliwiający wykonanie topografii rogówki. Nowoczesne urządzenia diagnostyczne pozwalają wykryć stożek nawet w fazie, gdy jest on jeszcze w zalążku. Taka wczesna diagnoza daje szansę Pacjentowi na szybkie podjęcie skutecznego leczenia i zahamowanie progresji choroby.

Dowiedz się więcej

Diagnoza i badanie stożka rogówki.

Leczenie stożka rogówki

Leczenie stożka rogówki

Stożek rogówki przyczynia się powstawania astygmatyzmu nieregularnego, który istotnie wpływa na jakość widzenia. Jedynym sposobem na skorygowania wady wzroku są twarde lub hybrydowe soczewki kontaktowe, ponieważ okulary nie poprawiają widzenia. Należy jednak pamiętać, że soczewki kontaktowe nie wpływają na zahamowanie postępu choroby, lecz jedynie umożliwiają prawidłowe widzenie. Ważne jest precyzyjne dopasowanie korekcji soczewkowej, aby stożek nie był uciskany, a rogówka nie uległa podrażnieniom.

Dowiedz się więcej


Leczenie stożka rogówki

Korekta stożka rogówki

Cena badań kwalifikacyjnych

400 zł

Cena zabiegu

od 3000zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet na 50 rat

Lekarze zajmujący się korektą stożka rogówki

Leczenie stożka rogówka – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy zabieg jest bolesny?

Ile czasu trwa badanie kwalifikacyjne oraz zabieg?

Czy możliwe jest przeprowadzenie badania kwalifikacyjnego i zabiegu w tym samym dniu?

Czy zabieg może zostać wykonany na jednym i drugim oku jednocześnie?

Czy efekt zabiegu Cross Linking jest trwały?

Jak szybko po zabiegu korekcji stożka rogówki można wrócić do normalne aktywności?

Czy zabieg Cross Linking jest bezpieczny?

Na czym polega zabieg Cross Linking?

Czy często zdarzają się powikłania po zabiegu korekty stożka rogówki?

Czy wada wzroku jest przeciwwskazaniem do wykonania korekty stożka rogówki?

Jak często trzeba kontrolować wzrok po zabiegu stożka rogówki?

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie stożka rogówki

Jak się leczy stożek rogówki?

Co to są pierścienie śródrogówkowe Intacs?

Jak wygląda zabieg wszczepienia pierścieni Intacs?

Jakie są pierwsze objawy stożka rogówki?

Czy operują u Was dobrzy lekarze?

Zobacz więcej na temat stożka rogówki