Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Stożek rogówki

objawy, korekcja, leczenie

Wczesna diagnoza i szybkie podjęcie leczenia to szansa na zatrzymanie rozwoju choroby

Możliwość korekcji stożka rogówki przy jednoczesnej poprawie ostrości widzenia

Najbardziej specjalistyczna diagnostyka

Innowacyjne metody leczenia

Korekta stożka rogówki

Stożek rogówki (Keratoconus) jest to postępująca choroba, w 90% przypadków dotyka obu oczu. Rogówka to przednia, wypukła część gałki ocznej. Składa się z nabłonka i śródbłonka – pomiędzy którymi umiejscowione są 2 blaszki graniczne oraz istota właściwa rogówki. W wyniku choroby rogówka staje się coraz cieńsza i przybiera stożkowaty kształt. Z powodu uwypuklenia rogówki dochodzi do zniekształcenia jej powierzchni i powstawania zaburzeń widzenia.

Pogarszająca się ostrość wzroku spowodowana jest nieregularnym astygmatyzmem, który nasila się w miarę postępu choroby. Najczęściej stożek lokalizuje się w dolnej części rogówki, poza obszarem optycznym, dlatego w początkowej fazie może nie zaburzać widzenia i tym samym być  niezauważonym  przez Pacjenta. Z czasem jednak w większości przypadków stożek rośnie i obejmuje tak duży obszar rogówki, że znacznie upośledza widzenie. We wczesnym stadium choroby wzrok pacjentów ulega okresowemu pogorszeniu lub poprawie (łączy się to z koniecznością częstych zmian mocy okularów).

Stożek rogówki rozwija się najczęściej przez okres ok 10 – 20 lat, po czym dochodzi do zatrzymania zmian. Jego przebieg bywa różny: u niektórych pacjentów choroba utrzymuje się w jednym stadium przez wiele lat lub na stałe, u innych rozwija się szybko lub przybiera formę okresowych pogorszeń.

W zaawansowanym stadium stożka, wybrzuszenie rogówki może prowadzić do miejscowego pęknięcia błony Descemeta powodując przeciekanie cieczy wodnistej z przedniej komory oka do warstwy rogówki. Towarzyszy temu ból, nagłe zamglenie widzenia, mlecznobiałe zabarwienie rogówki.

Nieleczony stożek rogówki może doprowadzić do konieczności przeszczepu rogówki. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana choroba i szybkie podjęcie terapii stwarzają szansę nie tylko na zatrzymanie rozwoju stożka, ale także na poprawę widzenia.


Objawy stożka rogówki

Stożek rogówki rośnie, ale zazwyczaj bardzo powoli. Może też zatrzymać się na dowolnym etapie: zarówno umiarkowanym, jak i poważnym. Gdy choroba postępuje, dochodzi do coraz mocniejszego wybrzuszenia rogówki. Jedynym sposobem na szybką diagnozę są regularne wizyty u doświadczonego specjalisty.

Dowiedz się więcej

Objawy stożka rogówki

Przyczyny powstawania stożka rogówki

Przyczyny powstawania

Nieznane są dokładne przyczyny powstawania stożka rogówki. Istnieje natomiast kilka teorii dotyczących etiologii tej choroby. Główną przyczyną prawdopodobnie jest obciążenie genetyczne, a także wtórny efekt procesów chorobowych.

Dowiedz się więcej


Diagnoza stożka rogówki

Podczas rutynowego badania wzroku często wczesne postacie stożka rogówki pozostają nierozpoznane. Dlatego tak ważny jest wybór dobrego specjalisty, którego gabinet wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt umożliwiający wykonanie topografii rogówki. Nowoczesne urządzenia diagnostyczne pozwalają wykryć stożek nawet w fazie, gdy jest on jeszcze w zalążku. Taka wczesna diagnoza daje szansę Pacjentowi na szybkie podjęcie skutecznego leczenia i zahamowanie progresji choroby.

Dowiedz się więcej

Diagnoza i badanie stożka rogówki.

Leczenie stożka rogówki

Leczenie stożka rogówki

Stożek rogówki przyczynia się powstawania astygmatyzmu nieregularnego, który istotnie wpływa na jakość widzenia. Jedynym sposobem na skorygowania wady wzroku są twarde lub hybrydowe soczewki kontaktowe, ponieważ okulary nie poprawiają widzenia. Należy jednak pamiętać, że soczewki kontaktowe nie wpływają na zahamowanie postępu choroby, lecz jedynie umożliwiają prawidłowe widzenie. Ważne jest precyzyjne dopasowanie korekcji soczewkowej, aby stożek nie był uciskany, a rogówka nie uległa podrażnieniom.

Dowiedz się więcej


Leczenie stożka rogówki

Korekta stożka rogówki

Cena badań kwalifikacyjnych

400 zł

Cena zabiegu

od 3000zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet na 50 rat

Lekarze zajmujący się korektą stożka rogówki

Leczenie stożka rogówka – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zabieg korekcji stożka rogówki jest całkowicie bezbolesny. Przed przystąpieniem do zabiegu oczy Pacjenta są znieczulane specjalnymi kroplami, które eliminują możliwość pojawienia się jakiegokolwiek bólu. Podczas zabiegu możliwe jest jedynie odczuwanie lekkiego ucisku i minimalnego dyskomfortu związanego z przytrzymaniem powiek przeznaczoną do tego celu rozwórką okulistyczną.

Badanie kwalifikacyjne do zabiegu stożka rogówki trwa około 1,5 godziny. Natomiast zabieg Cross Linking to procedura trwająca około 60 minut.

Ze względów bezpieczeństwa, nie zaleca się wykonywania badania i zabiegu w jednym dniu. W trakcie kwalifikacji poszerzane są źrenice które do zabiegu muszą wrócić do swojego pierwotnego kształtu. Zwykle trwa to około 6 godzin.

Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w odstępie kilku dni, maksymalnie tygodnia.

Zabieg Cross-linking trwale hamuję progresję stożka rogówki i pozwala na uniknięcie dalszego ścieńczenia i degeneracji powierzchownej warstwy gałki ocznej. Na pełny efekt trzeba jednak poczekać kilka miesięcy.

Po zabiegu stożka rogówki, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Przez pierwsze kilka tygodni, nie wskazane jest korzystanie z sauny, basenów, solarium czy nadmierna ekspozycja na słońce. Nie powinno się również wykonywać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Zabieg Cross Linking to bardzo małoinwazyjna i bezpieczna metoda korekcji stożka rogówki

Zabieg Cross Linking ( CXL) polega na nasyceniu rogówki ryboflawiną, czyli witaminą B12, a następnie utwardzenie jej za pomocą promieni UV. Naświetlenie rogówki ultrafioletem, powoduje powstanie kolagenowych wiązań poprzecznych w rogówce, dzięki czemu staje się ona silniejsza, sztywniejsza i mniej podatna na odkształcenia.

Zabieg korekcji stożka rogówki poprzedzają specjalistyczne badania kwalifikacyjne, dzięki czemu można wykluczyć ryzyko jakichkolwiek powikłań

Nie, wada wzroku nie stanowi przeciwwskazania w wykonaniu zabiegu. Co więcej po zabiegu korygującym stożek rogówki, Pacjenci zauważają poprawę ostrości widzenia.

Pacjenci ze stożkiem rogówki, powinni być pod szczególną opieką lekarza okulisty. Dlatego Po odbyciu obowiązkowych kontroli po zabiegu, Pacjent powinien zgłaszać się na okresowe badania przynajmniej raz do roku.

Stożek rogówki jest schorzeniem, którego nie da się całkowicie wyleczyć, ale dzięki zastosowaniu zabiegu Cross Linking, nie tylko korygujemy stożek, a tym samym poprawiamy widzenie, ale również leczymy rogówkę oka hamując progresję zmian.

Najlepsze efekty leczenia, przynoszą metody operacyjne: Zabieg Cross-linking oraz pierścienie śródrogówkowe Intacs.

To indywidualnie dobierane dla Pacjenta w zależności od parametrów rogówki pierścienie pierścienie, które wywierają nacisk na krzywiznę rogówki i spłaszczają jej powierzchnię. W ten sposób rogówka nabiera bardziej prawidłowego kształtu, a nieregularny astygmatyzm zostaje zmniejszony.

Laser wykonuje niewielkie nacięcia w rogówce, a następnie operator wprowadza pierścienie w nowoutworzone kanaliki

Jednymi z pierwszych odczuwalnych dla Pacjenta objawów stożka rogówki mogą być: szybko narastający astygmatyzm i krótkowzroczność w jednym oku:

– szybko postępujące rozmazanie, zniekształcenie obrazu w jednym oku

– efekt halo wokół źródła światła

– rozmywanie się obrazu

– widzenie mnogie

– pogorszenie widzenia w nocy

– nadwrażliwość na światło

Pracujący w Optegrze (dawniej Vidium Medica) specjaliści cechują się bardzo indywidualnym podejściem do potrzeb pacjenta. Przede wszystkim słuchają Pacjenta i starają dopasować jak najlepsze rozwiązanie do jego oczekiwań.

Stale poszerzają swoją wiedzę i podnoszą kwalifikacje uczestnicząc w licznych zjazdach i szkoleniach krajowych i zagranicznych.

Zobacz więcej na temat stożka rogówki