Korekta stożka rogówki

Korekta stożka rogówki

Stożek rogówki (Keratoconus) jest to postępująca choroba, w 90% przypadków dotyka obu oczu. Rogówka to przednia, wypukła część gałki ocznej. Składa się z nabłonka i śródbłonka – pomiędzy którymi umiejscowione są 2 blaszki graniczne oraz istota właściwa rogówki. W wyniku choroby rogówka staje się coraz cieńsza i przybiera stożkowaty kształt. Z powodu uwypuklenia rogówki dochodzi do zniekształcenia jej powierzchni i powstawania zaburzeń widzenia.

Pogarszająca się ostrość wzroku spowodowana jest nieregularnym astygmatyzmem, który nasila się w miarę postępu choroby. Najczęściej stożek lokalizuje się w dolnej części rogówki, poza obszarem optycznym, dlatego w początkowej fazie może nie zaburzać widzenia i tym samym być  niezauważonym  przez Pacjenta. Z czasem jednak w większości przypadków stożek rośnie i obejmuje tak duży obszar rogówki, że znacznie upośledza widzenie. We wczesnym stadium choroby wzrok pacjentów ulega okresowemu pogorszeniu lub poprawie (łączy się to z koniecznością częstych zmian mocy okularów).

Stożek rogówki rozwija się najczęściej przez okres ok 10 – 20 lat, po czym dochodzi do zatrzymania zmian. Jego przebieg bywa różny: u niektórych pacjentów choroba utrzymuje się w jednym stadium przez wiele lat lub na stałe, u innych rozwija się szybko lub przybiera formę okresowych pogorszeń.

W zaawansowanym stadium stożka, wybrzuszenie rogówki może prowadzić do miejscowego pęknięcia błony Descemeta powodując przeciekanie cieczy wodnistej z przedniej komory oka do warstwy rogówki. Towarzyszy temu ból, nagłe zamglenie widzenia, mlecznobiałe zabarwienie rogówki.

Nieleczony stożek rogówki może doprowadzić do konieczności przeszczepu rogówki. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana choroba i szybkie podjęcie terapii stwarzają szansę nie tylko na zatrzymanie rozwoju stożka, ale także na poprawę widzenia.

Stożek rogówki

Cena badań kwalifikacyjnych

290 zł

Cena zabiegu

od 2 500 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu

nawet do 50 rat

Przyczyny powstawania stożka rogówki

Przyczyny powstawania

Nieznane są dokładne przyczyny powstawania stożka rogówki. Istnieje natomiast kilka teorii dotyczących etiologii tej choroby. Główną przyczyną prawdopodobnie jest obciążenie genetyczne, a także wtórny efekt procesów chorobowych.

Objawy stożka rogówki

Objawy stożka rogówki

Stożek rogówki rośnie, ale zazwyczaj bardzo powoli. Może też zatrzymać się na dowolnym etapie: zarówno umiarkowanym, jak i poważnym. Gdy choroba postępuje, dochodzi do coraz mocniejszego wybrzuszenia rogówki.

Umów się na zabieg i zapłać w wygodnych ratach

Twoje oczy są oknem na świat, a życie jest zbyt piękne aby czekać.
Nasi Pacjenci mogą rozłożyć koszt zabiegu nawet do 50 rat.

Diagnoza stożka rogówki

Diagnoza stożka rogówki

Podczas rutynowego badania wzroku często wczesne postacie stożka rogówki pozostają nierozpoznane. Dlatego tak ważny jest wybór dobrego specjalisty, którego gabinet wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt umożliwiający wykonanie topografii rogówki.

Leczenie stożka rogówki

Leczenie stożka rogówki

Stożek rogówki przyczynia się powstawania astygmatyzmu nieregularnego, który istotnie wpływa na jakość widzenia. Jedynym sposobem na skorygowania wady wzroku są twarde lub hybrydowe soczewki kontaktowe, ponieważ okulary nie poprawiaj widzenia.