Operacja zaćmy – na czym polega

Zaćmę leczy się operacyjnie. Jeszcze dwadzieścia lat temu po takiej operacji trzeba było leżeć kilka dni w szpitalu i do końca życia nosić bardzo mocne okulary. Obecnie najnowocześniejszą i najlepszą metodą jest fakoemulsyfikacja, która polega na rozdrobnieniu i usunięciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków. Procedura usunięcia zaćmy jest całkowicie bezbolesna i trwa około 15-20 minut. Po zabiegu, pacjent spędza jeszcze około 30 minut w pokoju wypoczynkowym, po czym może bezpiecznie opuścić klinikę pod opieką osoby towarzyszącej.

“Operacje przeprowadzane są przy pomocy małego 2 mm cięcia, bez zakładania szwów. W miejsce usuniętej zmętniałej soczewki wszczepiamy zaawansowany implant, dopasowany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.”
dr n. med. Piotr Woźniak
okulista, Optegra (dawniej Vidium Medica) Warszawa
Zabieg usunięcia zaćmy przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli.
Operacja taka może być wykonana również u chorych, których stan zdrowia nie pozwala na przeprowadzenie operacji w znieczuleniu ogólnym czy okołogałkowym. Nad znieczuleniem i bezpieczeństwem chorego w czasie operacji czuwa lekarz anestezjolog.
Po zabiegu usunięcia zaćmy konieczne jest wykonanie kontroli okulistycznej na drugi dzień oraz po tygodniu od zabiegu. Należy również stosować krople przepisane przez lekarza według jego zaleceń. W pierwszych tygodniach po zabiegu należy się oszczędzać, unikać wysiłku, wstrząsów i uprawiania sportu. Po miesiącu rogówka powinna całkowicie się zagoić i wtedy można powrócić do wszystkich normalnych czynności wykonywanych przed zabiegiem. Wynikiem operacji zaćmy jest dużo większy komfort oraz jakość widzenia. Kontury są wyraziste, kolory jasne i żywe, poprawia się ostrość widzenia. Problemy ze wzrokiem nie zakłócają już codziennych czynności.
Kiedy powinniśmy poddać się zabiegowi usunięcia zaćmy? Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Można jednak założyć, że odpowiednim momentem będzie czas, w którym zauważymy istotne obniżenie zdolności widzenia, które zacznie przeszkadzać nam w codziennym życiu. Do zabiegu usunięcia zaćmy możemy również zostać skierowani w sytuacji, w której zaćma zacznie mieć niekorzystny wpływ na stan naszych oczu. Takim przypadkiem jest zaćma podwichnięta które wywołuje jaskrę. Zaawansowana jaskra, uniemożliwia również diagnostykę i leczenie chorób siatkówki oraz nerwu wzrokowego, ze względu na brak możliwości oceny dna oka. Należy podkreślić, że od dawna nieaktualny i nieprawdziwy jest pogląd, że zaćma musi być dojrzała, aby ją usunąć. W przypadku zaćmy przejrzałej może dojść do rozpływu jądra soczewki co z kolei uniemożliwia całkowicie wykonanie zabiegu. Obecnie operuje się bardzo często zaćmy niedojrzałe, a nawet początkowe, jeśli upośledzają wzrok.

Jak przebiega operacja zaćmy?
Na podstawie szczegółowej diagnostyki lekarz po wspólnie z Pacjentem dobierają odpowiedni implant, który zapewni komfortowe widzenie. Zabieg usunięcia zaćmy jest bezbolesny i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Za pomocą metody ultradźwiękowej lekarz „rozbija” zmętniałą soczewkę w oku Pacjenta, usuwa ją, a następnie wszczepia na jej miejsce zaawansowany implant, który znacznie poprawi komfort widzenia Pacjenta. W dniu zabiegu Pacjent spędza w klinice około 2-2,5 godzin, natomiast sam zabieg trwa kilkanaście minut. Po zabiegu przewidziany jest krótki odpoczynek w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność pokoju.
Po około 30-40 minutach, Pacjent może opuścić klinikę i wrócić do domu. Następnego dnia lekarz przeprowadza kontrolę pozabiegową, podczas której może ocenić już pierwsze efekty zabiegu.
Ile trwa operacja zaćmy?
Często Pacjenci są przekonani, że operacja zaćmy wiąże się z pobytem w szpitalu. Nic bardziej mylnego.
Nowoczesne technologie pozwalają wykonać zabieg szybko i bezpiecznie, tak aby Pacjent już tego samego dnia wrócił do domu i odpoczywał w atmosferze, do której jest przyzwyczajony.
Zabieg usunięcia zaćmy trwa około 15-20 minut, natomiast Pacjent spędza w klinice około 2-2,5 godziny. Jest to związane z szczegółowym przygotowaniem do zabiegu oraz odpoczynkiem zaraz po nim. Nasz personel medyczny dba o komfort Pacjenta oraz o jego stan emocjonalny na każdym etapie zabiegu, by wszystko przebiegało bezstresowo.


Usuwanie zaćmy
Cena badań kwalifikacyjnych
399 zł
Cena zabiegu
od 3000 zł