Operacja zaćmy – przebieg

Operacja zaćmy

Zaćmę leczy się operacyjnie. Jeszcze dwadzieścia lat temu po takiej operacji trzeba było leżeć kilka dni w szpitalu i do końca życia nosić bardzo mocne okulary. Obecnie najnowocześniejszą i najlepszą metodą jest fakoemulsyfikacja, która polega na rozdrobnieniu i usunięciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków. Procedura usunięcia zaćmy jest całkowicie bezbolesna i trwa około 15-20 minut. Po zabiegu, pacjent spędza jeszcze około 30 minut w pokoju wypoczynkowym, po czym może bezpiecznie opuścić klinikę pod opieką osoby towarzyszącej.

“Operacje przeprowadzane są przy pomocy małego 2 mm cięcia, bez zakładania szwów. W miejsce usuniętej zmętniałej soczewki wszczepiamy zaawansowany implant, dopasowany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.”

dr n. med. Piotr Woźniak
okulista, Vidium Medica Warszawa

Zabieg usunięcia zaćmy przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli.

Operacja taka może być wykonana również u chorych, których stan zdrowia nie pozwala na przeprowadzenie operacji w znieczuleniu ogólnym czy okołogałkowym. Nad znieczuleniem i bezpieczeństwem chorego w czasie operacji czuwa lekarz anestezjolog.

Po zabiegu usunięcia zaćmy konieczne jest wykonanie kontroli okulistycznej na drugi dzień oraz po tygodniu od zabiegu. Należy również stosować krople przepisane przez lekarza według jego zaleceń. W pierwszych tygodniach po zabiegu należy się oszczędzać, unikać wysiłku, wstrząsów i uprawiania sportu. Po miesiącu rogówka powinna całkowicie się zagoić i wtedy można powrócić do wszystkich normalnych czynności wykonywanych przed zabiegiem. Wynikiem operacji zaćmy jest dużo większy komfort oraz jakość widzenia. Kontury są wyraziste, kolory jasne i żywe, poprawia się ostrość widzenia. Problemy ze wzrokiem nie zakłócają już codziennych czynności.

Kiedy powinniśmy poddać się zabiegowi usunięcia zaćmy? Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Można jednak założyć, że odpowiednim momentem będzie czas, w którym zauważymy istotne obniżenie zdolności widzenia, które zacznie przeszkadzać nam w codziennym życiu. Do zabiegu usunięcia zaćmy możemy również zostać skierowani w sytuacji, w której zaćma zacznie mieć niekorzystny wpływ na stan naszych oczu. Takim przypadkiem jest zaćma podwichnięta które wywołuje jaskrę. Zaawansowana jaskra, uniemożliwia również diagnostykę i leczenie chorób siatkówki oraz nerwu wzrokowego, ze względu na brak możliwości oceny dna oka. Należy podkreślić, że od dawna nieaktualny i nieprawdziwy jest pogląd, że zaćma musi być dojrzała, aby ją usunąć. W przypadku zaćmy przejrzałej może dojść do rozpływu jądra soczewki co z kolei uniemożliwia całkowicie wykonanie zabiegu. Obecnie operuje się bardzo często zaćmy niedojrzałe, a nawet początkowe, jeśli upośledzają wzrok.

Operacja zaćmy w Krakowie i Warszawie

Usuwanie zaćmy

Cena badań kwalifikacyjnych

295 zł

Cena zabiegu

od 2500 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet na 50 rat

Zobacz więcej na temat zaćmy