Soczewki hybrydowe

grubość rogówki

Soczewki hybrydowe – specjalistyczne soczewki kontaktowe dla chorych na stożek rogówki

Nie wszystkie wady wzroku możliwe są do skorygowania dzięki zabiegowi laserowej korekcji wzroku lub przy zastosowaniu tradycyjnych metod korekcji wzroku: okularów czy też bardzo popularnych obecnie miękkich soczewek kontaktowych. Bardzo często w trudnej sytuacji pozostają pacjenci, u których zdiagnozowano stożek rogówki. Główną przyczyną spadku ostrości widzenia  w przebiegu ektazji rogówki jest uwypuklenie i deformacja rogówki, która powoduje pojawienie się u pacjenta krótkowzroczności i astygmatyzmu nieregularnego. Obniżonej ostrości wzroku często towarzyszą inne dolegliwości tj. podwójne lub wielokrotne widzenie, cienie i przesunięcia obserwowanych obiektów.

Stożek rogówki – jak pomóc?

Sposób postępowania w leczeniu stożka rogówki w dużej mierze zależy od stadium choroby (zaawansowania stożka) i wieku pacjenta. Bardzo często niezbędna okazuje się interwencja chirurga, która ma na celu zatrzymanie postępu choroby. Choć zdarza się również, że poprawa widzenia w zaawansowanym stadium stożka rogówki jest po prostu niemożliwa.

Soczewki stabilnokształtne

Aby poprawić widzenie, zmniejszyć dyskomfort u pacjenta i zniwelować niepożądane wrażenia wzrokowe należy w pierwszej kolejności nadać rogówce regularny kształt. Jest to możliwe przy użyciu stabilnokształtnych soczewek kontaktowych – specjalny rodzaj soczewek, o wyjątkowych właściwościach. Dzięki swej unikalnej konstrukcji soczewka sprawia, że pod jej powierzchnią gromadzą się w naturalny sposób łzy, które wypełniają wszystkie nieregularności rogówki tworząc tzw. soczewkę łzową. Tak powstała „naturalna soczewka” eliminuje astygmatyzm nieregularny i pozwala na prawidłowe ogniskowanie wiązki świetlnej padającej na powierzchnię oka.

Do stabilnokształtnych soczewek kontaktowych zaliczamy:

  • soczewki hybrydowe
  • sztywne gazoprzepuszczalne rogówkowe (RGP)
  • soczewki skleralne (w tym soczewki miniskleralne)

Soczewki hybrydowe

Soczewki hybrydowe to specjalny rodzaj soczewek, dedykowany osobom ze zdiagnozowanym stożkiem rogówki. Jak sama nazwa wskazuje, składają się z dwóch części:

  • twardej optycznej – w centrum soczewki
  • miękkiej stabilizującej – na obwodzie soczewki

Specjalny kształt strefy optycznej soczewki hybrydowej umożliwia poprawę widzenia nawet w zaawansowanym stożku rogówki. Wysoki współczynnik tlenoprzepuszczalności materiału, z którego została wykonana, sprawia, że są one w pełni bezpieczne i zdrowe dla oka.

Część miękka – silikonowo-hydrożelowa – odpowiada za stabilizację i centrację na oku, co wpływa na wysoki komfort użytkowania. Daje też ona pewność, że szkło kontaktowe z niego nie wypadnie. Materiał, z którego jest wykonana jest niezwykle wrażliwy i delikatny. Stąd ważne jest, by zachować dużą ostrożność podczas użytkowania soczewek i regularnie je wymieniać – nie rzadziej niż co 6 miesięcy.

Prawidłowo dobrana soczewka pozwala zniwelować u pacjenta dyskomfort wynikający z choroby, jaką jest stożek rogówki i umożliwia wykonywanie codziennych czynności życiowych.

W naszym centrum mamy w ofercie wysokiej jakości soczewki hybrydowe i miniskleralne i pomagamy naszym pacjentom w ich doborze.

Leczenie stożka rogówki

Korekta stożka rogówki

Cena badań kwalifikacyjnych

295zł

Cena zabiegu

od 2200zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet na 50 rat

Zobacz więcej na temat stożka rogówki