Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Starczowzroczność

objawy, korekcja, leczenie

Korekcja wady wzroku do każdej odległości

Brak okularów korekcyjnych do końca życia (w przypadku refrakcyjnej wymiany soczewki)

Szybki i całkowicie bezbolesny zabieg

Efekty zabiegu indywidualnie dopasowane do oczekiwań Pacjenta

Brak zaćmy w przyszłości (w przypadku refrakcyjnej wymiany soczewki)

Starczowzroczność, z łacińskiego presbiopia to nic innego jak spadek zdolności akomodacji oka.
Nazwa sugeruje, że problem ten jest domeną osób starszych. Nic bardziej mylnego. Pierwsze objawy możemy zaobserwować już w okolicach 38-tego roku życia. Jest to przełomowy moment dla kondycji naszej soczewki wewnątrzgałkowej. Pomimo, że nasze ciało wciąż jest młode, to nie jesteśmy w stanie uniknąć fizjologicznego procesu starzenia się struktur w oku.


Czym jest starczowzroczność

Starczowzroczność to dolegliwość, której nie da się uniknąć. Starczowzrocznością nazywamy proces pogarszania się widzenia, który bezpośrednio jest związany ze starzeniem się organizmu. Z wiekiem zdolność oka do akomodacji, za którą odpowiada nasza naturalna soczewka, spada. W związku z tym zaczynamy odczuwać pogorszenie widzenia do bliskich odległości, stąd starczowzroczność też nazywana jest „syndromem wyciągniętej ręki”.

Za prawidłowe widzenie w organizmie odpowiada nasza naturalna soczewka.
Jedną z ważniejszych jej funkcji jest akomodacja. To możliwość zmiany kształtu, a w konsekwencji – zmiany mocy optycznej, tak by widziany obraz położony w bliskiej odległości był ogniskowany na siatkówce.

Akomodacja działa tylko w jedną stronę: soczewka uwypukla się i tym samym pozwala na ostre widzenie bliży: czytanie, pisanie, obsługę komputera, czy telefonu. Proces zmiany kształtu soczewki jest możliwy dzięki sprawnie działającym mięśniom rzęskowym, więzadełkom i torebce soczewkowej. Z wiekiem elastyczność soczewki zmniejsza się, a diety i zdrowy tryb życia niestety nie są w stanie zapobiec temu procesowi.


Przyczyny starczowzroczności

Niestety, styl pracy większości z nas nie wspomaga naszego wzroku, każdego dnia nadużywamy akomodacji. Skupiamy wzrok głównie na bliskim dystansie – praca przy komputerze, tablecie, smartfonie, dokumenty, zapiski, czy taka typowa codzienność, która wymaga skupienia wzroku i uwagi na odległość 30-50 cm.

Wówczas wszystkie wymienione struktury, tak jak i my, są w pracy, co oznacza, że pozostają napięte przez wiele długich godzin. W związku z dzisiejszym trybem życia starczowzroczność pojawia się często jeszcze przed 40 rokiem życia i wynika ze zmęczenia oka. Wytężona praca mięśni, więzadełek, torebki soczewkowej i samej soczewki skutkują słabnącą akomodacją. Soczewka z wiekiem staje się coraz mniej elastyczna, gdyż z czasem narastają na nią kolejne warstwy (soczewka rośnie całe nasze życie), mięśnie i więzadła słabną.


Starczowzroczność – objawy

Pierwsze objawy są bardzo prozaiczne – rozmazany obraz, nieostry tekst na ekranie telefonu czy za małe litery w książce. Początkowo bagatelizujemy problem, sądząc, ze to zwykłe przemęczenie. Z biegiem lat wraz z osłabieniem akomodacji oka, pojawia się potrzeba odsuwania bliskich przedmiotów dalej i dalej, by można je był widzieć ostro.

W zależności od fizjologii danej osoby zauważalne objawy mogą nastąpić tuż po czterdziestce, albo później czyli w okolicach pięćdziesiątki. Niemniej jednak każda osoba prędzej czy później zauważy problem spadającej akomodacji oka.


Starczowzroczność leczenie (korekcja)

Nasze oczy przez lata są mocno eksploatowane, dlatego dużo szybciej ulegają procesom fizjologicznym. Zazwyczaj kiedy jesteśmy w okresie największej aktywności życiowej, pojawia się konieczność stosowania okularów do czytania a
my staramy się odzyskać niezależność i uwolnić się od wszystkich pomocy wzrokowych.

Spośród dostępnych metod korekcji wzroku, wyróżniamy coś co stanowi świetną alternatywę dla naszej własnej akomodacji. Refrakcyjna wymiana soczewek, bo o niej mowa, staje się w Polsce coraz bardziej popularna, co powinno ucieszyć wszystkich borykających się z problemem starczowzroczności, gdyż kryje w sobie wiele innowacyjnych możliwości. Przede wszystkim pozwala wyeliminować wady wzroku w bardzo szerokim zakresie, o czym napisaliśmy tutaj.


Zobacz więcej na temat starczowzroczności