Starczowzroczność

objawy, korekcja, leczenie

Leczenie starczowzrocności w Krakowie i Warszawie.

Korekcja wady wzroku do każdej odległości

Brak okularów korekcyjnych do końca życia (w przypadku refrakcyjnej wymiany soczewki)

Szybki i całkowicie bezbolesny zabieg

Efekty zabiegu indywidualnie dopasowane do oczekiwań Pacjenta

Brak zaćmy w przyszłości (w przypadku refrakcyjnej wymiany soczewki)

Starczowzroczność, z łacińskiego presbiopia to nic innego jak spadek zdolności akomodacji oka.
Nazwa sugeruje, że problem ten jest domeną osób starszych. Nic bardziej mylnego. Pierwsze objawy możemy zaobserwować już w okolicach 40-tego roku życia. Jest to przełomowy moment dla kondycji naszej soczewki wewnątrzgałkowej. Pomimo, że nasze ciało wciąż jest młode, to nie jesteśmy w stanie uniknąć fizjologicznego procesu starzenia się struktur w oku.


Trochę teorii

Jedną z ważniejszych funkcji soczewki jest akomodacja. To możliwość zmiany kształtu a w konsekwencji – zmiany mocy optycznej, tak by przedmioty położone w bliskiej odległości były ogniskowane na siatkówce.

Akomodacja działa tylko w jedną stronę: soczewka uwypukla się i tym samym pozwala na ostre widzenie bliży: czytanie, pisanie, obsługę komputera, czy telefonu. Proces zmiany kształtu soczewki jest możliwy dzięki sprawnie działającym mięśniom rzęskowym, więzadełkom i torebce soczewkowej.


Dlaczego pojawia się tak szybko?

Niestety, styl pracy większości z nas nie wspomaga naszego wzroku, każdego dnia nadużywamy akomodacji. Skupiamy wzrok głównie na bliskim dystansie – praca przy komputerze, tablecie, smartfonie, dokumenty, zapiski, czy taka typowa codzienność, która wymaga skupienia wzroku i uwagi na odległość 30-50 cm.

Wówczas wszystkie wymienione struktury, tak jak i my, są w pracy, co oznacza, że pozostają napięte przez wiele długich godzin. W związku z dzisiejszym trybem życia starczowzroczność pojawia się często jeszcze przed 40 rokiem życia i wynika ze zmęczenia oka. Wytężona praca mięśni, więzadełek, torebki soczewkowej i samej soczewki skutkują słabnącą akomodacją. Soczewka z wiekiem staje się coraz mniej elastyczna, gdyż z czasem narastają na nią kolejne warstwy (soczewka rośnie całe nasze życie), mięśnie i więzadła słabną.


Starczowzroczność – objawy

Pierwsze objawy są bardzo prozaiczne – rozmazany obraz, nieostry tekst na ekranie telefonu czy za małe litery w książce. Początkowo bagatelizujemy problem, sądząc, ze to zwykłe przemęczenie. Z biegiem lat wraz z osłabieniem akomodacji oka, pojawia się potrzeba odsuwania bliskich przedmiotów dalej i dalej, by można je był widzieć ostro.

W zależności od fizjologii danej osoby zauważalne objawy mogą nastąpić tuż po czterdziestce, albo później czyli w okolicach pięćdziesiątki. Niemniej jednak każda osoba prędzej czy później zauważy problem spadającej akomodacji oka.


Starczowzroczność leczenie (korekcja)

To niesprawiedliwe, że oczy tak szybko podlegają procesom fizjologicznym. Jesteśmy w wieku największej aktywności życiowej, zawodowej i społecznej a okulary nas ograniczają, dlatego szukamy rozwiązania by być wolnym od wszelkich optycznych pomocy wzrokowych.

Spośród dostępnych metod korekcji wzroku, wyróżniamy coś co stanowi świetną alternatywę dla naszej własnej akomodacji. Refrakcyjna wymiana soczewek, bo o niej mowa, staje się w Polsce coraz bardziej popularna, co powinno ucieszyć wszystkich borykających się z problemem starczowzroczności, gdyż kryje w sobie wiele innowacyjnych możliwości. Przede wszystkim pozwala wyeliminować wady wzroku w bardzo szerokim zakresie, o czym napisaliśmy tutaj.

Innym dostępnym rozwiązaniem problemu starczowzroczności jest monowizja. Więcej o tym tajemniczo brzmiącym zabiegu możesz przeczytać tutaj. Są to zabiegi, które po krótkiej rekonwalescencji umożliwiają pacjentowi po 40-tym roku życia pozbyć się okularów zarówno do dalekiej jak i bliskiej odległości, a tym samym odzyskać niezależność w pracy, sporcie i codziennym życiu. W krótkim czasie po zabiegu pacjent widzi ostro bez okularów, do każdej odległości.


Zobacz więcej na temat starczowzroczności