Przyczyny zaćmy

Przyczyny zaćmy

Zaćma najczęściej pojawia się u ludzi po 55 roku życia. Może również występować u ludzi młodych, ale wtedy przyczyną mogą być:

  • urazy lub stany zapalne oka
  • choroby przewlekłe jak cukrzyca
  • praca wykonywana w warunkach szkodliwych
  • kontakt oczu z chemikaliami
  • przyjmowanie niektórych leków, szczególnie sterydów.

Zaćma może być również wrodzona.

Zaćma w przypadku osób w podeszłym wieku, jest niestety naturalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu. Wraz z upływem lat, pojawiają się zaburzenia równowagi biochemicznej i osmotycznej oraz zmienia się nasz metabolizm. To wszystko wpływa na przejrzystość naszej soczewki. Normalna soczewka skupia promienie świetlne dokładnie na powierzchni siatkówki i tworzy wyraźny obraz obiektów w każdej odległości.

lekarz Anita Łagocka Popławska

“Z wiekiem soczewka jednak traci swoją elastyczność i mętnieje, a do oka dociera mniejsza ilość światła ( które dodatkowo ulega rozproszeniu). W efekcie widziany obraz staje się mniej wyraźny, rozmazany lub zamglony.”

lek. Anita Łagocka-Popławska
okulista-chirurg, Vidium Medica Warszawa

 

Chorobie nie można w żaden sposób zapobiec, nie pomoże prowadzenie zdrowego trybu życia, dieta, czy krople do oczu. Zaćma niemal u każdego przebiega inaczej – niekiedy rozwija się kilka miesięcy, a czasem przez wiele lat. Efekt jest jednak zawsze ten sam – pogorszenie widzenia w oku, w którym wystąpiła. Zaćma najczęściej pojawia się w obu oczach.

Przyczyny zaćmy

  • Zaćma polekowa powstaje w związku z przyjmowaniem przez wiele lat określonych lekarstw np. steroidów z powodu astmy lub reumatoidalnego zapalenia stawów.
  • Zaćma cukrzycowa, związana jest z zaburzeniami metabolicznymi do jakich dochodzi w przebiegu cukrzycy.
  • Zaćma pourazowa powstaje w wyniku urazu oka lub głowy. Zmętnienie soczewki może pojawić się nawet kilkanaście lat po urazie.
  • Zaćma wrodzona, dotyczy dzieci, które rodzą się z mętną soczewką lub soczewka mętnieje w kilka lub kilkanaście lat od momentu urodzenia.
  • Operacje prowadzone na gałce ocznej np. w wyniku jaskry mogą powodować zmętnienie soczewki nawet kilka miesięcy po zabiegu

Czy zaćma jest dziedziczna?

Pojawienie się zaćmy uzależnione jest od wielu czynników – najczęściej jest to starzenie organizmu, ale mogą mieć wpływ na to również schorzenia takie jak np. cukrzyca, urazy, choroby genetyczne, długotrwałe przyjmowanie leków sterydowych.

Jednym z ważnych aspektów, który ma wpływ na czas pojawienia się zaćmy, jest styl naszego życia. Badania kliniczne wykazują, że u osób, które zdrowo się odżywiają, chronią oczy przed wpływem światła niebieskiego oraz promieniowaniem UV, ryzyko wystąpienia zaćmy w młodym wieku jest zmniejszone.

Zaćma nie jest dziedziczna, natomiast na jej rozwój mogą mieć wpływ choroby genetyczne. Może ona również powstawać w wyniku urazów mechanicznych i wpływu czynników zewnętrznych (np. zaćma spawacza).


Jak rozpoznać początki zaćmy?

Z wiekiem nasza naturalna soczewka w oku przestaje być przejrzysta, przez co uniemożliwia odwzorowanie obrazu na siatkówce – proces ten nazywany jest zaćmą lub kataraktą. Zaćma rozwija się stopniowo, a nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Pierwszym objawem zaćmy jest pogorszenia widzenia, którego okulary lub soczewki kontaktowe niestety nie są w stanie poprawić. Zmętnieniu soczewki nie towarzyszą ból, czy inny dyskomfort, dlatego ogólny stan zdrowia Pacjenta nie ulega zmianom. Zaćma niestety coraz częściej dotyka młodszą grupę osób, dlatego warto raz do roku przeprowadzać kontrolne badanie okulistyczne.

Rozpoznanie zaćmy nie wymaga skomplikowanych badań. Lekarz na podstawie wywiadu z Pacjentem oraz badania przedniego odcinka oka, jest w stanie ocenić przejrzystość soczewki.

Operacja zaćmy w Krakowie i Warszawie

Usuwanie zaćmy

Cena badań kwalifikacyjnych

399 zł

Cena zabiegu

od 3000 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet na 50 rat

Zobacz więcej na temat zaćmy