JESTEŚ TUTAJ: KOREKTA STOŻKA ROGÓWKI / Leczenie stożka rogówki

Leczenie stożka rogówki

Leczenie stożka rogówki

Twarde i hybrydowe soczewki kontaktowe

Stożek rogówki przyczynia się powstawania astygmatyzmu nieregularnego, który istotnie wpływa na jakość widzenia. Jedynym sposobem na skorygowania wady wzroku są twarde lub hybrydowe soczewki kontaktowe, ponieważ okulary nie poprawiaj widzenia. Należy jednak pamiętać, że soczewki kontaktowe nie wpływają na  zahamowanie postępu choroby, lecz jedynie umożliwiają prawidłowe widzenie. Soczewki dobierane są indywidualnie, na podstawie badania zwanego topografią rogówki. Precyzja dopasowania soczewki jest niezwykle ważna, aby stożek nie był uciskany, a rogówka nie uległa podrażnieniom.

Metody operacyjne

Cross Linking jest innowacyjną metodą operacyjnego leczenia stożka rogówki. Zabieg cross-linking wykonuje się w znieczuleniem miejscowym w postaci kropli do oczu. Zabieg wykonuje się z abrazją (zdjęcie nabłonka rogówki) lub bez, a następnie tkanka nasączana jest roztworem ryboflawiny (witamina B2) i poddawana działaniu promieniowania światła UV. W wyniku zabiegu powstają nowe wiązania krzyżowe pomiędzy włóknami kolagenu występującego w obrębie rogówki. To sprawia, że rogówka staje się bardziej sztywna, odporna na dalsze zniekształcenia i wzmocniona. Po zakończeniu zabiegu czasami zakładana jest soczewka ochronna, którą nosi się do momentu pierwszego badania kontrolnego.

Niekwestionowaną zaletą Cross linking jest stabilizacja stożka rogówki – po zabiegu nie następuje już progresja choroby, a zdarzają się nawet przypadki, kiedy stożek ulega zmniejszeniu. Aby pacjent mógł zostać zakwalifikowany do zabiegu, stożek rogówki musi znajdować się w 1 lub 2 stadium zaawansowania według klasyfikacji Amslera. Cross linking może być również wykonywany po przeszczepie rogówki, jeżeli zaobserwuje się nawrót stożka.

Po zabiegu lekarz wyznacza termin badania kontrolnego oraz zaleca stosowanie specjalistycznych kropli. Ocena końcowego efektu Cross linkingu jest możliwa w ciągu 6-8 miesięcy od wykonania zabiegu. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i nie powoduje komplikacji.

Należy pamiętać, że stożek rogówki może pojawić się już u dzieci w wieku 8-10 lat i zabieg Cross linking można już wtedy wykonać. Nie ma ograniczeń wiekowych, takich, jakie występują u pacjentów rozważających korekcję laserową wady wzroku, ponieważ Cross-linking uznawany jest za zabieg ratujący rogówkę i tym samym wzrok.

Zabieg Topoquided wykonuje się w celu nadania rogówce lepszego kształtu i zlikwidowania stożka rogówki. Polega na laserowym wyrównywaniu jej powierzchni, w oparciu o obraz topograficzny rogówki. Zabieg ma na celu nadanie rogówce bardziej regularnego kształtu, a co za tym idzie zminimalizowanie astygmatyzmu i poprawę widzenia. Takiemu zabiegowi zazwyczaj towarzyszy zabieg Cross linking.

Pierścienie Intacs są jedną z metod korygowania stożka rogówki. Pierścienie Intacs są specjalnie dobierane w zależności od parametrów rogówki. Laser wykonuje niewielkie nacięcia w rogówce, a następnie operator wprowadza pierścienie w nowoutworzone kanaliki. Wszczepione pierścienie wywierają nacisk na krzywiznę rogówki i spłaszczają jej powierzchnię. W Ten sposób rogówka nabiera bardziej prawidłowego kształtu, a nieregularny astygmatyzm zostaje zmniejszony.

O możliwości wykonaniu zabiegu operacyjnego decyduje lekarz po przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego pod kątem stożka rogówki. Przed badaniem nie należy nosić soczewek kontaktowych przez co najmniej 4 tygodnie.

Cena badań kwalifikacyjnych

290 zł

Cena zabiegu

od 2 500 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet do 50 rat