Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

iStent – operacyjne leczenie jaskry

Jaskrę inaczej nazywamy cichym złodziejem wzroku. Nieleczona może prowadzić do poważnych zaburzeń widzenia, a nawet do całkowitej utraty wzroku.

Jaskra pojawia się w wyniku nieprawidłowego odpływu cieczy wodnistej, co skutkuje zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Z czasem podwyższone ciśnienie w gałce ocznej prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i ostatecznie do całkowitej ślepoty.

Jednym ze sposobów leczenia jaskry jest operacja przeciwjaskrowa, która polega na wszczepieniu innowacyjnego urządzenia iStent.

Czym jest iStent?

iStent to nowoczesny implant przeznaczony dla pacjentów z jaskrą otwartego kąta. Obecnie jest to najmniejsze urządzenie wszczepiane do ludzkiego ciała. Zasada działania urządzenia iStent polega na usprawnieniu odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej, znacząco obniżając ciśnienie wewnątrzgałkowe. Sprawia to, iż ryzyko utraty wzroku z powodu jaskry zostaje zminimalizowane, a konieczność stosowania kropli przeciwjaskrowych spada.

Na podstawie badań stwierdzono, iż 72% Pacjentów już po 12 miesiącach po zabiegu nie musiało stosować kropli przeciwjaskrowych.

iStent jest całkowicie bezpiecznym i skutecznym urządzeniem. Wszczepia się go poprzez małe nacięcie w rogówce przy użyciu niewielkiego przyrządu do wprowadzania. Jednym z największych atutów iStent jest możliwość wszczepienia go podczas operacji zaćmy. Mikroimplant jest wprowadzany w znieczuleniu miejscowym i działa natychmiastowo. Już po kilku godzinach po zabiegu pacjent może wracać do domu.

Przez następne kilka dni po zabiegu oko może być zaczerwienione, a widzenie niewyraźnie. To minie. Lekarz po zabiegu przepisuje pacjentowi antybiotyki oraz przeciwzapalne krople do oczu, które należy stosować zgodnie z zaleceniem.