Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Badanie kąta przesączania (gonioskopia) – na czym polega?

Gonioskopia to specjalistyczne badanie okulistyczne, które umożliwia ocenę kąta przesączania (rogówkowo-tęczówkowego). Jest niezwykle przydatne w diagnostyce zmian jaskrowych i nadciśnienia ocznego. Czeka Cię badanie gonioskopowe i szukasz informacji na temat tej metody diagnostycznej? Sprawdź, na czym polega gonioskopia i dowiedz się, czy wymaga specjalnych przygotowań ze strony Pacjenta.

Gonioskopia – na czym polega to badanie?

Struktura kąta przesączania i jego stan mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego krążenia cieczy wodnistej oraz jej odpływu z gałki ocznej, co z kolei wpływa na poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego. Upraszczając, ciecz wodnista odpowiada za prawidłowe napięcie gałki ocznej.

Badanie gonioskopowe pozwala specjaliście ocenić, jaka jest szerokość kąta oraz czy kąt tęczówkowo-rogówkowy jest otwarty bądź zamknięty. Gonioskopia pozwala również na ocenę: 

  • morfologii tęczówki,
  • pigmentacji utkania beleczkowego,
  • patologicznych naczyń,
  • obecności zrostów.

Jesteś ciekawy, jak wygląda gonioskopia? Jako Pacjent musisz oprzeć czoło o lampę szczelinową i drugim okiem patrzeć przed siebie w dal lub też powoli kierować wzrok zgodnie z poleceniami specjalisty przeprowadzającego badanie gonioskopowe. Wiedz, że podczas tej procedury diagnostycznej nie można wykonywać gwałtownych ruchów głową, gdyż może to zaburzać wynik badania kąta przesączania. Pamiętaj, że w trakcie gonioskopii nie możesz mieć założonych własnych soczewek korekcyjnych! Przed badaniem należy też zmyć makijaż.

Jakie są wskazania do gonioskopii?

Gonioskopia uwidacznia struktury oka. Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, badanie to wykonujemy przy podejrzeniu jaskry, nadciśnienia ocznego, a także przy różnych wypadkach, urazach mechanicznych gałki ocznej. Robi się je także przed planowanymi zabiegami laserowymi i chirurgicznym. O konieczności przeprowadzenia badania decyduje lekarz specjalista.

Czy badanie kąta przesączania jest bolesne? Powikłania po gonioskopii

Czym jest gonioskop? To specjalna soczewka, którą zakłada się na znieczuloną uprzednio gałkę oczną, dzięki czemu badanie nie jest bolesne, natomiast możesz odczuwać ucisk. Jeśli chodzi o powikłania po gonioskopii, pojawiają się w nielicznych przypadkach. Jest to np.:

  • przejściowe nieostre widzenie,
  • przekrwienie spojówek,
  • uczucia ciała obcego w oku,
  • dolegliwości bólowe (jeśli dojdzie do mechanicznego uszkodzenia rogówki podczas zakładania lub zdejmowania gonioskopu).

Wiedz, że istnieje kilka rodzajów urządzeń do gonioskopii, np.: 

  • trójlustro Goldmanna,
  • soczewka czterolusterkowa Zeissa, 
  • soczewki chirurgiczne Koeppego, Swana i Jacoba.

FAQ

Jaka jest cena gonioskopii?

Chcesz poznać orientacyjny koszt gonioskopii? Standardowo badanie to kosztuje mniej więcej 150-200 złotych. Jeśli chcesz poddać się szczegółowej diagnostyce przeprowadzonej przez doświadczonych specjalistów, zapraszamy na wizytę w naszej klinice okulistycznej.

Jakie choroby wykrywa gonioskopia?

Gonioskopia jest pomocna w diagnostyce jaskry, wykrywa wzrost ciśnienia ocznego, uszkodzenia struktur kąta przesączania. Chcesz skorzystać z tego narzędzia diagnostycznego? Nasi doświadczeni i wykwalifikowani eksperci chętnie wykonają wszystkie potrzebne badania okulistyczne i zaproponują Ci optymalny plan leczenia.

Jak się przygotować do gonioskopii?

Badanie gonioskopowe nie wiąże się ze szczególnymi przygotowaniami. Pamiętaj jedynie, aby wcześniej zdjąć soczewki kontaktowe, jeśli ich używasz, i zmyć makijaż.

Źródła:

https://www.przegladokulistyczny.pl/opinie-ekspertow-rozwiniecie [16.02.2024 r.],

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68649,badanie-kata-przesaczania-gonioskopia [16.02.2024 r.].