Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Kiedy wykonać badanie OCT? Jakie choroby wykrywa badanie OCT oka?

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia oka, to nowoczesne narzędzie diagnostyczne, które pozwala specjaliście rozpoznać wiele chorób okulistycznych i jest przydatne przy przygotowaniu do zabiegów laserowych. Sprawdź, na czym polega i jak długo trwa to bezkontaktowe i bezinwazyjne badanie oczu, zanim odwiedzisz gabinet lekarski. 

Na czym polega badanie OCT? Podstawowe informacje dla Pacjenta

OCT oka jest nowoczesnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób narządu widzenia i przy kwalifikacji do laserowej korekcji wad wzroku. Poddaje ono ocenie narząd wzroku Pacjenta. Jak przebiega cała procedura? Pacjent siada przed aparaturą i opiera głowę na specjalnej podpórce. Następnie oko jest skanowane przez tomograf, a specjalista przeprowadzający badanie wydaje badanej osobie różne polecenia dotyczące tego, pod jakim kątem ma ona patrzeć. 

Tomograf OCT wprowadza do oka wiązkę światła, która odbija się, informując lekarza okulistę o tym, gdzie położone są dane części narządu. Szczegółowa analiza współczynnika odbicia światła od kolejnych warstw siatkówki pozwala na wczesne zdiagnozowanie różnych patologicznych zmian zachodzących w rejonie siatkówki. Uwidacznia np. obrzęk plamki, obrzęk siatkówki, uszkodzenia fotoreceptorów i zaniki nabłonka barwnikowe siatkówki.

Ile trwa i  jak przygotować się do badania OCT oka?

Zastanawiasz się, ile czasu powinieneś zarezerwować na optyczną koherentną tomografię oka? Samo badanie trwa około kilku minut i nie musisz się do niego przygotowywać, jednak prawdopodobnie spędzisz w gabinecie specjalisty od 15 do 30 minut, gdyż zwykle przy okazji OCT wykona również inne metody diagnostyczne. 

W niektórych przypadkach lekarz może zaaplikować badanemu specjalne krople rozszerzające źrenice, by mieć dokładniejsze zdjęcie. Miej świadomość, że jeśli specjalista zastosuje krople, po OCT mogą wystąpić u Ciebie przejściowe objawy, takie jak:

  • pogorszenie ostrości widzenia,
  • światłowstręt.

Kiedy należy wykonać badanie OCT? Wskazania

Wskazaniem do optycznej koherentnej tomografii oka są różne choroby siatkówki, jak np.: odwarstwienie siatkówki, które może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku w dotkniętym oku. OCT jest przydatne w diagnostyce jaskry (umożliwia wczesne wykrycie choroby), a także w diagnostyce i leczeniu chorób rogówki. OCT oka umożliwia wykrycie schorzeń takich jak np.: 

  • błona nasiatkówkowa (tzw. makulopatia celofanowa), 
  • otwór plamki żółtej,
  • nowotwory,
  • zapalenie błony naczyniowej oka,
  • centralna retinopatia.

OCT pozwala monitorować stan rogówki, jest więc przeprowadzane u Pacjentów, którzy planują poddać się zabiegowi laserowemu. Warto dodać, że badanie to powinno być regularnie wykonywane u osób z nadciśnieniem tętniczym i wysoką krótkowzrocznością.

Co wykrywa badanie OCT? Jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej

Badanie OCT umożliwia wykrycie chorób w przednim i tylnym odcinku oka. Pozwala na potwierdzenie wielu zmian, w tym AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem), jaskrę, centralną retinopatię surowiczą, stożek rogówkowy, obrzęk rogówki i wiele innych stanów patologicznych. Wiedz, że OCT nie jest szkodliwe dla zdrowia, może być wielokrotnie powtarzane, również u kobiet w ciąży. To dobra alternatywa dla bardziej inwazyjnych metod diagnostycznych. Wiedz, że nie ma żadnych przeciwwskazań do OCT.

FAQ

Ile kosztuje badanie OCT oka?

Jesteś ciekawy, jaki jest koszt wykonania OCT oka? Badanie z opisem (dwoje oczu) to wydatek rzędu 250 złotych. Jeśli podejrzewasz u siebie rozwój choroby oczu typu jaskra i chcesz poddać się szczegółowym badaniom diagnostycznym, nie czekaj i umów się na wizytę w naszej klinice okulistycznej

Czy badanie OCT jest refundowane przez NFZ?

Zastanawiasz się, czy badanie OCT jest na NFZ? Tak, istnieje taka możliwość. Aby wykonać tomografię dna oka w ramach refundacji Narodowego Funduszu zdrowia, musisz mieć skierowanie od specjalisty, a następnie udać się do placówki, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Jakie choroby wykrywa badanie OCT?

Optyczna koherentna tomografia dna oka wykrywa zmiany jaskrowe, zwyrodnienia plamki żółtej, zmiany grubości siatkówki, nowotwory, makulopatię cukrzycową i wiele innych chorób okulistycznych. Jeżeli chcesz skorzystać z tego nowoczesnego i bezinwazyjnego narzędzia diagnostycznego, umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści przeprowadzą badanie OCT i zaproponują plan leczenia odpowiedni dla Ciebie.

Źródła:

https://www.przegladokulistyczny.pl/chorioretinopatia [dostęp: 15.02.2024 r.].