Mit to zgodnie ze słownikiem języka polskiego niezgodna z prawdą opinia o kimś lub o czymś; wymysł, bajka, fantazja, mrzonka. W optometrii i okulistyce znamy wiele mitów. Pacjent, który zaczyna zdanie słowami “wada mi postąpiła”, “potrzebuję już mocniejszych okularów”, “mam coś w oku” – przeważnie okazuje się być diagnozowany zupełnie inaczej niż pierwotnie sam zakładał. Tak dzieje się w medycynie często. Nasze wątpliwości odnośnie zdrowia, procedur medycznych, czy metod korekcji opieramy przede wszystkim na lęku, doświadczeniach naszych bliskich, opiniach w Internecie. To naturalne, jednak żeby otrzymać rzetelną wiedzę na temat naszych oczu, możliwości korekcji, czy zabiegów, warto zaufać specjalistom. Zasięgnąć wiedzy tam, gdzie spotkamy zespół wielu fachowców: okulistów, pielęgniarek, optometrystów, ortoptystek, terapeutów widzenia, ortokeratologów, kontaktologów, specjalistów od dzieci i osób starszych. Wtedy nie umknie nam żaden mit dotyczący oka i widzenia 🙂

Skupmy się dzisiaj na krążących mitach o laserowej korekcji wzroku. Czy chcemy pokazać, że nie taki diabeł straszny…? Niekoniecznie.

Z pewnością podzielimy się z Wami wiedzą płynącą z wielu lat doświadczeń i mamy nadzieję przekuć mity w fakty.

MIT: Zabieg jest bolesny.

FAKT: Nic bardziej mylnego. Istnieje wiele rodzajów zabiegów laserowych oka. Ich główny podział to płytkie i głębokie. Pierwsze z nich to np. PRK lub EBK, czyli operacje laserowe, w których usuwana jest początkowo powierzchniowa warstwa rogówki (czyli nabłonek), a następnie korygowana jest wada wzroku w istocie właściwej rogówki. W przypadku korekty wzroku zabiegiem głębokiem, do tejże istoty właściwej chirurg dociera poprzez wytworzenie płatka (FemtoLASIK) lub działaniem lasera głębiej poprzez nabłonek (SMILE). Obie metody są bezbolesne. Z tym wyjątkiem, że po przejściu operacji laserowej płytkiej, może wystąpić pozabiegowa bolesność oczu. Jest to spowodowane tym, że usunięty nabłonek musi odrosnąć. Taka regeneracja zachodzi szybko – nawet do jednego tygodnia. Każda operacja wady wzroku odbywa się w znieczuleniu miejscowym kroplami. Jest znieczulenie – nie czujemy bólu.

 

MIT: Zabieg laserowej korekcji może doprowadzić do utraty wzroku.

FAKT: Jak podają specjaliści z Londynu realistycznie szansa na utratę widzenia w wyniku laserowej korekty wzroku wykonanej przez doświadczonego chirurga jest zbyt mała, by ją zmierzyć – wynosi blisko 1 na 5 milionów.* Według danych statystycznych możemy odnieść się tu do ryzyka, że staniemy się ofiarą uderzenia przez meteoryt, które wynosi 1 na 700 tysięcy.
Przejściowe pogorszenie widzenia natomiast może występować zarówno w trakcie rekonwalescencji, jak i w okresie późniejszym. Najczęściej wynika ono z: wahań w ciśnieniu wewnątrzgałkowym podczas stosowania kropli pozabiegowych – sterydów i antybiotyków, suchości oczu – która jest następstwem większości operacji laserowych i przemija, wahań w uwodnieniu rogówki, również po-sterydowo. Istnieją możliwe powikłania, dotyczące każdej z metod zabiegowych, jednak występowanie poważnych z nich jest niezwykle rzadkie: w przypadku FemtoLASIK powikłania związane z płatkiem rogówki występują w przypadku 0,37% oczu.** Jest wysoce istotnym, aby planując zabieg laserowy omówić wszystkie czynniki ryzyka i wątpliwości z operatorem i lekarzem kwalifikującym.

 

MIT: Duża wada wzroku jest przeciwwskazaniem do zabiegu.

FAKT: Dzięki najnowocześniejszym laserom jesteśmy w stanie podczas jednego zabiegu usunąć wady z zakresu  od +6,0 do -12,0 dioptrii oraz do 6 dioptrii astygmatyzmu. Jedynym warunkiem jest brak przeciwwskazań uniemożliwiających wykonanie zabiegu. Jednym z ważniejszych czynników determinujących wysokość możliwej do usunięcia wady jest odpowiednia grubość rogówki.

 

MIT: Lasery do korekcji wad wzroku wydzielają ciepło.

FAKT: Lasery excimerowe, które odpowiadają za korekcję wzroku należą do grupy laserów nietermicznych. Emitują one światło ultrafioletowe o długości fali krótszej niż 350 nm, przez co są przydatne w chirurgii refrakcyjnej, która wykorzystuje efekt ablacji nietermicznej. Laser exscimerowy dostarcza energii wystarczającej do rozerwania wiązań molekularnych, dzięki temu tkanka skutecznie odparowuje, więc pozbywamy się jej poprzez ablację, a nie palenie. Nie ma tu zatem obaw o poparzenia, czy zapach palonej skóry.

 

MIT: Efekty laserowej korekcji wzroku nie są trwałe.

FAKT: Zmiany w kształcie rogówki dokonane podczas zabiegu są trwałe. Między 40. a 45. rokiem życia mogą jednak pojawić się pierwsze objawy tak zwanej starczowzroczności, czyli spadku zdolności akomodacji oka, rozwijającej się podczas naturalnego procesu starzenia, który spotyka każdego z nas. Dzisiaj jednak i tę przypadłość można wyleczyć za pomocą zabiegu laserowego.

Polecamy wpis na blogu – Czy moja wada wróci? 

MIT: Laserowa korekcja wzroku jest młodym „wynalazkiem”, dlatego niewiele wiadomo o trwałości jej efektów i ewentualnych komplikacjach.

FAKT: Wady wzroku (wady refrakcji) zaczęto usuwać przy użyciu lasera już w latach osiemdziesiątych. Pierwszy udany zabieg z użyciem lasera excimerowego przeprowadził doktor Stephen Trokel w 1987 roku. Blisko trzydzieści lat doświadczeń pozwala więc na ocenę trwałości efektów zabiegu a nowe metody i dostępny obecnie nowoczesny sprzęt laserowy umożliwiają maksymalne zminimalizowanie pojawienia się jakichkolwiek komplikacji, zarówno podczas, jak i po zabiegu.

 

MIT: Laserowa korekcja wzroku umożliwia skorygowanie wyłącznie krótkowzroczności.

FAKT: Taka prawda powinna już dawno odejść w zapomnienie. Od lat znamy metody umożliwiające taką ablację, że każda wada wzroku (do pewnego zakresu) zostaje usunięta bezpowrotnie. Ba, nie tylko wada, ale i aberracje wyższych rzędów (np. popularna, występująca przy stożku rogówki koma, czy astygmatyzm nieregularny) są laserowane z sukcesem. Laserowa poprawa wzroku jest zatem możliwa dla każdego oka: krótkowzrocznego, nadwzrocznego, z astygmatyzmem, aberracjami, czy stożkiem rogówki. Natomiast należy pamiętać, że tylko prawidłowo przeprowadzona kwalifikacja do zabiegu w profesjonalnym gabinecie diagnostycznym jest w stanie wykluczyć przeciwwskazania i dopasować odpowiednią dla pacjenta metodę.

 

 

MIT: Oczopląs jest przeciwwskazaniem do zabiegu.

FAKT: Dzięki możliwościom sprzętu laserowego, którym dysponujemy w klinice Vidium Medica zabiegowi laserowej korekcji wzroku mogą być u nas poddani również pacjenci z oczopląsem.

 

MIT: Zabieg laserowej korekcji wzroku wyklucza możliwość późniejszego usunięcia zaćmy.

FAKT: Celem laserowej korekcji wzroku jest zmiana krzywizny rogówki w celu usunięcia wady wzroku. Zabieg usunięcia zaćmy polega natomiast na chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Poddanie się laserowej korekcji wady nie wyklucza więc możliwości ewentualnego usunięcia zaćmy. Przy kalkulacji mocy soczewki, którą wszczepimy pacjentowi w trakcie operacji zaćmy, informacja o przebytej laserowej korekcji jest bardzo cenna. Należy to uwzględnić w pomiarach przedoperacyjnych i dalszych obliczeniach, natomiast laserowa korekcja nie jest przeciwwskazaniem do operacji zaćmy.

 

MIT: Jeśli poruszę się podczas zabiegu, operacja się nie uda.

FAKT: Sprzęt, z którego korzystamy w naszej klinice jest wyposażony w nowoczesny system Eye Tracker 6D, który gwarantuje pełne bezpieczeństwo zabiegu. W przypadku zmiany pozycji wynikającej z ewentualnego ruchu pacjenta działanie lasera zostaje wstrzymane.

Znacie jakieś inne ciekawe “mity” ?

 

Dla tych, których przekonaliśmy, że nie ma się czego bać – badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku w specjalnej cenie 145 zł. !

Umów się już dzisiaj!;)

 

Bibliografia:

1. Kim T.I., Alió Del Barrio J.L., Wilkins M., Cochener B., Ang M. Refractive surgery. Lancet. 2019 May 18;393(10185):2085-2098. doi: 10.1016/S0140-6736(18)33209-4. PMID: 31106754.
2. Salah T., el Maghraby A., Waring GO 3rd. Excimer laser phototherapeutic keratectomy before cataract extraction and intraocular lens implantation. Am J Ophthalmol. 1996 Sep; 122(3): 340-8. doi: 10.1016/s0002-9394(14)72060-4. PMID: 8794706.
3. Sakimoto T., Rosenblatt M.I., Azar D.T. Laser eye surgery for refractive errors. Lancet. 2006 Apr 29; 367(9520): 1432-47. doi: 10.1016/S0140-6736(06)68275-5. PMID: 16650653.