Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Pachymetria – co to za badanie? Pomiar grubości rogówki

Pachymetria ma niebagatelny wpływ na ocenę wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest to jedno z najważniejszych badań w diagnostyce jaskry – groźnej choroby, która nieleczona grozi utratą wzroku. Sprawdź, jak wygląda to badanie okulistyczne. Poznaj podstawowe wskazania do pachymetrii.

Czym jest pachymetria? Badanie pomiaru grubości rogówki

Pachymetria to badanie, które pozwala na dokładną ocenę grubości rogówki. Umożliwia lekarzowi okuliście określenie rzeczywistych wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest przeprowadzane za pomocą urządzenia zwanym pachymetrem. Cała procedura trwa kilka minut. Dzięki zastosowaniu kropli o działaniu znieczulającym, pachymetria nie jest bolesna dla Pacjenta. Jak wygląda badanie? 

Pachymetria może być wykonana metodą:

  • kontaktową (USG),
  • bezkontaktową (optyczną). 

W przypadku pachymetrii kontaktowej (ultrasonograficznej) najpierw lekarz specjalista aplikuje do gałki ocznej środek znieczulający, a następnie przykłada głowicę pachymetru i mierzy grubość rogówki.  Przy metodzie optycznej, pomiar jest całkowicie bezdotykowy. Badanie jest wykonywane przy użyciu tomografu optycznego. 

Warto wspomnieć, że nie ma żadnych przeciwwskazań do pachymetrii oka, może być przeprowadzona zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Dlaczego należy wykonywać pachometrię?

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego jest obarczony pewnym ryzykiem błędu, co ma związek z grubością rogówki. Otóż zdarza się, że u Pacjentów o grubszej rogówce, niż średnia populacyjna, wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego są zawyżone, natomiast u osób z cienką rogówką – wartości ciśnienia są zaniżone. Dzięki pachymetrii lekarz może określić prawidłową grubość rogówki Pacjenta, dlatego właśnie jest to bardzo ważne badanie.

Pachymetria – przygotowanie do badania

Wiedz, że to badanie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Możesz normalnie jeść i pić. Nie musisz odstawiać żadnych leków. Wystarczy, że zabierzesz do kliniki dokumentację medyczną (jeśli ją posiadasz). Na badanie nie należy przychodzić w soczewkach kontaktowych. Należy je zdjąć wcześniej. Jakie są wskazania do pachymetrii dotykowej i bezdotykowej?

Jakie są wskazania do badania grubości rogówki?

Pachmetria dotykowa i bezdotykowa jest pomocna w diagnostyce wielu jednostek chorobowych, w tym przy podejrzeniu jaskry i nadciśnienia ocznego. Wskazaniem do precyzyjnego pomiaru grubości rogówki jest też podejrzenie stożka rogówki. Pachymetrię wykonujemy również przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi w rejonie rogówki, laserową korekcją wad wzroku. Metoda ta jest przydatna przy ocenie prawidłowego przylegania do rogówki soczewek kontaktowych.

FAQ

Czy pachymetria boli?

Nie, gdyż lekarz aplikuje do gałki ocznej krople o właściwościach znieczulających. Jeśli chcesz sprawdzić grubość rogówki oka i poddać się diagnostyce pod skrzydłami doświadczonych specjalistów, zapraszamy do naszej kliniki okulistycznej.

Ile trwa pachymetria?

Pachymetria to szybka procedura, trwa zaledwie kilka minut. Chcesz skorzystać z tego narzędzia diagnostycznego? Nasi wykwalifikowani eksperci przeprowadzą u Ciebie wszystkie potrzebne badania okulistyczne.

Jak interpretować wyniki pachymetrii?

Dla Pacjentów rasy białej normą będzie wynik pachymetrii 545 μm z tolerancją ± 40 μm.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/jaskra/73325,jaskra [18.03.2024 r.]