Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Czym jest gradówka na oku? Objawy, przyczyny powstawania i leczenie gradówki

leczenie gradówki

Gałka oczna jest bardzo delikatna i nawet niewielki guzek na powiece, jakim bywa gradówka, może powodować spore dolegliwości i podrażnienie. Nieleczona gradówka może też spowodować trwałe problemy z widzeniem, dlatego odpowiedź na pytanie, czy gradówka jest niebezpieczna, jest zdecydowanie twierdząca. Warto więc wiedzieć, czym jest gradówka w oku, jakie są przyczyny jej powstawania i co zrobić, aby wyleczyć to schorzenie.

Czym jest gradówka na oku?

Gradówka na oku to niewielki guzek powstający z przewlekłego stanu zapalnego. Przejawia się zgrubieniem i zaczerwienieniem powieki. Gradówka powstaje na skutek zaczopowania ujścia gruczołów tarczkowych wewnątrz górnej lub dolnej powieki, choć częściej występuje na górnej powiece.

Gradówka na powiece może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej problem dotyczy jednego oka, choć np. niewłaściwa higiena może spowodować powstanie gradówki również na drugiej powiece górnej lub dolnej. To także schorzenie o podłożu bakteryjnym. Gradówka jest więc zaraźliwa i może przenosić się między ludźmi.

Objawy gradówki — jak rozpoznać gradówkę oka?

W okolicach występowania gradówki może być widoczne zaczerwienienie spojówki oraz obrzęk powiek, które są efektami stanu zapalnego. Sama gradówka to niebolesny, biały guzek po wewnętrznej stronie powieki. Choć przez pierwsze dni narośl na powiece powoduje podrażnienia i dyskomfort, po kilku dniach objawy ustępują, natomiast sam guzek pozostaje i najczęściej ulega rozrostowi. Tak wygląda początek schorzenia, jakim jest gradówka. Ile trwa taki stan? Niekiedy nawet 3 miesiące. Wówczas niezbędne bywa usunięcie zmiany za pomocą zabiegu.

Gradówka wyglądem może przypominać popularny jęczmień, ale nie jest aż tak bolesna. Często może powodować dyskomfort z powodu swojej struktury oraz usytuowania. Istnieje jednak inna zależność, taka jak gradówka a jęczmień. Gradówka bywa niekiedy powikłaniem po jęczmieniu na oku.

Gradówka — przyczyny powstawania

Jedną z przyczyn gradówki jest nadmierna produkcja wydzieliny gruczołów Meiboma, występująca często u osób, które noszą soczewki kontaktowe. Niekiedy bywa to zakażenie gronkowcem czy nawracający jęczmień zewnętrzny, który nie został prawidłowo wyleczony. Ponadto badania pokazują, iż dużo większą częstotliwość występowania gradówki zanotowano u osób cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry oraz trądzik różowaty. Może też wystąpić gradówka u dziecka.

Leczenie gradówki domowym sposobem

Istnieje kilka sposobów leczenia gradówki zależnie od jej wielkości. Można ją leczyć domowymi metodami, podobnymi do tych używanych w przypadku wystąpienia jęczmienia. Pomocne mogą okazać się ciepłe kompresy na powieki, które pomogą nam w zredukowaniu stanu zapalnego. Powinno się je wykonywać kilka razy na dzień, każdy po ok. 15- 20 minut. Najlepiej sprawdza się zielona herbata, świeża pietruszka oraz rumianek. Warto wykonywać też delikatny masaż powiek i przemywać brzegi powiek wacikiem nasączonym ciepłą wodą.

Gradówka może również ulec samowyleczeniu w przypadku, kiedy guzek wchłonie się lub samoistnie przebije. Jednocześnie nigdy nie należy przebijać narośli samodzielnie. Najlepiej udać się do lekarza zaraz po zaobserwowaniu zmiany w okolicach oczu. Okulista wykona badanie oka w lampie szczelinowej oraz dokładnie rozpozna zmianę i zaleci właściwe postępowanie.

Leczenie gradówki

Najczęściej gradówka jest leczona za pomocą środków farmakologicznych. Niekiedy jednak niezbędne jest chirurgiczne usunięcie. Polega na nacięciu skóry i usunięciu przez lekarza okulistę wszystkich elementów specjalnym patyczkiem po to, aby nie pozwolić na odtworzenie się narośli. Zabieg jest bezbolesny i wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po skończonej pracy okulista aplikuje antybiotyk i zakłada opatrunek.

Jak zapobiegać gradówce?

Osoby, u których często występują takie zmiany na powiekach jak gradówka, powinny zwrócić na to szczególną uwagę. Należy utrzymywać oko w jak największej czystości. U kobiet bardzo ważne jest dokładne zmywanie makijażu oraz przemywanie (najlepiej lekko ciepłą wodą) brzegów powiek, w celu zmniejszenia ryzyka zatkania gruczołów. Nie należy również nosić soczewek kontaktowych zbyt długo.

Bibliografia:

  1. Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.
  2. https://www.aoa.org/healthy-eyes/eye-and-vision-conditions/chalazion?sso=y
  3. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/86721,guzki-zapalne-powiek-jeczmien-i-gradowka