Kępki żółte – co to takiego?

usuwanie kępek żółtych

Okuloplastyka – nowoczesna gałąź okulistyki – to świetny sposób na walkę z różnymi niedoskonałościami, jakie mogą pojawiać się w okolicy naszych oczu. Dzięki tym zabiegom można pozbyć się zmian takich jak np. brodawki, cysty, a także kępki żółte. Co warto wiedzieć o tych ostatnich?

Czym są i skąd się biorą kępki żółte?

U niektórych osób na skórze powiek z biegiem lat pojawiają się małe, żółtawe grudki, które nazywamy kępkami żółtymi (albo żółtakami). Mają one kilka charakterystycznych cech, m.in.:

 • występują symetrycznie;
 • najczęściej pojawiają się w kącikach między okiem, a nasadą nosa; 
 • przeważnie dotyczą pacjentów między 40., a 50. rokiem życia;
 • nieco częściej występują u kobiet, niż u mężczyzn;
 • przyczyna ich powstawania zwykle leży w zaburzeniach gospodarki tłuszczowej organizmu.

Kępki żółte są zbudowane z cząsteczek tłuszczu (głównie cholesterolu), który odkłada się w postaci grudek na skórze powiek. Są one najczęściej miękkie, choć z biegiem czasu mogą twardnieć. Naukowcy zauważyli, że częściej pojawiają się u osób, u których występuje podwyższony poziom lipidów (szczególnie – hiperlipoproteinemia), a także niektóre choroby ogólne, takie jak np.:

 • cukrzyca;
 • miażdżyca;
 • marskość wątroby;
 • zaburzenia funkcji nerek;
 • przewlekłe zapalenie trzustki.

Kępki żółte występują też w innych miejscach ciała – a nie tylko na powiekach. Mogą pojawiać się również m.in. na dłoniach, stopach oraz w zgięciach stawów.

Jakich objawów można się spodziewać?

Żółtaki są dla pacjentów całkowicie bezbolesne. Choć nie stanowią zagrożenia dla zdrowia (nie należą do zmian złośliwych), u wielu osób powodują jednak spory dyskomfort – z powodów estetycznych. Dlatego też pacjenci najczęściej decydują się na ich usunięcie. Choć w przeważającej większości objawy są tylko kosmetyczne, to jednak w przypadku ich dużej ilości i większych rozmiarów zmiany mogą utrudniać właściwą pracę powiek (mruganie), a w ostateczności nawet częściowo ograniczać pole widzenia. Z czasem kępki potrafią się powiększać – choć zwykle ich wzrost przebiega powoli.

zdrowe warzywa

Jak można leczyć kępki żółte?

Najlepsze efekty usuwania osiąga się, gdy zmiany są jeszcze niewielkich rozmiarów. Eliminację kępek można przeprowadzić na różne sposoby (np. zabiegi wycięcia, krioterapia, elektrokoagulacja), z czego najbardziej skuteczne jest usunięcie chirurgicznie lub za pomocą lasera CO₂.

 • Chirurgiczne wycięcie kępek żółtych stosuje się najczęściej w sytuacji, gdy zmiany są małe oraz gdy występują na górnych powiekach – ponieważ można wtedy ukryć w fałdach skóry ewentualne blizny. W przypadku powiek dolnych jest to trudniejsze i dlatego chirurgiczne wycinanie w tym rejonie może wiązać się z pozostawieniem widocznych, niewielkich śladów.
 • Wykorzystanie lasera pozwala uniknąć potrzeby zakładania szwów, a do tego jest nieco szybsze i mniej inwazyjne. 

Zabiegi usunięcia kępek to procedury krótkie (trwają ok. 30-60 minut) i bezbolesne, ponieważ wykonuje się je w miejscowym znieczuleniu. Po usunięciu, zmiany najczęściej poddaje się badaniu histopatologicznemu.

Jak zapobiegać – słowo o profilaktyce

Zabiegowe usunięcie kępek pozwala poprawić wygląd okolicy oczu – ale nie zawsze na stałe. Zmiany mogą powrócić; szczególnie, jeśli pacjent ma podwyższony poziom cholesterolu lub inną chorobę metaboliczną. Najlepszą profilaktyką żółtaków jest wyleczenie schorzenia mogącego je powodować. Jest to ważne nie tylko ze względu na ryzyko powracania zmian, ale również dlatego, że podwyższony poziom cholesterolu jest w dłuższej perspektywie groźny dla zdrowia – może prowadzić np. do zawału serca czy miażdżycy. Z tego też powodu w profilaktyce żółtaków dobrym rozwiązaniem będzie zmiana diety na niskotłuszczową, a zatem m.in.:

 • ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych (np. masła, smalcu, niektórych wyrobów cukierniczych);
 • używanie do smażenia oleju rzepakowego zamiast innych tłuszczów;
 • zmniejszenie spożycia alkoholu;
 • spożywanie większej ilości błonnika (np. warzywa i owoce) oraz przeciwutleniaczy (np. witaminy C i E).

Bardzo ważna jest też kontrola poziomu lipidów – w razie jakichkolwiek nieprawidłowości warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania (np. lipidogram) i w razie potrzeby włączy leczenie obniżające poziom cholesterolu.

oko

Okuloplastyka – nowoczesne leczenie zmian okolicy oczu

Chirurgiczne lub laserowe usuwanie kępek żółtych to zabiegi z dziedziny okuloplastyki, która łączy w sobie okulistykę i medycynę estetyczną. Jej celem jest osiągnięcie odpowiedniego efektu kosmetycznego, a jednocześnie poprawa stanu zdrowia pacjenta – głównie poprzez usunięcie niepożądanych zmian skórnych. Okuloplastyka rozwija się prężnie i jest jedną z najpopularniejszych gałęzi medycyny estetycznej na całym świecie. Oprócz usuwania różnego rodzaju zmian skórnych w okolicy oczu, oferuje także m.in. poprawę wyglądu i funkcji powiek, włącznie z korektą ich opadania.

Bibliografia:

 1. Nguyen A.H., Vaudreuil A.M., Huerter C.J. Systematic review of laser therapy in xanthelasma palpebrarum. Int J Dermatol. 2017 Mar; 56(3): e47-e55. doi: 10.1111/ijd.13534. PMID: 28181222.
 2. Laftah Z., Al-Niaimi F. Xanthelasma: An Update on Treatment Modalities. J Cutan Aesthet Surg. 2018 Jan-Mar; 11(1): 1-6. doi: 10.4103/JCAS.JCAS_56_17. PMID: 29731585; PMCID: PMC5921443.
 3. Jabłońska S., Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2013.
 4. https://www.healthline.com/health/cholesterol-deposits-in-eye
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Okuloplastyka