Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Kępki żółte – co to takiego? Leczenie i usuwanie żółtaków na powiece

usuwanie kępek żółtych

Okuloplastyka – gałąź okulistyki – to świetny sposób na walkę z różnymi niedoskonałościami natury estetycznej, jakie mogą pojawiać się w okolicy naszych oczu. Dzięki tym zabiegom można pozbyć się zmian takich jak np. brodawki, cysty, a także kępki żółte na powiekach (inaczej żółtaki). Co warto wiedzieć o tych ostatnich? Co sprzyja powstawaniu kępek żółtych powiek i czy są one groźne dla zdrowia?

Czym są i skąd się biorą kępki żółte? Przyczyny żółtaków

U niektórych osób na skórze powiek z biegiem lat pojawiają się małe, żółtawe grudki, które nazywamy kępkami żółtymi (z łac. xanthelasma). Żółtaki mają kilka charakterystycznych cech, m.in.:

  • występują symetrycznie;
  • najczęściej pojawiają się w kącikach między okiem a nasadą nosa; 
  • przeważnie dotyczą Pacjentów między 40., a 50. rokiem życia;
  • nieco częściej występują u kobiet, niż u mężczyzn;
  • przyczyna ich powstawania zwykle leży w zaburzeniach gospodarki tłuszczowej organizmu.

Kępki żółte są zbudowane z cząsteczek tłuszczu (podskórne złogi cholesterolu), który odkłada się w postaci grudek na skórze powiek. Są one najczęściej miękkie, choć z biegiem czasu mogą twardnieć. Naukowcy zauważyli, że żółte plamki na powiekach częściej pojawiają się u osób, u których występuje podwyższony poziom lipidów (szczególnie – hiperlipoproteinemia), a także niektóre choroby ogólne, takie jak np.:

  • cukrzyca;
  • miażdżyca;
  • marskość wątroby;
  • zaburzenia funkcji nerek;
  • przewlekłe zapalenie trzustki.

Kępki żółte występują też w innych miejscach ciała – a nie tylko na powiekach górnych i dolnych. Mogą pojawiać się również m.in. na dłoniach, pośladkach oraz w zgięciach stawów, stopach (w obrębie ścięgna Achillesa).

Kępki żółte na powiece – jakich objawów można się spodziewać?

Żółtaki są dla Pacjentów całkowicie bezbolesne. Choć nie stanowią zagrożenia dla zdrowia (nie należą do zmian złośliwych), u wielu osób powodują jednak spory dyskomfort – z powodów estetycznych. Dlatego też Pacjenci najczęściej decydują się na ich usunięcie. Choć w przeważającej większości objawy są tylko kosmetyczne, to jednak w przypadku ich dużej ilości i większych rozmiarów zmiany mogą utrudniać właściwą pracę powiek (mruganie), a w ostateczności nawet częściowo ograniczać pole widzenia. Z czasem kępki żółte potrafią się powiększać – choć zwykle ich wzrost przebiega powoli.

Jak można leczyć kępki żółte? Zabiegi laserowe i chirurgiczne usuwanie żółtaków

Najlepsze efekty usuwania osiąga się, gdy zmiany są jeszcze niewielkich rozmiarów. Eliminację kępek można przeprowadzić na różne sposoby (np. zabiegi wycięcia, krioterapia, elektrokoagulacja), z czego najbardziej skuteczne jest usunięcie chirurgicznie lub za pomocą lasera CO₂.

  • Chirurgiczne wycięcie kępek żółtych stosuje się najczęściej w sytuacji, gdy zmiany są małe oraz gdy występują na górnych powiekach – ponieważ można wtedy ukryć w fałdach skóry ewentualne blizny. W przypadku powiek dolnych jest to trudniejsze i dlatego chirurgiczne wycinanie w tym rejonie może wiązać się z pozostawieniem widocznych, niewielkich śladów.
  • Wykorzystanie lasera pozwala uniknąć potrzeby zakładania szwów, a do tego jest nieco szybsze i mniej inwazyjne. 

Zabiegi usunięcia kępek to procedury krótkie (trwają ok. 30-60 minut) i bezbolesne, ponieważ wykonuje się je w miejscowym znieczuleniu. Po usunięciu, zmiany najczęściej poddaje się badaniu histopatologicznemu.

Jak zapobiegać wystąpieniu kępek żółtych? Profilaktyka

Zabiegowe usunięcie kępek pozwala poprawić wygląd okolicy oczu – ale nie zawsze na stałe. Zmiany mogą powrócić; szczególnie jeśli Pacjent ma podwyższony poziom cholesterolu lub inną chorobę metaboliczną. Najlepszą profilaktyką żółtaków jest wyleczenie schorzenia mogącego je powodować. Jest to ważne nie tylko ze względu na ryzyko powracania zmian, ale również dlatego, że podwyższony poziom cholesterolu jest w dłuższej perspektywie groźny dla zdrowia – może prowadzić np. do zawału serca czy miażdżycy. Z tego też powodu w profilaktyce żółtaków dobrym rozwiązaniem będzie zmiana diety na niskotłuszczową, a zatem m.in.:

  • ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych (np. masła, smalcu, niektórych wyrobów cukierniczych);
  • używanie do smażenia oleju rzepakowego zamiast innych tłuszczów;
  • zmniejszenie spożycia alkoholu;
  • spożywanie większej ilości błonnika (np. warzywa i owoce) oraz przeciwutleniaczy (np. witaminy C i E).

Bardzo ważna jest też kontrola poziomu stężenia lipidów – w razie jakichkolwiek nieprawidłowości warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania (np. lipidogram, inaczej profil lipidowy) i w razie potrzeby włączy leczenie obniżające poziom stężenia cholesterolu LDL we krwi.

Okuloplastyka – nowoczesne leczenie żółtaków powiek

Chirurgiczne lub laserowe usuwanie kępek żółtych to zabiegi z dziedziny okuloplastyki, która łączy w sobie okulistykę i medycynę estetyczną. Jej celem jest osiągnięcie odpowiedniego efektu kosmetycznego, a jednocześnie poprawa stanu zdrowia pacjenta – głównie poprzez usunięcie niepożądanych zmian skórnych. Okuloplastyka rozwija się prężnie i jest jedną z najpopularniejszych gałęzi medycyny estetycznej na całym świecie. Oprócz usuwania różnego rodzaju zmian skórnych w okolicy oczu oferuje także m.in. poprawę wyglądu i funkcji powiek, włącznie z korektą ich opadania.

FAQ

Jak pozbyć się kępek żółtych?

Nie wiesz, jak usunąć kępki żółte? Dobre efekty daje poddanie się nowoczesnemu zabiegowi okuloplastycznemu metodą chirurgiczną lub laserową. Poza tym bardzo ważne jest unormowanie poziomu cholesterolu, dzięki czemu problem nie powróci w przyszłości. Umów się na wstępną konsultację i zarezerwuj wizytę.

Od czego robią się kępki żółte?

Kępki żółte są spowodowane zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia). Tzw. żółtakom cholesterolowym sprzyja niewłaściwa dieta, nadmiar tłuszczów zwierzęcych w diecie oraz podwyższony poziom cukru we krwi. Poznaj cenę konsultacji lub zabiegu okuloplastycznego powiek i pozbądź się tego problemu estetycznego.

Jak wyglądają kępki żółte?

Jak już wspomnieliśmy w treści artykułu, kępki żółte mają postać grudek o żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu. Są to niewielkie zmiany na skórze, które najczęściej obejmują powieki górne i dolne, ale mogą rozwinąć się też w innych rejonach ciała.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Okuloplastyka