Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Blefaroplastyka: wszystko, co musisz wiedzieć przed zabiegiem plastyki powiek

Opadające powieki nie tylko postarzają nasz wygląd, ale też mogą ograniczać pole widzenia. Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny umożliwiający korektę powiek górnych i dolnych, który w ostatniej dekadzie zyskał na popularności szczególnie wśród kobiet zmagających się z utratą jędrności skóry w okolicy oczu lub workami pod oczami. Sprawdź, jakie są wskazania do zabiegu blefaroplastyki i dowiedz się, jakich efektów można się spodziewać, oddając się w ręce doświadczonego chirurga plastyka.

Jakie są przyczyny opadania powiek górnych? 

Zanim wyjaśnimy, jak przebiega blefaroplastyka, warto wspomnieć, jakie są główne przyczyny opadania powiek górnych. Jednym z czynników sprawczych tego problemu jest naturalny proces starzenia organizmu. Wraz z wiekiem skóra (szczególnie w okolicy oczu) staje się coraz cieńsza, traci elastyczność i jędrność. 

Wiotczeniu skóry sprzyja niehigieniczny tryb życia i używki, zwłaszcza palenie papierosów. Nie sposób nie wspomnieć o uwarunkowaniach genetycznych i anatomicznych (opadająca powieka nie dotyczy jedynie dojrzałych Pacjentów, ale i młodych). Inne potencjalne przyczyny pogorszenia wyglądu i stanu powiek to:

  • miastenia (rzadka choroba nerwowo-mięśniowa o podłożu autoimmunologicznym), 
  • dystrofia mięśniowa, 
  • obciążenie powiek przez blizny,
  • przewlekle postępująca oftalmoplegia, 
  • osłabienie mięśni, 
  • ptoza,
  • schorzenia nowotworowe,
  • nieprawidłowe zaaplikowanie botoksu,
  • uszkodzenie nerwu w okolicy oka.

Blefaroplastyka – wskazania do zabiegu plastyki powiek górnych i dolnych

Jak podkreślają lekarze specjalizujący się w korekcji powiek, zabieg ten wykonuje się ze względów medycznych lub też estetycznych. Przykładowo, często na operację powiek decydują się Pacjenci, u których nadmiar skóry powiek górnych zaburza pole widzenia, realnie obniżając jakość codziennego funkcjonowania. Z kolei plastykę powiek dolnych zwykle wykonuje się w przypadku stwierdzenia tzw. przepukliny tłuszczowej pod oczami zwanej potocznie workami pod oczami. Tak więc, jak widać usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej może mieć różne podłoże. 

Oczywiście warto podkreślić, że zanim wykonamy zabieg blefaroplastykę powiek dolnych i górnych, konieczna jest wizyta kwalifikująca u specjalisty i wykonanie szeregu badań, takich jak np.:

  •  morfologia krwi,
  • czynniki krzepnięcia krwi,
  • poziom elektrolitów,
  • OB (odczyn opadania krwinek czerwonych).

Na czym polega zabieg blefaroplastyki powiek?

Na czym polega blefaroplastyka? Jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, który polega na precyzyjnym wycięciu nadmiaru skóry z problematycznego rejonu za pomocą skalpela i założeniu szwów (są ściągane po 7 dniach). 

Wielu Pacjentów zastanawia się, czy po operacji powiek pozostają duże blizny? Jak pokazuje praktyka lekarska, u większości osób są one praktycznie niewidoczne. W przypadku powieki górnej blizna znajduje się w naturalnym fałdzie nadtarczkowym i tuż poniżej brzegu rzęsowego powieki dolnej.

Jak wygląda twarz bezpośrednio po operacji? Naturalnym objawem jest obrzęk powiek i siniaki ich okolicy. Nie jest to powód do niepokoju. Symptomy te mijają samoistnie w ciągu maksymalnie 2 tygodni od wykonania zabiegu. Rekonwalescencja po blefaroplastyce powiek trwa do 4 tygodni. W tym okresie należy unikać dźwigania, intensywnego wysiłku fizycznego i gwałtownego schylania. W trosce o zdrowie i wygląd powiek wskazane jest również korzystanie z okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV.

Jak przygotować się do zabiegu korekcji powiek dolnych i górnych? Należy odstawić tytoń na co najmniej miesiąc przed operacją plastyczną powiek. Na około 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem powinno się unikać opalania i zrezygnować z solarium. Na 7-10 dni przed nie wolno zażywać leków zmniejszających krzepliwość krwi. O wszystkich zaleceniach przed i pooperacyjnych poinformuje Cię lekarz podczas wstępnej konsultacji.

Zabieg chirurgicznej korekty powiek. Jakie są przeciwwskazania do blefaroplastyki?

Blefaroplastyka powiek jak każdy procedura medyczna obarczona jest pewnymi przeciwwskazaniami. Do podstawowych czynników wykluczających możliwość wykonania zabiegu korekcji powiek zaliczamy m.in.: 

  • choroby infekcyjne (np. przeziębienie, grypa),
  • zapalenie spojówek,
  • aktywną opryszczkę,
  • skłonność do tworzenia się bliznowców,
  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • zły stan ogólny,
  • nieleczone choroby przewlekłe, 
  • ciążę i okres laktacji,
  • nierealistyczne oczekiwania co do efektów zabiegu blefaroplastyki.

Chcesz wizualnie odmłodzić twarzy, wyciąć nadmiar skóry powieki górnej lub pozbyć się tzw. worków pod oczami? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z naszej kliniki.

FAQ 

Czy blefaroplastyka jest bezpieczna?

Korekcja powiek jest bezpieczną procedurą chirurgiczną przeprowadzaną w trybie ambulatoryjnym. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego specjalisty, to od jego doświadczenia i umiejętności zależy rezultat finalny zabiegu. Zapraszamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na każde pytanie dotyczące plastyki powiek lub dowolnego zabiegu okulistycznego.

Jakie powikłania po plastyce powiek?

Zanim poddasz się blefaroplastyce, musisz zaznajomić się z ewentualnymi powikłaniami, do których zaliczamy: infekcje, krwiaki, torbiele naskórkowe wzdłuż blizny, zespół suchego oka (ZSO). W nielicznych przypadkach może dojść do pogorszenia wzroku lub niedomykalności powiek. Ciężkim powikłaniem spowodowanym usunięciem nadmiaru skóry jest wywijanie powieki górnej, co sprzyja rozwojowi stanów zapalnych i wysychaniu rogówki.

Jak długo utrzymuje się efekt po plastyce powiek?

Jest to dość indywidualna kwestia, wiele zależy od stylu życia, wieku, nawyków pielęgnacyjnych i uwarunkowań genetycznych Pacjenta. Efekty blefaroplastyki mogą utrzymywać się do około 10 lat. Zastanawiasz się nad plastyką powiek i masz dodatkowe pytania? Umów się na konsultację w naszej klinice.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/85466,opadniecie-powieki-ptoza [dostęp: 22.01.2024 r.].