Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Akomodacja oka – na czym polegają zaburzenia akomodacji oka? 

Akomodacja oka (tj. nastawność oka) umożliwia nam wyraźne widzenie obiektów, które znajdują się na różnych odległościach. Wielu Pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza okulisty, zmaga się z zaburzeniami akomodacji oka. Sprawdź, co jest najczęstszą przyczyną tego typu nieprawidłowości. Dowiedz się, co zrobić, aby widzieć wyraźnie, czyli poprawić zdolność akomodacji oka.

Jak działa akomodacja oka? Amplituda, spazm i zakres akomodacji

Zastanawiasz się, czym jest akomodacja oka? Jak już wspomnieliśmy na wstępie, jest to zdolność dostosowywania się do oglądania obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Prawidłową akomodację oka zapewniają skurcze mięśnia rzęskowego, które prowadzą do zmiany kształtu soczewki. Jak wygląda ten proces?

Mięsień rzęskowy zmniejsza średnicę ciała rzęskowego (łac. corpus ciliare) i napięcie obwódki rzęskowej, rozluźniając ją. Dzięki temu wzrasta krzywizna soczewki, zwiększa się moc optyczna i dochodzi do ogniskowania obrazów (znajdujących się blisko) na siatkówce – w ten oto sposób możesz wyraźnie widzieć fiksowany obiekt. 

By lepiej zrozumieć mechanizm akomodacji oka, przypomnij sobie, jak działa zoom w aparacie fotograficznym – podobnie jest i w przypadku narządu wzroku, soczewka zmienia swój kształt i wyostrza obraz, dostosowując się do tego, czy patrzysz na obiekt zlokalizowany w pobliżu, czy może w oddali bliżej. 

  • amplituda i zakres akomodacji oka

W tym miejscu warto wyjaśnić też, czym jest amplituda i zakres akomodacji oka. Amplituda akomodacji określa zakres, w jakim oko ludzkie może dostosowywać się do widzenia przedmiotów w różnych odległościach. Z kolei zakres akomodacji jest to odległość między punktem bliży i dali.

  • spazm akomodacji

Pogorszone widzenie na dalekie odległości nazywamy spazmem akomodacyjnym. Stan jest nadmierną akomodacją oka, tj.dysfunkcją, która polega na nadmiernym kurczeniu się mięśnia rzęskowego.

Co powoduje zaburzenia akomodacji oka? Czym jest skurcz akomodacyjny?

Jesteś ciekawy, na czym dokładnie polegają zaburzenia akomodacji oka? Przy nieprawidłowym procesie akomodacji dochodzi do obniżenia elastyczności soczewki, czyli jej zdolności do sprawnego skurczu. Na skutek tych zmian obserwowany obraz staje się mniej ostry. Jeżeli odruch akomodacyjny nie przebiega prawidłowo, mówimy wówczas o skurczu akomodacyjnym, który jest często rozpoznawany u Pacjentów z nieskorygowaną nadwzrocznością.

Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń akomodacji oka? Jednym z czynników sprawczych jest wiek Pacjenta. Wraz z wiekiem elastyczność soczewki oka zmniejsza się, co pogarsza zdolność do akomodacji, czyli wyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Do różnego rodzaju zaburzeń akomodacji zwykle dochodzi w okolicach 40. roku życia. Wtedy wiele osób zauważa pierwsze problemy z wyraźnym widzeniem na bliskie odległości. Mówimy wówczas o starczowzroczności (inaczej nazywaną prezbiopią), która jest skutkiem naturalnego procesu starzenia się organizmu. Osłabienie zdolności akomodacji postępuje wraz z kolejnymi latami i u Pacjentów w wieku 60-70 lat oko zupełnie zatraca tę zdolność.

Do innych przyczyn problemów z akomodacją oka zaliczamy:

  • nadużywania alkoholu,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • choroby ogólnoustrojowe,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • porażenia mięśni,
  • urazy głowy,
  • niektóre choroby okulistyczne.

Masz problemy z akomodacją oka? Zaburzenia akomodacji a starczowzroczność

Jakie są najczęstsze objawy starczowzroczności? Wielu Pacjentów dotkniętych presbiopią musi oddalić od siebie obiekt (np. książkę), aby móc przeczytać tekst. Z czasem elastyczność soczewki coraz bardziej się zmniejsza, aż konieczne okazuje się sięgnięcie po okulary korekcyjne lub też szkła kontaktowe. Jak poradzić sobie z nieostrym widzeniem i odzyskać komfort funkcjonowania  w codziennym życiu? Rozwiązaniem problemu może okazać się laserowa korekta starczowzroczności. Jest to zabieg przeprowadzany głównie u Pacjentów po 38. roku życia. W naszych klinikach dysponujemy wykwalifikowanym i doświadczonym zespołem specjalistów, którzy przeprowadzą Cię przez cały ten proces, rozpoczynając od kwalifikacji do zabiegu, przez badanie wzroku i samą procedurę, po opiekę pozabiegową.

Jak skorygować zaburzenia akomodacji oka i poprawić komfort widzenia?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, u osób z problemami wzrokowymi spowodowanymi starczowzrocznością można wykonać zabieg laserowy. Pacjenci, którzy z różnych względów nie kwalifikują się do tej metody, mogą poddać się refrakcyjnej wymianie soczewki. Innym tradycyjnym rozwiązaniem są odpowiednio dobrane okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe. 

FAQ

Jak poprawić akomodację oka?

Dbaj o higienę pracy przed komputerem, rób regularnych przerwy i wykonuj proste ćwiczenia na rozluźnienie napięcia akomodacyjnego. Jeśli jesteś zainteresowany kompleksową diagnostyką narządu wzroku, zarezerwuj wizytę w naszej klinice.

Co oznacza porażenie akomodacji?

Porażenie akomodacji to inaczej cykloplegia, czyli chwilowe wyłączenie mechanizmu akomodacyjnego, dzięki zaaplikowaniu do gałki ocznej odpowiednich środków farmakologicznych. Jeśli zauważyłeś problemy ze wzrokiem, skonsultuj się z naszymi specjalistami. Kliknij tutaj i poznaj cenę konsultacji.

Jak leczyć zaburzenia akomodacji?

Zaburzenia akomodacji spowodowane presbiopią możesz zniwelować, decydując się na laserową korekcję starczowzroczności. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące zabiegu laserowego, skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Źródła:

[dostęp: 28.03.2024 r.] https://podyplomie.pl/okulistyka/31067,ocena-zaburzen-akomodacji-u-dzieci-i-mlodziezy?page=2