Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Test wzroku online – sprawdź swój wzrok w domu

Wielu Pacjentów interesuje się tematem badania wzroku online. Samodzielny test wzroku wykonany w domu, w niektórych przypadkach pozwala potwierdzić lub wykluczyć daną wadę refrakcji, czy choroby plamki żółtej, jednak pamiętaj, że nie zwalnia Cię to z wizyty u specjalisty. Sprawdź, jak przeprowadzić test wzroku na astygmatyzm, AMD i nie tylko. Skontroluj ostrość wzroku i poinformuj okulistę lub optometrystę o wyniku badania, by przyspieszyć proces diagnostyczny.

Test wzroku online na astygmatyzm – sprawdź, czy masz niezborność

Jeżeli chcesz skontrolować stan zdrowia oczu i podejrzewasz niezborność, możesz wykonać w domu test na astygmatyzm. Jego zrobienie zajmie Ci nie więcej, niż kilka minut. W celu przeprowadzenia badania najpierw zasłoń jedno oko (jeśli nosisz okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe – załóż je na czas badania). Spójrz na obrazek i odsuń od niego na odległość 1 m. W kolejnym kroku zasłoń lewe oko i obserwuj obrazek, przez co najmniej kilka sekund. Tę samą czynność powtórz dla oka prawego.

Jeśli widziane linie będą wyraźne, tak samo zabarwione i równo oddalone od siebie, prawdopodobnie nie masz astygmatyzmu. Natomiast jeżeli niektóre linie będą sprawiały wrażenie wyraźniejszych, jaśniejszych lub nieregularnie rozmieszczonych względem siebie, możliwe, iż masz niezborność i nie powinieneś zwlekać z wizytą u lekarza okulisty.

Test wzroku – siatka Amslera jest pomocna w wykryciu AMD

Kolejnym testem wzroku, który może być pomocny w rozpoznaniu problemów ze wzrokiem, jest tzw. siatka Amslera. Do przeprowadzenia badania potrzebujesz mały kwadrat o boku 10 × 10 cm z czarnymi liniami, które dzielą go malutkie kwadraciki. Standardowo test Amslera wykonuje lekarz okulista. Jednak możesz też przeprowadzić go samodzielnie, wystarczy, że znajdziesz siatkę w internecie i ją wydrukujesz.

Na czym dokładnie polega ta prosta i szybka metoda diagnostyczna? Na obserwowaniu punktu znajdującego się w centrum siatki z odległości 30-40 cm od oczu. Podczas testu powinieneś zasłonić jedno oko. Jeżeli zobaczysz, że proste linie wokół centralnego punktu diagnostycznego dziwnie się wyginają, a część z nich jest niewidoczna lub też kwadraciki wydają się większe niż przed rozpoczęciem testu, możliwe, iż zmagasz się z zaburzeniami widzenia. Siatka Amslera jest pomocna przy diagnozowaniu wczesnych objawów zwyrodnieniowych zmian w obrębie plamki żółtej.

Test Amslera nie powoduje żadnych działań niepożądanych, umożliwia wykrycie m.in.: 

  • wad refrakcji,
  • zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, 
  • uszkodzeń siatkówki.

Pamiętaj, że aby badanie wzroku było wiarygodne, powinieneś przystąpić do niego wypoczęty i zrelaksowany.

Próbne badanie wzroku w domu – test Snellena

Do czego służą tablice Snellera? Do oceny ostrości widzenia centralnego i upośledzenia widzenia danego oka. Test Snellera powinien wykonać specjalista, jednak możesz wykonać próbne badanie wzroku w domowym zaciszu. Od czego zacząć?

Wydrukuj test Snellena z internetu. Jeśli nosisz soczewki lub okulary korekcyjne, załóż je. Następnie powieś kartkę na jednolitej ścianie, na poziomie wzroku i stań lub usiądź w odległości 3 m od niej. W kolejnym kroku zasłoń dłonią jedno oko i zaczynając od góry, odczytuj na głos po kolei litery. Następnie wykonaj tę samą czynność dla drugiego oka. Test trwa około 10 minut. Jeżeli uda Ci się odczytać litery, które znajdują się w linii 20/20, oznacza to, że masz przeciętną ostrość widzenia, czyli na poziomie 20/20 lub 6/6. 

Kiedy warto wykonać badanie wzroku u okulisty? Zaburzenia widzenia

Kiedy powinieneś odwiedzić lekarza okulistę? Jeśli jesteś w grupie wiekowej 18-40 i nie masz problemów ze wzrokiem, zalecamy wizyty kontrolne nie rzadziej, niż raz na 2 lata. Natomiast jeżeli korzystasz z korekcji soczewkowej lub okularowej, powinieneś przeprowadzać badania wzroku u specjalisty co najmniej raz w roku. Oczywiście, jeśli zauważysz niepokojące symptomy, rekomendujemy natychmiastową konsultację lekarską. Do najczęstszych nieprawidłowości, które powinny skłonić Cię do odwiedzin gabinetu okulistycznego zaliczamy m.in.:

  • nagłe pogorszenie ostrości widzenia,
  • nadwrażliwość na światło,
  • zamglony wzrok,
  • pieczenie oczu,
  • diplopia,
  • częste mrużenie oczu,
  • częste łzawienie,
  • zaczerwienienie oczu,
  • przewlekłe zapalenie spojówek,
  • niepokojące zmiany w obrębie oczodołu,
  • częste bóle i zawroty głowy,
  • ból oka i okolic skroni.

Pamiętaj, że samodzielne badanie wzroku nie zastępuje profesjonalnego badania wzroku przeprowadzonego przez optometrystę lub lekarza okulistę. Badaj regularnie wzrok, aby uniknąć poważniejszych problemów z oczami. Im szybciej postawiona diagnoza, tym szybciej można wdrożyć optymalną ścieżkę leczenia!

FAQ

Co oznacza wzrok 20/20?

Wynik badania wzroku 20/20 oznacza, że masz normalną ostrość widzenia, jak większość osób i nie musisz korzystać z żadnej metody korekcji wzroku. To tzw. złoty środek optometrii. 20/20 (twenty-twenty vision) odnosi się do imperialnego systemu miar, i oznacza, że z odległości 20 stóp widzisz tak, jak przeciętny Pacjent gabinetu okulistycznego. Jeśli jesteś zainteresowany profesjonalną diagnostyką i laserową korekcją wzroku, nie zwlekaj i umów się na wstępną konsultację, kliknij tutaj i zarezerwuj wizytę.

Ile kosztuje badanie wzroku?

Wszystko zależy od tego, po co i jakie badania okulistyczne chcesz wykonać. Uogólniając, w naszej klinice za kompleksowe badanie okulistyczne zapłacisz około 500 złotych. Wiedz, że dysponujemy nowoczesnym i certyfikowanym sprzętem diagnostycznym.

Jak sprawdzić swój wzrok w domu?

Jak już wspomnieliśmy w treści artykułu, możesz przetestować swój wzrok w domu, korzystając z testu Amslera, tablic Snellera oraz testu online na astygmatyzm. Jednak nie mogą być one traktowane jako alternatywa dla profesjonalnego badania wzroku u specjalisty. Jeśli chcesz poddać się kompleksowej diagnostyce, skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy dokładnie sprawdzą stan Twojego narządu wzroku i w razie wskazań, dobiorą odpowiednią metodę leczenia lub korekcji.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68633,badanie-ostrosci-wzroku-do-dali [dostęp: 29.03.2024 r.]

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68603,test-amslera [dostęp: 29.03.2024 r.]