Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Nadwzroczność u dzieci: jak rozpoznać, kiedy skonsultować z okulistą dalekowzroczność?

Dziecko w gabicenie na badaniach wzroku

Nadwzroczność u dzieci to powód do troski dla wielu rodziców, którzy odwiedzają gabinety okulistyczne z pociechami. Czy słusznie? Tej wadzie refrakcji poza niewyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko mogą towarzyszyć inne objawy, które utrudniają prawidłowy rozwój i codzienne funkcjonowanie dziecka. U części małych Pacjentów pojawiają się np.: bóle głowy, łzawienie czy uczucie zmęczenia oczu. Poznaj pozostałe objawy i przyczyny nadwzroczności u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Sprawdź, jak korygować tę wadę refrakcji!

Dalekowzroczność – jakie są przyczyny nadwzroczności u dzieci?

Na początek wyjaśnijmy, czym jest nadwzroczność? Nadwzroczność to (inaczej hiperopia, dalekowzroczność) wada wzroku, przy której obraz powstaje poza siatkówką. Natomiast w zdrowym oku promienie świetlne, które wpadają do środka gałki ocznej, są skupiane w jednym punkcie na siatkówce. Ta wada refrakcji jest charakterystyczna dla wieku dziecięcego, rozwija się na skutek zbyt krótkiej gałki ocznej lub zbyt płaskiej rogówki. 

Rozpoznając hiperopię u dzieci do 3. roku życia, mówimy o tzw. nadwzroczności fizjologicznej, która jest normalnym zjawiskiem (narząd wzroku dopiero się rozwija, stąd przejściowe problemy z akomodacją). Jeśli dalekowzroczność utrzymuje się dłużej niż do 7. roku życia dziecka, może to świadczyć, iż wada refrakcji nabrała patologicznego charakteru. 

Jakie są objawy nadwzroczności u dzieci? Niewyraźne widzenie z bliska

Jesteś ciekawy, jak objawia się nadwzroczność u dzieci? Podstawowym symptomem jest niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się blisko. Poza tym u dziecka może występować:

  • podwójne widzenie,
  • nawracające bóle głowy,
  • zaczerwienie oczu,
  • łzawienie,
  • mrużenie oczu,
  • bóle oczu,
  • syndrom leniwego oka (zez),
  • niechęć do czytania książeczek,
  • niechęć do rysowania,
  • częste pocieranie oczu przez dziecko.

Na rodzicach leży odpowiedzialność za zdrowie pociechy, powinni regularnie odwiedzać z dzieckiem lekarza okulistę. Warto podkreślić, że w przypadku dzieci badanie refrakcji powinno być powtarzane raz w roku!

Nadwzroczność u dzieci – jak korygować wadę wzroku? Diagnostyka

Jak wygląda diagnostyka dalekowzroczności u dzieci i młodzieży? Poza wywiadem medycznym specjalista wykonuje badanie skiaskopii lub refraktometrii (po wcześniejszym krótkotrwałym porażeniu akomodacji kroplami do oczu).

Nadwzroczność u dzieci koryguje się za pomocą tradycyjnych okularów lub soczewek kontaktowych (to wygodne rozwiązanie stosowane w przypadku starszych dzieci). Pomocne bywają też ćwiczenia (terapia widzenia). 

Wielu rodziców zastanawia się, czy możliwe jest laserowe leczenie dalekowzroczności u dzieci (podczas zabiegu kształt rogówki jest modyfikowany, by nieco ją uwypuklić). Ta wysoce skuteczna metoda ma pewne ograniczenia wiekowe z uwagi na troskę o dobro Pacjenta. Jak podkreślają specjaliści z naszej kliniki, metody laserowej korekcji nadwzroczności są przeznaczone dla osób, które są pełnoletnie i mają stabilną wadę wzroku. Optymalny wiek Pacjenta to grupa 21-60 lat.

Warto zaznaczyć, że nie każdy dorosły kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku. Do głównych przeciwwskazań zaliczamy m.in.:

  • patologiczne zmiany na rogówce,
  • brak ustabilizowanej wady wzroku,
  • ciążę i okres laktacji,
  • zaburzenia wydzielania łez,
  • niektóre alergie,
  • skłonność do bliznowców,
  • jaskra, 
  • zaćma,
  • zaburzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy.

FAQ

Czy da się wyleczyć dalekowzroczność?

Zastanawiasz się, czy można usunąć nadwzroczność? Tak, ta wada refrakcyjna może być korygowana za pomocą okularów lub szkieł kontaktowych. Część dorosłych osób decyduje się też na laserową korekcję wady wzroku (po zakwalifikowaniu do zabiegu przez lekarza). Jeżeli jesteś zainteresowany tym zabiegiem, umów się na wstępną konsultację i zarezerwuj wizytę.

Czy nadwzroczność może się cofnąć?

To zależy, w niektórych przypadkach (zwłaszcza u małych dzieci) może dojść do cofnięcia się wady. Natomiast zwykle dalekowzroczność musi być korygowana tradycyjnymi metodami (okulary, soczewki kontaktowe) lub nowoczesnymi typu zabieg laserowy. Kliknij tutaj, jeśli chcesz poznać koszt zabiegu laserowego. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci wskazówek odnośnie przebiegu laserowej korekcji wzroku, przedstawią przeciwwskazania, wskazania i zaproponują badania diagnostyczne.

Jak widzi dziecko z nadwzrocznością?

Dziecko z tą wadą refrakcji widzi niewyraźnie przedmioty znajdujące się w niewielkiej odległości od oczu. Może też odczuwać ból głowy, bóle gałki ocznej, łzawić, mieć zaczerwienione oczy. Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące tej wady, skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy udzielą Ci wielu pomocnych informacji.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/74691,nadwzrocznosc [31.08.2023 r.]