Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Kompleksowy poradnik na temat podstawowych badań wzroku 

Regularne badanie wzroku to szansa na szybsze wykrycie ewentualnych chorób oczu, takich jak np. jaskra, zaćma, czy stożek rogówki i rozpoczęcie ich leczenia. Dzięki cyklicznym badaniom układu wzrokowego możesz też sprawdzić, czy nie masz wad  refrakcji, takich jak nadwzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm i w razie wskazań, odpowiednio je skorygować np. dzięki okularom lub soczewkom. Trwałe pozbycie się wady zapewnia laserowa korekcja wzroku. Nie wiesz, jak często należy badać wzrok? Sprawdź, jak przebiega podstawowe badanie wzroku i dowiedz się, w jakich sytuacjach warto skorzystać z rozszerzonej diagnostyki.

Jak przebiega podstawowe badanie wzroku Pacjenta u specjalisty? 

Wybierasz się na badanie wzroku i chcesz dowiedzieć się, jak ono przebiega? Najpierw lekarz okulista przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny z Pacjentem. Podczas rozmowy informuje pyta m.in. o:

  • niepokojące objawy ze strony narządu wzroku, 
  • przebyte choroby,
  • urazy gałki ocznej,
  • zabiegi okulistyczne,
  • obciążenia rodzinne (występowanie wśród członków rodziny schorzeń oczu typu jaskra, zaćma).

W trakcie badania przedmiotowego okulista ocenia stan oczodołów, powiek, wielkości i ruchomości gałek ocznych. Następnie lekarz wykonuje: 

  • badanie pola widzenia, 
  • badanie widzenia barw,
  • badanie ostrości wzroku (np. refraktrometria, tablice Snellena),
  • badanie przedniego odcinka oka,
  • badanie tylnego odcinka oka.

Zastanawiasz się, ile trwa podstawowe badanie refrakcji? Zwykle nie dłużej, niż 20 minut. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz może dobrać dla Ciebie odpowiednio dopasowaną korekcję okularową lub też soczewki kontaktowe. Warto przypomnieć, że przy stwierdzeniu krótkowzroczności  – stosujemy „minusy”, a nadwzroczności  – „plusy”. Wiedz, że badanie oczu przeprowadzone przez doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę jest bezbolesne oraz w 100% bezpieczne, dlatego w razie niepokojących objawów, nie zwlekaj z wizytą w gabinecie okulistycznym. 

Badanie ostrości wzroku do dali i do bliży

Badanie ostrości wzroku do dali umożliwia specjaliście ocenę zdolności rozdzielczej siatkówki. Jak przebiega ta procedura diagnostyczna? Pacjent siada przodem do tablicy Snellena w określonej odległości (najczęściej jest to 5 m). Jak sama nazwa wskazuję, tablica wzięła swoją nazwę od nazwiska okulisty Hermanna Snellena, który opracował ją blisko dwa wieku temu, bo w 1862 roku.  Później na polecenie lekarza czyta kolejno litery z tablicy, zaczynając od największych znaków, czyli optotypów.

W przypadku badania ostrości wzroku do bliży Pacjent czyta z odległości około 30 cm tekst z tablicy Snellena. Kto jest uprawniony do badania ostrości wzroku do dali i do bliży? Wiedz, że tego rodzaju badania są wykonywane przez optometrystę lub lekarza okulistę.

Badanie dna oka

Jest to standardowe badanie wzroku, które poddaje ocenie soczewkę i siatkówkę oka. Specjalista może użyć w trakcie oftalmoskopii specjalne krople rozszerzające źrenicę, bądź też nie. Wziernikowanie dna oka pozwala na sprawdzenie różne parametry dotyczące narządu wzroku, ułatwia diagnozę chorób oczu, takich jak np. wylewy krwi i zmętnienia w ciele szklistym, jaskra, zapalenie nerwu wzrokowego. Ile trwa badanie dna oka? Około 10 minut, nie jest to więc długotrwała procedura.

Badanie wady wzroku 

Skiaskopia umożliwia ocenę refrakcji oka i stwierdzenie wady refrakcji w dioptriach. Jest badaniem wzroku, które polega na rzutowaniu wiązki promieni świetlnych na dno oka i następnie obserwowaniu kierunku ruchu czerwonego odblasku z dna oka w obrębie źrenicy. Tak więc dzięki temu badaniu możesz dobrać szkła korekcyjne o odpowiedniej mocy. Podczas procedury diagnostycznej lekarz korzysta ze specjalnych listw i skiaskopu. Ile trwa ta technika diagnostyczna? Około kilkunastu minut.

Badanie wzroku w lampie szczelinowej 

Badanie wzroku w lampie szczelinowej (biomikroskopia) ma na celu ocenę budowy struktur oka. Lampa szczelinowa to narzędzie diagnostyczne, które służy obserwacji przedniego i tylnego odcinka oka. Uzyskanie obrazu narządu w dużym powiększeniu ułatwia wykrycie wielu poważnych jednostek chorobowych, jak choćby jaskra, katarakta, zmętnienie ciała szklistego, retinopatia barwnikowa, zapalenie spojówek, czy stożek rogówki. Biomikroskopia trwa od 5 do 10 minut.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego z użyciem tonometru to jedno z podstawowych badań wzroku. Technika ta wykorzystuje łagodny podmuch powietrza. Tonometria jest całkowicie bezbolesna i trwa około minuty. Dzięki wynikom badania lekarz może stwierdzić rozwój jaskry lub nadciśnienia ocznego.

Kiedy powinno się zbadać wzrok? Niepokojące objawy

Jesteś ciekawy, w jakich sytuacjach warto zbadać wzrok? Do niepokojących symptomów, które wymagają konsultacji okulistycznej, zaliczamy m.in.:

  • diplopia,
  • częste mrużenie oczu,
  • częste łzawienie,
  • nagły spadek ostrości widzenia,
  • światłowstręt,
  • przewlekłe zapalenie spojówek,
  • zaburzenia widzenia barw,
  • ubytki w polu widzenia,
  • ból oka i okolic skroni,
  • zaczerwienienie oczu,
  • częste bóle i zawroty głowy.

Jak często badać narząd wzroku?

Jeśli do tej pory nie miałeś żadnych problemów ze wzrokiem, kontrolne badanie okulistyczne powinieneś wykonywać nie rzadziej, niż co dwa lata. Natomiast jeżeli masz wady refrakcji lub przeszedłeś zabieg okulistyczny, odwiedzaj okulistę przynajmniej raz w roku. Zasada ta dotyczy również Pacjentów po 40. roku życia, u których prędzej lub później rozwinie się starczowzroczność.

Dodatkowe badania wzroku u okulisty – kiedy są wskazane?

Jesteś ciekawy, kiedy warto rozważyć specjalistyczne badania wzroku? Wskazaniem do pogłębionej diagnostyki są nieprawidłowości, takie jak np.: wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, zmiany w nerwie wzrokowym lub przypadki jaskry w najbliższej rodzinie. W przypadku badań dodatkowych specjalista może wykonać m.in.:

  • badanie filmu łzowego,
  • badanie USG oka,
  • angiografię fluoreseinową,
  • badanie pola widzenia,
  • badanie elektrofizjologiczne,
  • badanie OCT,
  • topografię rogówki oka.

FAQ

Jak sprawdzić wadę wzroku?

Jeżeli masz problemy ze wzrokiem i chcesz sprawdzić, czy rozwinęła się u Ciebie jakaś wada refrakcji, powinieneś skorzystać z kompleksowej diagnostyki np. w naszej klinice okulistycznej. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem i kadrą doświadczonych specjalistów. Zarezerwuj termin wizyty i skontroluj stan narządu wzroku.

Ile kosztuje pełne badanie wzroku?

Wielu Pacjentów zainteresowanych kompleksowym badanie oczu u okulisty, nie wie, jaki jest szacunkowy koszt pełnego badania wzroku. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż to zależy od cennika konkretnej kliniki okulistycznej i pakietu badań. Za każde badanie podstawowe zwykle trzeba zapłacić 100-200 złotych. Cena badań dodatkowych z użyciem zaawansowanego sprzętu diagnostycznego może być dwu lub trzykrotnie wyższa.

Gdzie wykonać badania oczu?

Jeśli cierpisz z powodu różnych zaburzeń widzenia lub chcesz profilaktycznie skontrolować zdrowie oczu, zachęcamy do wizyty w jednej z naszych klinik okulistycznych, które są w różnych miastach Polski. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi diagnostycznemu nasi eksperci mogą szybko postawić prawidłową diagnozę. Zatroszcz się o narząd wzroku i umów się na wizytę u jednego z naszych specjalistów.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68633,badanie-ostrosci-wzroku-do-dali [dostęp: 16.04.2024 r.]

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/badanieoczu/podstawowe [dostęp: 16.04.2024 r.]

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/badanieoczu/specjalistyczne [dostęp: 16.04.2024 r.]