Laserowa korekcja wzroku metodą LASIK to bezbolesna procedura przeprowadzona tylko u osób z ustabilizowaną wadą refrakcji. Procedurę poprzedza wcześniejsza wizyta kwalifikująca u specjalisty. Na czym polega ten powszechnie wykonywany zabieg? Sprawdź, jak wygląda korygowanie krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu za pomocą zabiegu LASIK.
Na czym polega laserowa korekcja wzroku LASIK?
Laserowa korekcja wzroku metodą LASIK jest bezbolesna dla Pacjenta, ponieważ lekarz przed rozpoczęciem pracy laserem stosuje specjalne krople o miejscowym działaniu znieczulającym. Następnie formuje cienki płatek rogówki. Urządzenie laserowe w bardzo precyzyjny sposób modeluje wnętrze rogówki, a lekarz umieszcza wytworzony płatek rogówki ponownie na pierwotnym miejscu.
Jakie sprzęty są wykorzystywane podczas zabiegu LASIK? W naszej klinice okulistycznej pracujemy z użyciem lasera femtosekundowego i lasera excimerowego. Podczas zabiegu można również skorzystać z mechanicznego mikrokeratomu. Ile trwa ta metoda korekcji wad wzroku? Cała procedura zajmuje nie więcej, niż 20 minut. Co ważne, LASIK nie wymaga hospitalizacji (jest to zabieg chirurgii jednego dnia). Możesz wrócić do domu w ciągu kilku godzin po zabiegu.
FemtoLASIK – unowocześniona wersja zabiegu LASIK
Ulepszoną wersją metody LASIK jest FemtoLASIK, która również jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Jest to metoda głęboka, która pozwala lekarzowi skorygować nawet duże wady wzroku, uwalniając Pacjenta od konieczności noszenia okularów i soczewek kontaktowych.
Jakie są wskazania do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku metodą LASIK
LASIK to zabieg rekomendowany Pacjentom, którzy prowadzą aktywny tryb życia i lubią uprawiać różne dyscypliny sportu, jak np.
- pływanie,
- squash,
- tenis,
- jogging,
- podnoszenie ciężarów.
W ich przypadku metoda LASIK jest najwygodniejszym zabiegiem z zakresu chirurgii refrakcyjnej, ponieważ zapewnia szybkie gojenie i niesie ze sobą nikłe ryzyko komplikacji pozabiegowych. LASIK sprawdza się u osób z dużymi wadami wzroku, które chętnie uprawiają różne sporty kontaktowe i ekstremalne, mają ustabilizowaną wadę (od min. od 12 miesięcy) są po 21 roku życia.
Do korekcji wad wzroku typu LASIK kwalifikują się osoby z:
- krótkowzrocznością do -10,0 dioptrii,
- nadwzrocznością do +6,0 dioptrii,
- astygmatyzmem do 5,0 dioptrii.
Jakie powikłania mogą wystąpić u Pacjenta po laserowej korekcji wzroku LASIK?
Powikłania po laserowej korekcji wad wzroku typu LASIK, są bardzo rzadkim zjawiskiem, dotyczą około 1% Pacjentów. Do ewentualnych komplikacji należy:
- tzw. efekt halo,
- ból gałki ocznej,
- syndrom suchych oczu,
- krwawienia,
- silne łzawienie,
- spadek ostrości widzenia,
- odklejenie siatkówki.
Jeżeli zaobserwujesz po zabiegu tego typu symptomy, nie zwlekaj i umów się na konsultację z okulistą.
Zabieg laserowej korekcji wzroku – przeciwwskazania do LASIK
Zabiegu LASIK nie można przeprowadzić w razie stwierdzenia u Pacjenta:
- jaskry,
- zaćmy,
- stożka rogówki,
- nieustabilizowanej wady refrakcji,
- odwarstwienia siatkówki,
- zespołu suchego oka,
- zmian na dnie oka.
- wszczepionego rozrusznika serca,
- schorzeń metabolicznych (np. cukrzycy),
- chorób reumatycznych,
- chorób tkanki łącznej.
Pełną listę czynników wykluczających otrzymasz podczas wstępnej wizyty kwalifikującej Cię do zabiegu.
FAQ
Ile kosztuje zabieg FemtoLASIK?
Laserowa korekcja wzroku unowocześnioną metodą FemtoLASIK to wydatek około 12 000 złotych. Jeśli chcesz poznać szczegółowy cennik zabiegów laserowych wykonywanych w naszej klinice okulistycznej, sprawdź nasz cennik zabiegów.
Ile utrzymuje się laserowa korekcja wzroku?
Wśród niektórych Pacjentów panuje przekonanie, że efekty laserowej korekcji wzroku są chwilowe, otóż nie jest to prawdą. Zabieg jest jednorazowy, nie wymaga powtórzenia, a jego rezultaty utrzymują się przez całe życie.
Co to jest LASIK?
LASIK to popularna metoda korekcji wzroku, która pozwala odzyskać ostrość widzenia w krótkim czasie. Zabieg kształtowania rogówki laserem jest przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym, przez lekarza chirurga. Jesteś zainteresowany trwałą korekcją wzroku? Umów się na spotkanie ze specjalistą, skorzystaj z badań diagnostycznych i ciesz się lepszą jakością widzenia na co dzień.
Źródła:
https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku [15.04.2024 r.]