Pacjenci zmagający się z astygmatyzmem wreszcie mogą podjąć walkę z tą utrudniającą codzienne funkcjonowanie wadą. Odpowiedzią na ich problemy może być jedna z nowoczesnych metod leczenia – laserowa korekcja wzroku.
Było sobie zdrowe oko…
Zacznijmy od początku. Zanim spróbujemy zrozumieć na czym polega astygmatyzm, warto powiedzieć sobie dwa słowa o fizjologii procesu widzenia. Każdego dnia rejestrujemy dziesiątki,
a może i setki tysięcy obrazów – w niezliczonych barwach i odcieniach; blisko i daleko, w pełnym świetle, półmroku, a czasem i zupełnej ciemności; wyraźnych, będących w ruchu itd. Na co dzień mało kto zastanawia się nad tym, JAK widzimy. A przecież stoją za tym niezwykle skomplikowane, fascynujące procesy, dziejące się w ułamkach sekund! Proces widzenia rozpoczyna się od wiązek światła, nieustannie wpadających do wnętrza oka z całego otaczającego nas świata.
Przechodzą one m.in.: przez rogówkę i źrenicę, następnie są skupiane w specjalnej strukturze zwanej soczewką po to, by zogniskować się później na siatkówce – warstwie wyposażonej w komórki zdolne odbierać bodźce wzrokowe. Precyzyjne padanie na nią skupionego światła, warunkuje dobrą ostrość obrazu. W siatkówce swój początek ma nerw wzrokowy, którym do mózgu dociera informacja o tym, co widzimy. To właśnie w mózgu powstaje ostateczny obraz – taki, jakim widzimy go na żywo. Wszystko to dzieje się oczywiście w ułamkach sekund; można by rzec – w mgnieniu oka
Skąd się biorą wady wzroku?
Jednym z najczęściej pojawiających się problemów ze wzrokiem są wady takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Powstaje pytanie: skąd się biorą? Najczęstszymi przyczynami są czynniki genetyczne, urazy i nieprawidłowe wymiary gałek ocznych, ujawniające się szczególnie podczas okresu wzrostu (dzieciństwo i lata młodzieńcze) lub starzenia się (wtedy często pojawia się starczowzroczność). To właśnie nieprawidłowy kształt gałki ocznej – przyjmującej w takiej sytuacji charakterystyczny kształt piłki do rugby – jest jedną z głównych przyczyn astygmatyzmu; do innych należą m.in.: wady soczewki czy też zniekształcenie rogówki.
Wszystko to prowadzi do niewłaściwego ogniskowania wspomnianych wcześniej wiązek światła, które padają na siatkówkę rozproszone w kilku punktach, a nie jednym – jak być powinno. Co ciekawe, niewielki astygmatyzm występuje fizjologicznie u wielu ludzi, jednak najczęściej jest na tyle nieznaczący (poniżej 0,5 dioptrii), że nie utrudnia widzenia i nie wymaga korekcji.
Jak objawia się astygmatyzm?
U sporej jednak grupy osób astygmatyzm jest całkiem duży i ma wpływ na codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj objawia się nieostrym, zamglonym widzeniem (często nierównomiernie – w jednej z płaszczyzn widzimy gorzej, niż w drugiej), pojawianiem się refleksów wokół źródeł światła, łzawieniem i zaczerwienieniem oczu, nawykowym mrużeniem ich, a także zmęczeniem narządu wzroku, czołowymi bólami głowy i uczuciem jej ciężkości.
Objawy te szczególnie nasilają się podczas czynności wybitnie angażujących nasze oczy, takich jak czytanie, praca przed komputerem czy też jazda samochodem. Szacunkowo, astygmatyzm dotyczy ok. 285 milionów ludzi na świece, w tym często towarzysząc krótkowzroczności i nadwzroczności (około 1/3 ich przypadków).
Jak można korygować astygmatyzm?
Podobnie jak i inne wady wzroku, astygmatyzm można korygować za pomocą okularów. Różnica polega na tym, że w tym przypadku szkła muszą mieć odpowiedni – cylindryczny – kształt, dzięki któremu uda się zrekompensować nieprawidłowe skupianie wiązek światła i możliwe będzie zniwelowanie nieostrości widzenia. Alternatywę mogą stanowić tzw. soczewki toryczne, które znakomicie dopasowują się do nierównej rogówki pacjenta i również umożliwiają prawidłowe, jednopunktowe ogniskowanie się światła na siatkówce.
Laserowa korekcja wzroku leczy astygmatyzm
W latach 70. i 80. XX wieku narodziła się i zaczęła rozwijać chirurgia refrakcyjna; jak się później okazało – prawdziwa rewolucja w okulistyce. Jedną z jej metod jest laserowa korekcja wzroku, która znalazła zastosowanie w leczeniu krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Na czym polega? Jej istotą jest laserowe wyprofilowanie rogówki pacjenta, które wpływa na drogę światła w oku i umożliwia jego precyzyjne ogniskowanie się w jednym punkcie siatkówki.
Sprawia to, że obraz znów staje się ostry i wyraźny; znikają również inne uciążliwe objawy astygmatyzmu. Podczas zabiegu korzysta się z nowoczesnych laserów (głównie femtosekundowego i excimerowego), które pracują na oku z największą precyzją. Istnieje kilka metod laserowej korekcji wzroku (m.in.: Femtolasik, Lentivu® (ReLEx™ SMILE), Trans PRK oraz metody powierzchowne: EBK i PRK
), które różnią się między sobą głównie techniką wykonywania. Laserowa korekcja wzroku pozwala dziś na korekcję od -12 do +6 dioptrii krótko- i nadwzroczności, a także do 6 dioptrii astygmatyzmu.
Zabieg tak komfortowy, że aż miło popatrzeć!
Laserowa korekcja wzroku cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Zabieg ten znacznie różni się od większości typowych operacji. Przede wszystkim jest niezwykle krótki – trwa raptem kilka-kilkanaście minut, z czego sam czas pracy lasera na jednym oku to tylko kilkadziesiąt sekund. Zastosowanie miejscowego znieczulenia, które gwarantuje, że jest zupełnie bezbolesny, warunki kameralnej sali operacyjnej oraz stały kontakt z lekarzem powodują, że jest to naprawdę komfortowa procedura, której nie trzeba się obawiać.
Laserowa korekcja wzroku cechuje się ogromną skutecznością, a ponieważ stosuje najnowocześniejsze metody i jest zabiegiem o minimalnej inwazyjności, charakteryzuje ją bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Wiele osób na pewno zainteresuje fakt, że laserowej korekcji wzroku, wraz z przygotowaniem i odpoczynkiem po zabiegu, można poddać się w ramach tzw. chirurgii jednego dnia – nie jest więc wymagany dłuższy pobyt w szpitalu lub klinice.
Ceny laserowej korekcji wzroku w Vidium Medica
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?
Przed poddaniem się zabiegowi pacjenci przechodzą badania kwalifikacyjne, których celem jest dobór odpowiedniej metody leczenia oraz wykrycie ewentualnych przeciwwskazań. Mogą nimi być m.in.: nieustabilizowane wady wzroku, ciąża (oraz okres karmienia piersią), niektóre choroby autoimmunologiczne i alergie, wady rogówki, czy też schorzenia takie jak np. jaskra i zaćma. W czasie trwającej ok. 2-3 godziny kwalifikacji do zabiegu wykonuje się badania takie jak np. ocena ostrości wzroku, badanie dna oka, topografia rogówki, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ważne jest, by na 2 tygodnie przed przystąpieniem do nich – a także na 2 tygodnie przed wykonaniem zabiegu – zaprzestać noszenia miękkich soczewek kontaktowych (w przypadku tzw. soczewek twardych są to 4 tygodnie).
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Każdy, nawet najbardziej komfortowy zabieg wiąże się z jakąś ingerencją w organizm i w związku z tym zazwyczaj wymaga rekonwalescencji. Po poddaniu się laserowej korekcji wzroku potrzeba kilku tygodni (w zależności od indywidualnych uwarunkowań może być to czas krótszy lub dłuższy), aby wzrok znów nauczył się wykorzystywać w pełni swoje możliwości – w tym okresie należy unikać m.in.: dużego wysiłku fizycznego, makijażu oczu, tarcia ich, opalania się (wskazane jest chronienie wzroku przed słońcem okularami słonecznymi) czy też dymu tytoniowego. Szczególnie ważne są w tym czasie kontrolne wizyty u okulisty i stosowanie się do jego zaleceń – dzięki czemu rekonwalescencja będzie szybka, a efekty zabiegu takie, jakich oczekiwaliśmy.
Bibliografia:
- Chow S.S.W., Chow L.L.W., Lee C.Z., Chan T.C.Y. Astigmatism Correction Using SMILE. Asia Pac J Ophthalmol (Phila). 2019 Sep-Oct; 8(5): 391-396. doi: 10.1097/01.APO.0000580140.74826.f5. PMID: 31490198; PMCID: PMC6784860.
- Bower K.S., Weichel E.D., Kim T.J. Overview of refractive surgery. Am Fam Physician. 2001 Oct 1; 64(7): 1183-90. PMID: 11601800.
- Lens A., Nemeth S.C., Ledford J.K. Anatomia i fizjologia narządu wzroku. Misiuk-Hojło M. (red). Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
- https://podyplomie.pl/okulistyka/31361,laserowa-korekcja-astygmatyzmu