Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Czy po laserowej korekcji wzroku nie trzeba używać okularów?

W latach 80. XX wieku w okulistyce doszło do prawdziwej rewolucji: pojawiła się nowoczesna metoda usuwania wad widzenia – laserowa korekcja wzroku. Dzięki niej można pozbyć się krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Czy w takim razie po poddaniu się takiemu zabiegowi nie potrzeba już okularów?

Możliwości laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku polega na odpowiednim wyprofilowaniu rogówki. Dzięki temu uzyskuje ona kształt, który pozwala nam na ostre widzenie. Jak to możliwe? Głównym problemem w wadach widzenia jest fakt, że światło wpadające do oka nie ogniskuje się w jednym punkcie siatkówki, tylko przed nią, lub za nią (a w przypadku astygmatyzmu w dwóch lub więcej jej miejscach). Dzięki laserowej korekcji wzroku rogówka uzyskuje krzywiznę, która umożliwia załamywanie światła pod odpowiednim kątem – a co za tym idzie, jego prawidłowe ogniskowanie się na siatkówce.

Obecnie laserowa korekcja wzroku pozwala na usunięcie:

  • do 6 dioptrii astygmatyzmu,
  • do +6 dioptrii nadwzroczności,
  • do -12 dioptrii krótkowzroczności.

Zabieg charakteryzuje bardzo wysoka skuteczność. Usunięta wada nie wraca, a przez to okulary i soczewki kontaktowe nie są już potrzebne. Jeśli zaś chodzi o starczowzroczność i używanie okularów do czytania – piszemy o tym nieco dalej.

Jak wygląda taki zabieg?

Laserowa korekcja wzroku trwa tylko kilkanaście minut. Dzięki znieczuleniu miejscowemu podawanemu w kroplach jest bezbolesna. Charakteryzuje ją też niewielka inwazyjność. Za niezwykle wysoki poziom bezpieczeństwa odpowiadają specjalne systemy ochronne, np. Eye Tracker 6D, który na bieżąco analizuje położenie gałki ocznej pacjenta i w razie wykrycia niepożądanego ruchu natychmiast przerywa pracę lasera. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, tego samego dnia wraca się do domu.

Istnieje kilka rodzajów laserowej korekcji wzroku. Do najpopularniejszych zaliczamy:

    • metody powierzchowne, np. PTK, EBK, PRK, transPRK,
    • metody płatkowe (głębokie), np. FemtoLasik vOptimum, FemtoLasik vDesign,
    • metodę Lentivu® (ReLEx™ SMILE).

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

Jedną z rzeczy, które czynią laserową korekcję wzroku tak atrakcyjną jest fakt, że lista przeciwwskazań do jej wykonania nie jest długa. Dzięki temu zabieg jest dostępny dla bardzo szerokiego grona pacjentów.

Do przeciwwskazań zaliczają się:

  • nieustabilizowana wada wzroku,
  • ciąża i okres karmienia,
  • niektóre choroby wzroku, np. jaskra, aktywne stany zapalne, retinopatia cukrzycowa,
  • nieprawidłowości rogówki (np. stożek rogówki, blizny rogówki, wrodzone jej wady),
  • schorzenia autoimmunologiczne i silne alergie,
  • ciężki niedobór wydzielania łez.

Dla osób, które nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku interesującą alternatywą mogą być inne formy chirurgii refrakcyjnej – wszczepienie soczewek fakijnych lub refrakcyjna wymiana soczewek.

O czym warto pamiętać po zabiegu?

Bezpośrednio po laserowej korekcji wzroku możliwe jest odczuwanie niewielkiego dyskomfortu. Ma to związek z rozpoczynającymi się procesami gojenia i zwykle nie jest szczególnie nasilone. W razie potrzeby można zastosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

Wzrok potrzebuje nieco czasu, aby przyzwyczaić się do swoich nowych możliwości i dlatego w pierwszych tygodniach po zabiegu mogą pojawiać się wahania ostrości widzenia, nadwrażliwość na światło i przymglenie obrazu. Po pewnym czasie one ustępują, a pacjent może cieszyć się pełnymi efektami laserowej korekcji wzroku.

Co można zrobić, aby przyspieszyć rekonwalescencję? Oto kilka zasad, o których trzeba pamiętać:

  • stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować przepisane krople do oczu,
  • przez pierwszy miesiąc po zabiegu unikać wysiłku fizycznego,
  • chronić wzrok przez promieniowaniem UV (np. okulary z filtrem, tymczasowa rezygnacja z wizyt w solarium),
  • starać się nie trzeć oczu i unikać mocnego zaciskania powiek,
  • przez pierwszy tydzień po zabiegu nie wykonywać makijażu oczu,
  • starać się unikać bliskiego kontaktu z osobami przeziębionymi, 
  • zwracać uwagę na robienie odpowiednio długich przerw w pracy wzrokowej przed komputerem lub za biurkiem,
  • uważać, aby do oczu nie dostawała się woda, mydło, szampon a także inne zanieczyszczenia (w tym dym tytoniowy).

Laserowa korekcja wzroku a starczowzroczność

Warto pamiętać, że poddanie się laserowej korekcji wzroku nie chroni przed starczowzrocznością – procesem, który naturalnie pojawia się około 45 roku życia i związany jest z osłabieniem mięśni odpowiedzialnych za akomodację. Oczy stopniowo tracą wtedy zdolność do „łapania ostrości” podczas patrzenia na to, co znajduje się blisko (np. książka, telefon). Dlatego osoby, u których występuje starczowzroczność często oddalają przedmioty od oczu – wtedy widzą lepiej.

Laserowa korekcja wzroku – cennik Kraków i Warszawa


Laserowa korekcja wzroku usuwa krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Po zabiegu nie trzeba korzystać z żadnej korekcji. Jednak z biegiem lat, gdy pojawi się u starczowzroczność, będzie trzeba używać okulary do czytania. Rozwiązaniem tego problemu może być refrakcyjna wymiana soczewek, albo zabieg wszczepienia soczewek fakijnych.

 

Bibliografia:

  1. Wilkinson J.M., Cozine E.W., Kahn A.R. Refractive Eye Surgery: Helping Patients Make Informed Decisions About LASIK. Am Fam Physician. 2017 May 15; 95(10): 637-644. PMID: 28671403.
  2. Wolffsohn J.S., Davies L.N. Presbyopia: Effectiveness of correction strategies. Prog Retin Eye Res. 2019 Jan; 68: 124-143. doi: 10.1016/j.preteyeres.2018.09.004. Epub 2018 Sep 19. PMID: 30244049.
  3. Mohammadpour M. LASIK and systemic contraindications. Ophthalmology. 2007 May; 114(5): 1032-3; author reply 1033-4. doi: 10.1016/j.ophtha.2007.02.009. PMID: 17467541.
  4. https://www.lasikplus.com/lasik-resources/procedure/decades-of-lasik-innovation/
  5. https://www.allaboutvision.com/visionsurgery/presby-lasik.htm