Refrakcyjna wymiana soczewki – przeciwwskazania
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki, jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą pozbyć się wszelkiego rodzaju ograniczeń wzrokowych. Polecany jest głównie pacjentom powyżej 45 roku życia, dla których jedna para okularów przestała być już wystarczająca. Jej zalety docenią również osoby, które do tej pory nie stosowały żadnej korekcji a narastające problemy z akomodacją zaczęły znacznie utrudniać im normalne funkcjonowanie. Refrakcyjną wymianę soczewki uznaje się za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów okulistycznych. W przypadku tego zabiegu nie występują praktycznie żadne przeciwwskazania. Dzięki temu większość pacjentów, może w krótkim czasie cieszyć się całkowicie nową jakością życia.
Czy ten zabieg będzie dla mnie odpowiedni?
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki ( RLE ), polega na usunięciu z oka naturalnej soczewki i zastąpieniu jej indywidualnie dopasowanym do potrzeb i oczekiwań pacjenta, wysokiej klasy biokompatybilnym implantem. Rozwiązanie to będzie odpowiednie dla Pacjentów z wysoką krótkowzrocznością, nadwzrocznością oraz astygmatyzmem a także tych którzy borykają się z problemem spadku akomodacji, która wymusza konieczność stosowania okularów do czytania. Zabieg proponowany jest też Pacjentom u których pojawiło się już początkowe zmętnienie naturalnej soczewki czyli tzw. zaćma. W takiej sytuacji, najlepszym możliwym rozwiązaniem jest właśnie refrakcyjna wymiana soczewki.
Kwalifikacja jest najważniejsza
Zanim zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki się odbędzie, konieczne jest przeprowadzenie niezwykle szczegółowego badania kwalifikacyjnego. W jego tracie, zespół specjalistów – lekarz oraz optometrysta sprawdzają wszystkie parametry oka pacjenta, mogące mieć wpływ na efekty zabiegu. Sama diagnostyka nie wystarczy jednak, by móc zapewnić pacjentowi ostrość wzroku jakiej oczekuje. Na tym etapie procedury, równie kluczowe jest przeprowadzenie wnikliwego wywiadu z pacjentem. Hobby, wykonywany zawód, aktywności sportowe czy zainteresowania – to wszystko ma ogromny wpływ na decyzję o wyborze odpowiednio dobranej do potrzeb pacjenta soczewki.
W Optegrze (dawniej Vidium Medica), wybór jest bardzo szeroki. Pacjent może zdecydować się na soczewki wieloogniskowe, pozwalające widzieć wyraźnie na wszystkie odległości: daleką, bliską oraz pośrednią. Takie soczewki eliminują również konieczność stosowania okularów do czytania. Dodatkowo soczewki wieloogniskowe toryczne, usuwają również astygmatyzm. Soczewki o poszerzonej głębi ostrości, soczewki odpowiednie dla zawodowych kierowców lub osób pracujących w nocy. Wybór jest duży, a decyzji nie należy podejmować pochopnie ponieważ wybrana soczewka wszczepiana jest na całe życie. Decyzja o wyborze soczewki, zawsze podejmowana jest wspólnie z lekarzem, dlatego nie ma obaw, że pacjent pozostanie z tym dylematem sam.
“Jeśli wada wzroku nie pozwala na korekcję za pomocą zabiegów laserowych i Pacjent ma powyżej 45-50 lat, metoda refrakcyjnej wymiany soczewki może okazać się najwłaściwsza.”
lek. med. Anas Awad
okulista, Optegra (dawniej Vidium Medica) Warszawa
Jakie mogą być przeciwwskazania do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki, należy do najbezpieczniejszych zabiegów okulistycznych na świecie. Lista bezwzględnych przeciwwskazań do jego wykonania jest bardzo krótka. Zabieg RWS jest procedurą powszechnie stosowaną, szybką i całkowicie bezbolesną. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego w postaci kropli, które nie obciąża organizmu, tylko ciężki stan pacjenta może stanowić przeciwwskazanie do wykonania zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki.
Zabieg trwa około 10-15 minut i w jego trakcie, pacjent cały czas pozostaje w kontakcie z operatorem. Wykwalifikowany personel medyczny składający się z pielęgniarek oraz lekarza anestezjologa, cały czas czuwa nad bezpieczeństwem pacjenta. Po zakończonym zabiegu, pacjent zostaje odprowadzony do tzw. “pokoju wypoczynkowego” gdzie pod opieką opiekuna pacjenta, pozostaje jeszcze około 30 minut. Następnego dnia odbywa się obowiązkowa kontrola pozabiegowa, w trakcie której specjalista sprawdza ułożenie soczewki i ocenia pierwsze efekty zabiegu.
Wbrew powszechnie panującej wśród pacjentów opinii, wykonana wcześniej laserowa korekcja wzroku, nie stanowi absolutnie żadnego przeciwwskazania do wykonania w przyszłości zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki czy usunięcia zaćmy.
Refrakcyjna wymiana soczewki
Cena badań kwalifikacyjnych
399,-
Cena zabiegu
od 8500,-