Okuloplastyka
Każdy zabieg okuloplastyczny jest indywidualnie planowany z Pacjentem.
Poprawa wyglądu skóry wokół oczu
Usunięcie zmian (gradówki, skrzydlika, kępek żółtych)
Przywrócenie pełnego pola widzenia (w przypadku zabiegów opadającej powieki)
Bezbolesny zabieg w warunkach ambulatoryjnych
Okuloplastyka jest dziedziną medycyny z pogranicza okulistyki i chirurgii plastycznej. Dotyczy ona zabiegów przeprowadzanych w okolicy oczu – warto jednak podkreślić, że zadania, które stoją przed okuloplastyką, nie opierają się jedynie na chirurgii estetycznej, a często mają wymiar leczniczy.
Okuloplastyka – wskazania
W przypadku okuloplastyki nie zawsze mówimy o leczeniu chorób – lepszym określeniem jest korekta nieprawidłowości, których pochodzenie może być bardzo różne źródło. Większość zabiegów przeprowadzana jest w ramach chirurgii jednego dnia – już w dniu operacji pacjent wraca do domu. Oczywiście konieczne są konsultacje pozabiegowe i rekonwalescencja, która zazwyczaj trwa do 10 dni.
Większość zabiegów przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym – bez konieczności stosowania narkozy.
W okuloplastyce bardzo ważne miejsce zajmuje blefaroplastyka (blepharoplastyka), która zajmuje się korektą powiek, głownie redukcją ich opadania. Zabieg można przeprowadzać na powiekach górnych i/lub dolnych. Opadające powieki, to częsty problem, który dotyka osoby dojrzałe. Wraz z wiekiem dochodzi do spadku elastyczności skóry, w wyniku czego, w obrębie powiek górnych gromadzi się jej nadmiar. Oprócz problemu estetycznego, opadające górne powieki w zaawansowanej postaci mogą ograniczać pola widzenia. Pacjenci z nadmiernym fałdem skóry w obrębie powiek górnych, wyglądają na przemęczone. Jest to więc problem natury funkcjonalnej zarówno jak i estetycznej. Warto wspomnieć, że obecne możliwości terapeutyczne obejmują chirurgię jak i inne metody leczenia w których wykorzystuję się urządzenia generujące plazmę.
“W przypadku blefaroplastyki chirurgicznej, cięcia skalpelem wykonywane są w linii zmarszczek i naturalnych załomów skóry – przy dobrze przeprowadzonym zabiegu, ryzyko występowania blizn jest całkowicie wyeliminowane.”
lek. Piotr Krzywicki
kierownik medyczny, Optegra (dawniej Vidium Medica) Warszawa
Nieco inaczej wygląda kwestia efektywności jak i możliwych powikłań występujących w przypadku blefaroplastyki wykonywanej za pomocą plazmy – ich ryzyko jest spore biorąc pod uwagę, że zabiegi często przeprowadzają osoby bez wykształcenia lekarskiego.
Kolejną przypadłością, którą zajmuje się okuloplastyka jest usuwanie kępek żółtych, nazywanych również żółtakami. Warto wspomnieć, że zmiany tego typu mogą lokalizować się nie tylko w obrębie powiek, ale również na dłoniach, stopach czy w obrębie zgięć stawów (na przykład łokciowych lub kolanowych). Kępki żółte są jednym z objawów hipercholesterolemii, czyli podwyższonego, nieprawidłowego poziomu lipidów we krwi. Niestety, ich usunięcie nie gwarantuje, że problem nie wróci, szczególnie jeśli poziom cholesterolu nie zostanie unormowany. Ksanomatozy (inna nazwa kępek żółtych) są klasyfikowane jako zmiany skórne.
Okuloplastyka zajmuje się nie tylko zmianami położonymi w okolicach oczu, ale stanowi również zadanie dla operacji przeprowadzanych na samej gałce ocznej. Zmianą, którą możemy usunąć w czasie zabiegu okuloplastycznego jest skrzydlik, czyli zgrubienie spojówki, do którego może dojść na skutek stałej ekspozycji na słońce, kurz czy wiatr. Skrzydlik jest widoczny jako zmętnienie, najczęściej w przyśrodkowej (nosowej) części oka.
Niestety nie zawsze konwencjonalne leczenie (na przykład za pomocą leków) przynosi oczekiwane efekty. Przykładem jest podwinięcie jak i odwinięcie powieki. Podwinięcie (nazywane również entropion) jest sytuacją, w której dochodzi do przemieszczenia części powieki z rzęsami w kierunku gałki ocznej. Odwinięcie powieki nazywane także jako ektropion to brak przylegania brzegu rzęskowego brzegu powieki do gałki ocznej.
Okuloplastyka zajmuje się również działaniami określanymi w medycynie jako „ostre”. W tym przypadku zadania dotyczą najczęściej usuwania ciał obcych z bezpośredniego sąsiedztwa gałek ocznych.
Większość wymienionych zabiegów okuloplastycznych przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu może być konieczne stosowanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych.