Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Mit to zgodnie ze słownikiem języka polskiego niezgodna z prawdą opinia o kimś lub o czymś; wymysł, bajka, fantazja, mrzonka. W optometrii i okulistyce znamy wiele mitów. Pacjent, który zaczyna zdanie słowami “wada mi postąpiła”, “potrzebuję już mocniejszych okularów”, “mam coś w oku” – przeważnie okazuje się być diagnozowany zupełnie inaczej niż pierwotnie sam zakładał. Tak dzieje się w medycynie często. Nasze wątpliwości odnośnie zdrowia, procedur medycznych, czy metod korekcji opieramy przede wszystkim na lęku, doświadczeniach naszych bliskich, opiniach w Internecie. To naturalne, jednak żeby otrzymać rzetelną wiedzę na temat naszych oczu, możliwości korekcji, czy zabiegów, warto zaufać specjalistom. Zasięgnąć wiedzy tam, gdzie spotkamy zespół wielu fachowców: okulistów, pielęgniarek, optometrystów, ortoptystek, terapeutów widzenia, ortokeratologów, kontaktologów, specjalistów od dzieci i osób starszych. Wtedy nie umknie nam żaden mit dotyczący oka i widzenia 🙂

Skupmy się dzisiaj na krążących mitach o laserowej korekcji wzroku. Czy chcemy pokazać, że nie taki diabeł straszny…? Niekoniecznie.

Z pewnością podzielimy się z Wami wiedzą płynącą z wielu lat doświadczeń i mamy nadzieję przekuć mity w fakty.

MIT: Zabieg jest bolesny.

FAKT: Nic bardziej mylnego. Istnieje wiele rodzajów zabiegów laserowych oka. Ich główny podział to płytkie i głębokie. Pierwsze z nich to np. PRK lub EBK, czyli operacje laserowe, w których usuwana jest początkowo powierzchniowa warstwa rogówki (czyli nabłonek), a następnie korygowana jest wada wzroku w istocie właściwej rogówki. W przypadku korekty wzroku zabiegiem głębokiem, do tejże istoty właściwej chirurg dociera poprzez wytworzenie płatka (FemtoLASIK) lub działaniem lasera głębiej poprzez nabłonek (Lentivu® [SMILE]). Obie metody są bezbolesne. Z tym wyjątkiem, że po przejściu operacji laserowej płytkiej, może wystąpić pozabiegowa bolesność oczu. Jest to spowodowane tym, że usunięty nabłonek musi odrosnąć. Taka regeneracja zachodzi szybko – nawet do jednego tygodnia. Każda operacja wady wzroku odbywa się w znieczuleniu miejscowym kroplami. Jest znieczulenie – nie czujemy bólu.

 

MIT: Zabieg laserowej korekcji może doprowadzić do utraty wzroku.

FAKT: Jak podają specjaliści z Londynu realistycznie szansa na utratę widzenia w wyniku laserowej korekty wzroku wykonanej przez doświadczonego chirurga jest zbyt mała, by ją zmierzyć – wynosi blisko 1 na 5 milionów.* Według danych statystycznych możemy odnieść się tu do ryzyka, że staniemy się ofiarą uderzenia przez meteoryt, które wynosi 1 na 700 tysięcy.

Przejściowe pogorszenie widzenia natomiast może występować zarówno w trakcie rekonwalescencji, jak i w okresie późniejszym. Najczęściej wynika ono z: wahań w ciśnieniu wewnątrzgałkowym podczas stosowania kropli pozabiegowych – sterydów i antybiotyków, suchości oczu – która jest następstwem większości operacji laserowych i przemija, wahań w uwodnieniu rogówki, również po-sterydowo. Istnieją możliwe powikłania, dotyczące każdej z metod zabiegowych, jednak występowanie poważnych z nich jest niezwykle rzadkie: w przypadku FemtoLASIK powikłania związane z płatkiem rogówki występują w przypadku 0,37% oczu.** Jest wysoce istotnym, aby planując zabieg laserowy omówić wszystkie czynniki ryzyka i wątpliwości z operatorem i lekarzem kwalifikującym.

 

MIT: Wysoka wada wzroku dyskwalifikuje pacjenta z zabiegu.

FAKT: W Vidium Medica, posiadamy najbardziej nowoczesny sprzęt laserowy dostępny na rynku, który pozwala na korekcję wad wzroku od od +6,0 do -12,0 dioptrii oraz do 6 dioptrii astygmatyzmu. Oczywiście wielkość wady wzroku to tylko jeden z kilku czynników, który warunkuje kwalifikacje pacjenta do zabiegu. Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę w trakcie badania jest odpowiednia grubość rogówki.

 

MIT: Lasery do korekcji wad wzroku wydzielają ciepło.

FAKT: Lasery excimerowe, które odpowiadają za korekcję wzroku należą do grupy laserów nietermicznych. Emitują one światło ultrafioletowe o długości fali krótszej niż 350 nm, przez co są przydatne w chirurgii refrakcyjnej, która wykorzystuje efekt ablacji nietermicznej. Laser exscimerowy dostarcza energii wystarczającej do rozerwania wiązań molekularnych, dzięki temu tkanka skutecznie odparowuje, więc pozbywamy się jej poprzez ablację, a nie palenie. Nie ma tu zatem obaw o poparzenia, czy zapach palonej skóry.

 

MIT: Efekt zabiegu laserowej korekcji wzroku nie jest trwały.

FAKT: Podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku, operator zmienia kształt rogówki tak, by pacjent mógł widzieć ostro i wyraźnie – ta zmiana jest trwała. Należy jednak wiedzieć, że około 40 – 45 roku życia, mogą pojawić się pierwsze oznaki spadku akomodacji, czyli tak zwanej starczowzroczności, która wymusza konieczność stosowania okularów do czytania. Nie jest to jednak problem, z którym nie moglibyśmy sobie poradzić. Nowoczesne zabiegi laserowe, skutecznie potrafią przywrócić komfort życia również pacjentom z presbiopią.

Polecamy wpis na blogu – Powrót wady po laserowej korekcji wzroku

kobieta na plaży po laserowej korekcji wzroku

MIT: Laserowa korekcja wzroku jest młodym „wynalazkiem”, dlatego niewiele wiadomo o trwałości jej efektów i ewentualnych komplikacjach.

FAKT: Wady wzroku (wady refrakcji) zaczęto usuwać przy użyciu lasera już w latach osiemdziesiątych. Pierwszy udany zabieg z użyciem lasera excimerowego przeprowadził doktor Stephen Trokel w 1987 roku. Blisko trzydzieści lat doświadczeń pozwala więc na ocenę trwałości efektów zabiegu a nowe metody i dostępny obecnie nowoczesny sprzęt laserowy umożliwiają maksymalne zminimalizowanie pojawienia się jakichkolwiek komplikacji, zarówno podczas, jak i po zabiegu.

 

MIT: Laserowa korekcja wzroku umożliwia skorygowanie wyłącznie krótkowzroczności.

FAKT: Taka prawda powinna już dawno odejść w zapomnienie. Od lat znamy metody umożliwiające taką ablację, że każda wada wzroku (do pewnego zakresu) zostaje usunięta bezpowrotnie. Ba, nie tylko wada, ale i aberracje wyższych rzędów (np. popularna, występująca przy stożku rogówki koma, czy astygmatyzm nieregularny) są laserowane z sukcesem. Laserowa poprawa wzroku jest zatem możliwa dla każdego oka: krótkowzrocznego, nadwzrocznego, z astygmatyzmem, aberracjami, czy stożkiem rogówki. Natomiast należy pamiętać, że tylko prawidłowo przeprowadzona kwalifikacja do zabiegu w profesjonalnym gabinecie diagnostycznym jest w stanie wykluczyć przeciwwskazania i dopasować odpowiednią dla pacjenta metodę.

 

 

MIT: Oczopląs dyskwalifikuje pacjenta z zabiegu 

FAKT: W Optegrze (dawniej Vidium Medica) dysponujemy sprzętem laserowym, który pozwala na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu laserowej korekcji wzroku również u pacjentów z oczopląsem.

MIT: Po zabiegu laserowej korekcji wzroku, nie można później usunąć zaćmy. 

FAKT: Nic bardziej mylnego. Laserowa korekcja wzroku wykonywana jest na najbardziej zewnętrznej części oka czyli rogówce i polega na zmianie jej krzywizny by pacjent mógł widzieć wyraźnie. W trakcie zabiegu zaćmy, usuwana jest zmętniała soczewka, która znajduje się wewnątrz oka a na jej miejsce wszczepiany jest indywidualnie dopasowany implant. Zabiegi te nie mają wiec ze sobą żadnego związku, dlatego nie ma  przeciwwskazać do usunięcia zaćmy po wcześniejszy przeprowadzeniu laserowej korekcji wzroku.

Przy kalkulacji mocy soczewki, którą wszczepimy pacjentowi w trakcie operacji zaćmy, informacja o przebytej laserowej korekcji jest bardzo cenna. Należy to uwzględnić w pomiarach przedoperacyjnych i dalszych obliczeniach, natomiast laserowa korekcja nie jest przeciwwskazaniem do operacji zaćmy.

 

MIT: Jeśli poruszę się podczas zabiegu, operacja się nie uda.

FAKT: Sprzęt, z którego korzystamy w naszej klinice jest wyposażony w nowoczesny system Eye Tracker 6D, który gwarantuje pełne bezpieczeństwo zabiegu. W przypadku zmiany pozycji wynikającej z ewentualnego ruchu pacjenta działanie lasera zostaje wstrzymane.

Znacie jakieś inne ciekawe “mity” ?

Bibliografia:

1. Kim T.I., Alió Del Barrio J.L., Wilkins M., Cochener B., Ang M. Refractive surgery. Lancet. 2019 May 18;393(10185):2085-2098. doi: 10.1016/S0140-6736(18)33209-4. PMID: 31106754.
2. Salah T., el Maghraby A., Waring GO 3rd. Excimer laser phototherapeutic keratectomy before cataract extraction and intraocular lens implantation. Am J Ophthalmol. 1996 Sep; 122(3): 340-8. doi: 10.1016/s0002-9394(14)72060-4. PMID: 8794706.
3. Sakimoto T., Rosenblatt M.I., Azar D.T. Laser eye surgery for refractive errors. Lancet. 2006 Apr 29; 367(9520): 1432-47. doi: 10.1016/S0140-6736(06)68275-5. PMID: 16650653.