Diagnostyka okulistyczna
Kluczem do utrzymania zdrowego wzroku jest profilaktyka
Badanie okulistyczne powinniśmy wykonywać raz do roku.
Tylko dzięki regularnym wizytom mamy pewność, że w naszym narządzie wzroku nie rozwija się żadna poważna choroba.
Badanie okulistyczne
Z czym kojarzy nam się badanie u okulisty? Jest to zazwyczaj czytanie literek z tablicy optotypów, a później po podaniu specjalistycznych kropli, badanie dna oka. Tak, są to bardzo ważne badania i pozwalają określić wadę refrakcji oraz stan przedniego i tylnego odcinka oka. Czy są wystarczające? Tu też odpowiedź w większości przypadków będzie twierdząca. Jednak nie zawsze. Jeśli w trakcie rutynowego badania pada podejrzenie – zaćmy, jaskry, stożka rogówki, zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) i inne, wymagana jest poszerzona diagnostyka. I to jest miejsce, gdzie możemy powiedzieć, że badanie okulistyczne w Optegrze (dawniej Vidium Medica) jest badaniem kompleksowym
Co nas wyróżnia?
Zapisując się na badanie okulistyczne, pacjent z założenia jest badany przez zespół specjalistów: optometrystę i okulistę. To cecha, która czyni badanie kompletnym. Zostanie sprawdzona jakość widzenia i wszystkie zaburzenia związane z tym procesem – to część pomiarów, które wykonuje optometrysta.
“W trakcie badania okulistycznego każde oko będzie przebadane pod kątem chorób i patologii”
lek. Mateusz Czunko
okulista, Optegra (dawniej Vidium Medica) Kwaków
W Optegrze badanie okulistyczne nazywamy badaniem z wyboru, które służy rozpoznaniu na czym polega problem w widzeniu pacjenta: czy jest to problem czynnościowy, czy związany ze zmianami chorobowymi. Od tego badania warto zacząć, by specjalista mógł, po zapoznaniu się z podstawowymi wynikami, zaproponować strategię działania. Jeśli nikt do tej pory nie uporał się z Twoimi wzrokowymi problemami, przyjdź do nas.
Dlaczego warto zapisać się do nas na badanie okulistyczne?
Posiadamy nowoczesny sprzęt i doświadczonych specjalistów, którzy badają zarówno dzieci, osoby dorosłe, jak i osoby starsze. Potrafimy rozwiązać większość problemów związanych z widzeniem. Zazwyczaj już na pierwszej wizycie!
W skład badania okulistycznego wchodzą standardowo:
- badanie ostrości widzenia bez korekcji,
- badanie ostrości widzenia w korekcji własnej,
- dobór korekcji okularowej,
- badanie widzenia obuocznego,
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- komputerowe badanie wzroku,
- podanie kropli poszerzających źrenicę,
- badanie przedniego i tylnego odcinka w lampie szczelinowej.
Po zapoznaniu się z wynikami wszystkich powyższych badań okulista stwierdza, czy pacjent wymaga dodatkowej specjalistycznej diagnostyki na nowoczesnym sprzęcie pomiarowym. Przy podejrzeniu zmian w przednim odcinku oka będą przeprowadzone badania: topografii rogówki i zdjęcie przedniego odcinka z wykorzystaniem kamery Scheimpfluga (Alcon Oculyzer), badanie gęstości komórek śródbłonka i grubości rogówki (pachymetria).
Podejrzewając zaćmę, jesteśmy w stanie od razu wykonać pomiar wszczepu, czyli obliczyć, na podstawie zmierzonych parametrów jaką soczewkę powinno się wszczepić pacjentowi w chirurgii zaćmy. Wówczas wykonamy badania, takie jak biometria i analiza w systemie Verion (Alcon). Jeśli powinno się wykluczyć jaskrę lub określić topografię zmian jaskrowych – zostanie zaproponowane i zbadane pole widzenia, OCT tarcz nerwu wzrokowego wraz z analizą komórek zwojowych siatkówki.
Natomiast przy jakichkolwiek podejrzeniach zmian na dnie oka – przy AMD, cukrzycy, błonach nasiatkówkowych, odwarstwieniach, otworach plamki, pacjent zostanie poddany tomografii optycznej (OCT) oraz USG oczu.
Diagnostyka okulistyczna
Ceny badań diagnostycznych
od 70zł