Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Jak się przygotować do zabiegu usunięcia zaćmy?

Operacja zaćmy (nazywanej też kataraktą) jest jedynym, skutecznym sposobem jej leczenia. Z powodzeniem wykonuje się ją na całym świecie. Jak można dobrze przygotować się do zabiegu? Jak przebiega sama procedura leczenia?

Zanim będzie za późno – nie czekaj, gdy masz objawy!

Pogarszająca się ostrość widzenia, przymglenie obrazu, zaburzone postrzeganie głębi i kolorów, czy nadwrażliwość na światło – to tylko niektóre z najczęstszych objawów zaćmy. Nie zawsze są obecne od początku – zdarza się, że choroba przez pewien czas przebiega bez żadnych widocznych symptomów. Kiedy jednak się pojawiają, wielu pacjentów je lekceważy – szczególnie, gdy nie wydają im się bardzo nasilone. I to właśnie jeden z powodów, dla których katarakta jest dziś w skali światowej statystycznie najczęstszą przyczyną utraty wzroku! Warto o tym pamiętać i zgłosić się do okulisty w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów. Tym bardziej, że operacja usunięcia zaćmy jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów medycznych na świecie. Polega na zastąpieniu zmętniałej soczewki pacjenta nowoczesnym, przyjaznym dla oka implantem, który pozwala odzyskać dobre widzenie.

Wizyta kwalifikacyjna – jak wygląda?

Przed operacją katarakty należy udać się na wizytę kwalifikacyjną, która trwa od 1,5 do 3 h. Jej celem jest zebranie dokładnych informacji na temat oczu pacjenta – to pomoże lekarzowi dobrze przygotować się do zabiegu. Na początku wypełnia się krótką ankietę medyczną, potem zbierany jest wywiad, a następnie przeprowadza się panel badań, w skład których wchodzą m.in.:

  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego;
  • badanie w lampie szczelinowej;
  • biometria optyczna;
  • komputerowe badanie refrakcji z subiektywną oceną ostrości wzroku;
  • topografia rogówki;
  • optyczna koherentna tomografia (OCT);
  • badanie gęstości komórek śródbłonka.

Bardzo ważną częścią wizyty kwalifikacyjnej jest również wybór optymalnej soczewki, a następnie dopasowanie jej do oka. Obecnie odbywa się to przy pomocy nowoczesnego systemu nawigacji obrazowej Verion.

Różne soczewki, różne możliwości

No właśnie – soczewki. Jaką soczewkę wybrać w przypadku zaćmy? Przede wszystkim trzeba dobrze poznać dostępne rodzaje. Wybór jest bardzo istotny – będzie miał bowiem spory wpływ na codzienne życie. Pamiętajmy, że naturalna soczewka umożliwia akomodację (czyli „łapanie ostrości”) – a zatem sztuczna musi w jakiś sposób to rekompensować, ponieważ inaczej będzie bezużyteczna. Obecnie w ofercie spotkać można implanty:

  • Jednoogniskowe – czyli „nastawione” do jednej odległości – bliży lub dali. Większość pacjentów decyduje się na to drugie rozwiązanie, ponieważ jest dla nich praktyczniejsze. W takiej opcji ostre widzenie z bliska zapewnią dodatkowe szkła korekcyjne (popularnie nazywane okularami „do czytania”).
  • Wieloogniskowe – w ich przypadku nie ma potrzeby stosowania okularów – te soczewki korygują wzrok w kliku punktach ogniskowania, co oznacza, że pozwalają na ostre widzenie do bliży, dali, a także na odległości pośrednie. Do nowoczesnych implantów wieloogniskowych zaliczamy np. soczewki refrakcyjno-dyfrakcyjne AcrySof®  ReSTOR®  oraz AcrySof® IQ PanOptix®.
  • Toryczne – to soczewki jedno- lub wieloogniskowe przystosowane do korekcji astygmatyzmu. Przykładem mogą być implanty AcrySof® Toric ReSTOR®.

Dodatkowo w soczewkach można zastosować również rozwiązania takie jak konstrukcja asferyczna  – poprawiająca jakość widzenia w słabych warunkach oświetleniowych, czy też filtr świata niebieskiego zmniejszający ryzyko zachorowania w przyszłości na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Jeśli nadal nie wiesz, jakie implanty będą dla Ciebie najlepsze – bez obaw! Podczas badania kwalifikacyjnego lekarz pomoże Ci w doborze odpowiedniej soczewki.

Jak się dobrze przygotować do zabiegu usunięcia zaćmy?

Po wizycie kwalifikacyjnej i wyborze najlepszej soczewki, można przygotowywać się zabiegu. Tylko jak to zrobić? O czym trzeba pamiętać?

  • Na kilka godzin (najczęściej 4-5) przed operacją nie należy jeść. Wyjątek stanowią pacjenci z cukrzycą – powinni trzymać się ustalonego wcześniej rytmu przyjmowanych posiłków i insuliny;
  • Jeśli chodzi o przyjmowane leki – o wszystkich preparatach trzeba poinformować okulistę na wizycie kwalifikacyjnej. W większości przypadków nie ma konieczności ich odstawiania – gdyby jednak tak było, lekarz nas o tym poinformuje. Dodatkowo zleci krople do zakrapiania oczu na kilka dni przed zabiegiem;
  • W dniu operacji oraz dzień przed nie można spożywać alkoholu;
  • W dniu zabiegu nie należy nakładać makijażu okolicy oczu, ani stosować kosmetyków do twarzy – również kilka dni po operacji;
  • Na zabieg należy przyjechać z osobą towarzyszącą, aby odebrała pacjenta i odwiozła go do domu – prowadzenie samochodu tuż po operacji jest przeciwwskazane;

Przebieg zabiegu usunięcia zaćmy

Zabieg usunięcia zaćmy przebiega w sposób następujący – usuwanie zaćmy to zabieg krótki (trwa ok. 15-20 minut), w pełni bezpieczny i dzięki miejscowemu znieczuleniu całkowicie bezbolesny. Prężny rozwój technologiczny w medycynie sprawił, że obecnie procedura ta nie wymaga hospitalizacji – pacjent jeszcze w tym samym dniu może wrócić do domu. Usuwanie zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych – każdego dnia przeprowadza się go u tysięcy pacjentów na świecie! Oto, jak wygląda jego przebieg przy zastosowaniu najpopularniejszej metody – fakoemulsyfikacji:

  • najpierw lekarz wykonuje niewielkie, ok. 2-milimetrowe nacięcie,
  • następnie przy pomocy generującego ultradźwięki fakoemulsyfikatora kruszy starą, zmętniałą soczewkę,
  • kolejnym krokiem jest delikatne oczyszczenie torebki (w której znajdowała się soczewka) z powstałych resztek,
  • teraz w to samo miejsce wstawia się nową soczewkę – początkowo jest ona zwinięta w rulonik, ale po umieszczeniu w torebce rozwija się i przyjmuje właściwy kształt,
  • a koniec lekarz zabezpiecza miejsce nacięcia.

Jeśli u pacjenta zaćma występuje obuocznie to najczęściej operuje się jedno oko, a po upływie ok. 1-2 tygodni drugie.

Skąd w ogóle bierze się zaćma?

Wiadomo już sporo o soczewkach wstawianych podczas operacji usunięcia zaćmę oraz, jak wygląda taki zabieg i jak się do niego przygotować – ale jakie są przyczyny zaćmy

Katarakta to najczęściej proces związany ze starzeniem się organizmu. W naturalnej soczewce oka z biegiem lat mogą odkładać się różne metabolity. To sprawia, że stopniowo staje się ona coraz bardziej mętna i pojawiają się objawy pogorszenia wzroku. Ta postać zaćmy – starcza – występuje najczęściej, ale choroba może być wrodzona (ujawnia się wtedy w młodym wieku) albo wystąpić na skutek jakiegoś czynnika np. ciężkiego urazu. Ryzyko pojawienia się katarakty zwiększają też m.in.:

  • krótkowzroczność (szczególnie wysoka), jaskra, stany zapalne i inne choroby wzroku;
  • narażenie na substancje toksyczne i bardzo ostre światło (często związane z określonymi zawodami, np. spawacza, hutnika);
  • przewlekłe stosowanie niektórych leków (głównie sterydów);
  • schorzenia ogólne organizmu takie jak np. cukrzyca;
  • palenie papierosów, niezdrowe odżywianie się.

 

Bibliografia:

  1. Gupta V.B., Rajagopala M., Ravishankar B. Etiopathogenesis of cataract: an appraisal. Indian J Ophthalmol. 2014 Feb; 62(2): 103-10. doi: 10.4103/0301-4738.121141. PMID: 24618482; PMCID: PMC4005220.
  2. Sharma B., Abell R.G., Arora T., Antony T., Vajpayee R.B. Techniques of anterior capsulotomy in cataract surgery. Indian J Ophthalmol. 2019 Apr; 67(4): 450-460. doi: 10.4103/ijo.IJO_1728_18. PMID: 30900573; PMCID: PMC6446625.
  3. Li S., Jie Y. Cataract surgery and lens implantation. Curr Opin Ophthalmol. 2019 Jan; 30(1): 39-43. doi: 10.1097/ICU.0000000000000547. PMID: 30335627.
  4. https://www.allaboutvision.com/conditions/cataract-surgery.htm
  5. https://www.medscape.com/answers/1210914-161504/what-are-the-risk-factors-for-senile-cataract-age-related-cataract
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zaćma