Soczewki hybrydowe
Soczewki hybrydowe – specjalistyczne rozwiązanie dla osób zmagających się ze stożkiem rogówki
Pacjenci cierpiący na stożek rogówki, często nie mają możliwości skorzystania z wielu dostępnych metod korekcji wzroku. Zarówno laserowa korekcja wzroku, jak i tradycyjne metody takie jak okulary korekcyjne czy miękkie soczewki kontaktowe, nie są w stanie skorygować stożka rogówki. W przypadku tej choroby przyczyną zmniejszenia się ostrości widzenia jest uwypuklenie oraz deformacja rogówki, co sprawia, że pacjent doświadcza krótkowzroczności i astygmatyzmu nieregularnego. Poza obniżoną ostrością widzenia, pacjent może zauważyć podwójne czy też wielokrotne widzenie oraz cienie i przesunięcia widzianych przedmiotów.
Leczenie stożka rogówki
W przypadku stożka rogówki, aby zahamować dalszy jego rozwój, bardzo często okazuje się, że potrzebna jest interwencja chirurga. Stożek rogówki to dość specyficzna choroba i leczenie jej uzależnione jest od stopnia rozwoju choroby i wieku pacjenta. Może się jednak zdarzyć, że jeśli mamy do czynienia z zaawansowanym stopniem stożka rogówki to leczenie go i poprawia wzroku będzie niemożliwa.
Podstawowe informacje o soczewkach stabilnokształtnych
Pierwszym krokiem w poprawie wzroku będzie nadanie rogówce oka regularnego kształtu. Pomoże to także zmniejszyć dyskomfort oraz zniwelować niepożądane wrażenia wzrokowe. Do tego potrzebne będą soczewki stabilnokształtne, które poprzez swoją konstrukcję powodują pojawienie się łez pod ich powierzchnią. Łzy uzupełniają nieregularności rogówki i tworzą tzw. soczewkę łzową. Tak powstaje “naturalna soczewka”, dzięki której wyeliminowany zostaje astygmatyzm nieregularny. Przyczynia sie ona również do prawidłowego ogniskowania wiązki świetlnej, która pada na powierzchnię oka.
Soczewki stabilnokształtne to przede wszystkim:
- soczewki hybrydowe
- sztywne gazoprzepuszczalne rogówkowe (RGP)
- soczewki skleralne (w tym soczewki miniskleralne)
Soczewki hybrydowe
Soczewki hybrydowe to specjalny rodzaj soczewek, dedykowany osobom ze zdiagnozowanym stożkiem rogówki. Jak sama nazwa wskazuje, składają się z dwóch części:
- twardej optycznej – w centrum soczewki
- miękkiej stabilizującej – na obwodzie soczewki
Specjalny kształt strefy optycznej soczewki hybrydowej umożliwia poprawę widzenia nawet w zaawansowanym stożku rogówki. Wysoki współczynnik tlenoprzepuszczalności materiału, z którego została wykonana, sprawia, że są one w pełni bezpieczne i zdrowe dla oka.
Część miękka – silikonowo-hydrożelowa – odpowiada za stabilizację i centrację na oku, co wpływa na wysoki komfort użytkowania. Daje też ona pewność, że szkło kontaktowe z niego nie wypadnie. Materiał, z którego jest wykonana jest niezwykle wrażliwy i delikatny. Stąd ważne jest, by zachować dużą ostrożność podczas użytkowania soczewek i regularnie je wymieniać – nie rzadziej niż co 6 miesięcy.
“Prawidłowo dobrana soczewka pozwala zniwelować u pacjenta dyskomfort wynikający z choroby, jaką jest stożek rogówki. Specjalistyczne soczewki kontaktowe umożliwiają Pacjentom wykonywanie codziennych czynności życiowych.”
mgr Irmina Gunther
optometrysta, Optegra (dawniej Vidium Medica) Warszawa
W naszym centrum mamy w ofercie wysokiej jakości soczewki hybrydowe i miniskleralne i pomagamy naszym pacjentom w ich doborze.
Korekta stożka rogówki
Cena badań kwalifikacyjnych
400 zł
Cena zabiegu
od 3000zł