Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Operacja – jedyna metoda leczenia zaćmy

usunięcie zaćmy

Wcześniej, czy później, dotknie każdego z nas. Skąd my to znamy:

Zapisz się zawczasu do kolejki, jak będzie Twoja kolej, na pewno będziesz potrzebował operacji. Poproszę skierowanie od razu na drugie oko żeby zawczasu zaklepać termin w szpitalu.

Teraz operowane jest prawe, lewe oko mam 12.maja 2021 roku. Mam nadzieję, że doczekam w dobrym zdrowiu.

Mogę nie czekać, jak zapłacę prywatnie za operację oka.

Chciałbym pozbyć się tej mgły, bo okulary już nie pomagają.

Widzę jak przez brudną pożółkłą szybę. Jakby okulary były cały czas zakurzone i niedomyte.

Wszystkie powyższe hasła możemy często usłyszeć z ust osób po 60. roku życia. W autobusie, sklepie, parku, wszędzie tam, gdzie ich spotykamy. Mówią o problemie, który w pewnym wieku dotyka każdego. Wymieniają doświadczenia, gdyż mają wątpliwości i zasięgają opinii, jak w wielu innych aktualnych tematach. Tym razem rozmawiają o zaćmie. My też dzisiaj przysłuchajmy się i porozmawiajmy o tej głównej przyczynie utraty wzroku na świecie (według WHO: http://www.who.int/blindness/causes/en/).

 

Zaćma nie boli, czyli objawy zaćmy

Zachorowanie na zaćmę wiąże się ze zmętnieniem soczewki wewnątrzgałkowej – czyli drugiego w kolejności ośrodka załamującego światło w oku. Dzięki soczewce, zachowującej swoje właściwości optyczne, obraz, jaki obserwujemy jest odwzorowywany na siatkówce. Sama rogówka nam do tego nie wystarczy. Potrzebujemy, zatem przeziernej soczewki, aby widzieć świat ostro i wyraźnie. Nie tylko rozróżniać jak najmniejsze literki, ale i mieć odpowiedni kontrast – czyli jakość widzenia. Mętnienie, stopniowe i nieodwracalne, powoduje, że soczewka staje się coraz mniej przezroczysta, czyli pojawia nam się przeszkoda w widzeniu.

To tak jakby na drodze przedmiot obserwacji – siatkówka, pojawiała się coraz mniej przezroczysta zasłona. Początkowo obraz szarzeje, następnie żółknie i blednie. Rozwijająca się zaćma nie powoduje więc zwykle dolegliwości bólowych, ale dyskomfort związany z pogarszającym się widzeniem, coraz mniej wyraźnym, o spadającym kontraście. Często zaćma zmienia moc optyczną soczewki, wtedy zaczynamy widzieć coraz gorzej w swoich własnych okularach, ponieważ przestają nam odpowiadać ich moce. Przyrastać może nie tylko wada sferyczna, ale i astygmatyzm, który dodatkowo spowoduje przesunięcia, cienie i dwojenie w obserwowanym obrazie, którego do tej pory nie doświadczaliśmy.

Co może mnie zdyskwalifikować do zabiegu laserowej korekcji?

Operacja, czy to konieczne?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, zaćma, bardzo trafnie inaczej nazywana kataraktą, stanowi przeszkodę w widzeniu. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego katarakta to «próg skalny w łożysku rzeki utrudniający spływ i powodujący nagły spadek wód». W oku analogicznie – katarakta to zapora utrudniająca widzenie i powodująca nagły spadek ostrości i komfortu widzenia. I tak jak progu skalnego nie usunie trwale żadna specyficzna substancja, podobnie zaćmy nie usuniemy farmakologicznie. Potrzeba mechanicznego oddziaływania, by raz na zawsze pozbyć się katarakty. W każdym tego słowa znaczeniu. Tak, tylko operacja zaćmy, to metoda jedyna słuszna, metoda z wyboru.

Zaćma wtórna

Na czym polega operacja zaćmy

Operacja zaćmy dzieli się na kilka etapów, jednakże sam zabieg jest krótkotrwały, bezbolesny i wykonywany raz na całe życie:

  • Przygotowanie anestezjologiczne
  • Usunięcie zamglonej soczewki własnej – kapsuloreksja i fakoemulsyfikacja zaćmy
  • Wszczepienie implantu soczewkowego (IOL) – zobacz rodzaje soczewek
  • Kontrola pozabiegowa
  • Zalecenie pooperacyjne

Przebieg operacji zaćmy

W pierwszym etapie zabiegu pacjent poddawany jest badaniu przez lekarza operatora, a niekiedy też przez anestezjologa w celu zaplanowania procedury zabiegowej i jej potwierdzenia. Następnie podawane są pacjentowi leki w zależności od ogólnego stanu zdrowia, zgodnie z wytycznymi lekarzy. Mogą to być leki wyłącznie poszerzające źrenicę oka i znieczulające, bądź specjalistyczne środki medyczne niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu np. u osób obciążonych innymi chorobami.

W kolejnej części mamy do czynienia z nacięciem przedniej torebki soczewki (kapsuloreksją) oraz z rozdrobnieniem (najczęściej ultradźwiękowo) soczewki własnej, która powinna zostać usunięta z oka. I tak też się dzieje, po fakoemulsyfikacji drobinki soczewki są odsysane z torebki soczewkowej. Później dokonywany jest wszczep.

Soczewka własna pacjenta, którą usunęliśmy, to ośrodek optyczny w oku, który ma blisko 20.00 dioptrii mocy łamiącej. Nie może nam tej mocy zabraknąć! W przeciwnym razie widzenie pogorszyłoby się na tyle, że nie bylibyśmy w stanie ani czytać, ani patrzeć w dal, bez grubych okularów korekcyjnych. Zatem musi dojść do wszczepu. W miejsce usuniętej soczewki, wszczepiona zostaje sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa (IOL). Parametry takiego implantu są indywidualnie dopasowane do potrzeb wzrokowych pacjenta i wyliczane z danych pomiarowych wykonanych w trakcie kwalifikacji pacjenta do zabiegu usunięcia zaćmy. Mówimy, że tylna torebka soczewki pozostaje po operacji nienaruszona m. in. w celu utrzymania implantu we właściwej pozycji. Ponadto służy ona temu, żeby nowa soczewka nie utonęła w cieczy wodnistej przedniej-, lub w szklistce tylnej komory.

Po zakończonej procedurze zabiegowej pacjent zostaje oddany pod opiekę pielęgniarki i anestezjologa, którzy decydują o momencie, w którym można opuścić ośrodek wykonujący operacje. W czasie rekonwalescencji bardzo pomocna jest rozpiska nt. częstotliwości zakraplania oczu oraz rodzajów kropli. Takie zalecenia może zmienić tylko i wyłącznie okulista, który kontroluje pacjenta po zabiegu. Ważne jest również, by nie wprowadzać, bez wiedzy specjalisty własnych modyfikacji wydanych zaleceń.

Zaćma, to się leczy

Zabieg usunięcia zaćmy należy do jednej z najczęściej wykonywanych procedur medycznych na świecie. Jest szybki, całkowicie bezbolesny i co najważniejsze skuteczny. Jeśli chcemy znów cieszyć się dobrym wzrokiem, operacja zaćmy jest koniecznością. Usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie na jej miejsce implantu zajmuje tylko kilkanaście minut a dzięki minimalnemu cięciu rekonwalescencja jest szybka. W większości przypadków już na drugi dzień po zabiegu – kiedy zdjęty zostaje opatrunek, nie widać, że wykonywany był zabieg. Ostre i kontrastowe widzenie pojawia się również w krótkim czasie po zabiegu, gdyż już po upłynięciu doby zamglony obraz stopniowo klaruje się. Do miesiąca czasu operowane oko może widzieć zmiennie w zależności od pory dnia. Później dochodzi do stabilizacji widzenia i neuroadaptacji, w szczególności w przypadku zastosowania soczewek wieloogniskowych.

Leczenie zaćmy Vidium Medica

Poprawa widzenia i korekcja wady wzroku

Operując zaćmę chirurg usuwa soczewkę i zastępuje ją nową przejrzystą, która stanowi nowoczesny implant soczewkowy. Nasza własna soczewka ma określoną moc. W oku miarowym (bez wady wzroku) jest to około 20 dioptrii. W zabiegu zaćmy mamy szansę tak obliczyć moc soczewki do wszczepu, aby możliwa była korekcja dotychczasowej wady wzroku, gdyż mamy na to realny wpływ! Wszczepić można nieco mocniejszą lub słabszą od naszej własnej soczewkę i tym samym pozbyć się okularów: do czytania, do chodzenia lub obu odległości roboczych. Standardowe zabiegi szpitalne umożliwiają skorygowanie wady wzroku wyłącznie do jednej odległości i to tylko w wypadku wad sferycznych. Jeśli w oku występuje nawet najmniejszy astygmatyzm, nie zostanie on w usunięty w trakcie zabiegu w ośrodku państwowym. W prywatnych zabiegowych centrach okulistycznych mamy znacznie więcej możliwości, a przede wszystkim – mamy wybór! Poddając się operacji zaćmy, w zależności od potrzeb wzrokowych, wykonywanej pracy, aktywności poza zawodowej, a także funduszy, jakie chcemy na zabieg przeznaczyć możemy wybrać:

– korekcję wady wzroku do dalekich odległości i stosowanie okularów do czytania

– korekcję wady wzroku do bliskich odległości i stosowanie okularów do chodzenia

– korekcję starczowzroczności, czyli presbiopii i stosowanie okularów wyłącznie przeciwsłonecznych

– korekcję wady do odległości pośrednich oraz dali i stosowanie okularów do bliży – tylko do bardzo bliskich odległości, jeśli zaistnieje taka potrzeba

W Optegra (dawniej Vidium Medica) dajemy Ci wybór – wiemy jak ważny jest dla Ciebie komfort widzenia po zabiegu usunięcia zaćmy. Sprawdź, co możemy zrobić dla Twoich oczu, bo być może znacznie więcej, niż myślisz. Zobacz różnicę: w przejrzystości spojrzenia, ostrości i nowoczesnej korekcji wady wzroku.

Zobacz cennik operacji zaćmy

 

Bibliografia:

  1. Asbell P.A., Dualan I., Mindel J., Brocks D., Ahmad M., Epstein S. Age-related cataract. Lancet. 2005 Feb 12-18; 365(9459): 599-609. doi: 10.1016/S0140-6736(05)17911-2. PMID: 15708105.
  2. Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.
  3. https://emedicine.medscape.com/article/1210914-overview
  4. https://www.nei.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/cataracts
  5. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zaćma