Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Soczewki fakijne

99,4% Pacjentów poddałoby się zabiegowi ponownie

indywidualnie dopasowane do potrzeb Pacjenta implanty

trwała metoda, przywracająca pełną ostrość widzenia

soczewki wykonane z kolameru dzięki czemu są wysoce biokompatybilne

soczewki fakijne

Optegra (dawniej Vidium Medica) jako pierwsza klinika okulistyczna w Polsce została
Centrum Referencyjnym firmy STAAR Surgical.

Co to jest soczewka fakijna?

Soczewka fakijna

Jest jakby soczewką kontaktową włożona do środka oka. Na stałe. Perfekcyjnie dobraną i idealną dla Twojej wady wzroku.

Soczewki fakijne to wysoce zaawansowane technologicznie soczewki wewnątrzgałkowe. Soczewki EVO VISIAN ICL wszczepiane są pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę oka. Soczewka ma na celu korekcję wady wzroku działając wewnątrz oka.

Soczewka fakijna pozostaje w oku na stałe, ale jest możliwa jej wymiana jeśli widzenie pacjenta się pogorszy.

Soczewki fakijne współpracują z okiem i umożliwia korekcję wady wzroku. Jest to idealna metoda dla osób chcących się pozbyć okularów lub soczewek kontaktowych lub okularów i które nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku.

Soczewka fakijna zbudowana jest z zaawansowanego technologicznie materiału zwanego kolamerem. “Kolamer” został opatentowany przez firmę STAAR Surgical. W jego skład wchodzi kolagen, kopolimer po-li-HEMA i chromofor benzofenon. Jest hydrofilny i charakteryzuje się dużą zawartością wody osiągającą 40%. Soczewki wykonane z kolameru są wysoce biokompatybilne, głównie za sprawą dodatku kolagenu. Kolagen przyciąga naturalnie występującą w oku fibronektynę, która tworzy ochronną warstwę wokół soczewki.”

Wysoka biokompatybilność powoduje, że soczewki fakijne są bardzo dobrze tolerowane.

Właściwości materiału są prawie identyczne jak w naturalnej soczewce w oku człowieka.

soczewki fakijne

Filtry UV

Soczewki fakijne Visian ICL zawierają filtr UV, który uniemożliwia wejście szkodliwego promieniowania UVA i UVB do najbardziej wrażliwych części oka.

Dzięki takim filtrom zapobiegamy rozwojowi wielu poważnych schorzeń, z których niektóre np. AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem), mogą być przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku.

Kto jest dobrym kandydatem do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych?

Dla osób chcących się pozbyć okularów lub soczewek kontaktowych

  • wiek od 18 r.ż.
  • krótkowzroczność od – 0,5 do -18 dioptrii
  • dalekowzroczność od +0,5 do +10 dioptriii
  • astygmatyzm do +6D
  • stabilna wada wzroku

Jeżeli wada jest wyższa niż podstawowy to ostateczna decyzja o możliwości zabiegu podejmowana jest przez lekarza okulistę na wizycie kwalifikacyjnej.

Zabieg zwykle stosowany przy wysokich wadach wzroku (krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu).

W naszej klinice okulistycznej zwykle oferujemy go dla osób, które nie zakwalifikowały się do laserowej korekcji wzroku z różnych powodów ( np. zbyt cienka rogówka, suche oko).

Ile czasu trwa zabieg wszczepienia soczewki fakijnej?

Sam zabieg wszczepienia soczewek fakijnych trwa około 20 – 30 minut. Do tego czasu należy dołożyć czas przygotowania do zabiegu w klinice i czas potrzebny na kontrolę bezpośrednio po zabiegu. Łączny czas pobytu w dniu zabiegu powinien wynieść około 2 – 3 godzin.

Podczas zabiegu operowane jest jedno oko. Drugie operowane jest najczęściej z jedno lub dwutygodniowym odstępem.

Zalety zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych

  • zabieg odwracalny, soczewka może zostać usunięta
  • brak ryzyka wystąpienia syndromu „suchego oka”
  • szybkie osiągnięcie pełnego widzenia, a dobre widzenie już dwa dni po zabiegu
  • idealne dla osób z cienką rogówką
  • zawiera filtr UV zatrzymujący promieniowanie UVA i UVB
  • 99,4% Pacjentów poddałoby się zabiegowi ponownie

Jakie są przeciwwskazania do wszczepienia implantu?

Najczęstszą przyczyną braku możliwości wykonania zabiegu jest:

  • Wiek poniżej 18 lat
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Niestabilna wada wzroku

Dodatkowe czynniki chorobowe wykluczające możliwość przeprowadzenia zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych:

  • Stan po zabiegach wewnątrzgałkowych
  • Jaskra
  • Zwyrodnienie siatkówki centralnej
  • Stan po zapaleniach błony naczyniowej
  • Zaćma
  • Dysfunkcja komórek śródbłonka rogówki
  • Dystrofia rogówki
  • Wąska źrenica słabo reagująca na mydriazę
  • Cukrzyca
  • Choroby tkanki łącznej – kolagenozy itp.

Kwalifikacja do wszczepienia soczewek fakijnych

Wszyscy Pacjenci, którzy chcą poddać się zabiegowi wszczepu soczewek fakijnych, w pierwszej kolejności muszą wykonać niezwykle szczegółowe badanie kwalifikacyjne, na podstawie którego lekarz podejmie decyzję czy zabieg będzie możliwy do przeprowadzenia.

W dnia kwalifikacji warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu, ponieważ cała procedura trwa od 1,5 do 3 godzin. Uzyskane wyniki, pozwalają ocenić wielkość wady wzroku oraz dopasować najbardziej optymalną dla pacjenta soczewkę.

Procedura badania kwalifikacyjnego obejmuje:

  • Komputerowe badanie wady refrakcji i subiektywna ocena ostrości wzroku z najlepszą korekcją i bez korekcji
  • Badanie w lampie szczelinowej pozwalające ocenić stan przedniego i tylnego odcinka oka (ocena plamki żółtej, tarczy nerwu wzrokowego i całej siatkówki) oraz przezierność ośrodków optycznych
  • Topografia rogówki, czyli dokładne badanie kształtu, grubości oraz krzywizny rogówki
  • Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego z uwzględnieniem elastyczności rogówki
  • Biometria optyczna
  • Szerokość źrenic
  • OCT
  • Gęstość komórek śródbłonka
  • Ocena szerokości kąta przesączania
  • Wywiad medyczny
Badanie do założenia soczewek fakijnych

Po szczegółowym badaniu okulistycznym, wspólnie z lekarzem, spokojnie podejmiesz decyzję, która z soczewek Visian ICL będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

UWAGA: W trakcie diagnostyki stosowane są krople, które rozszerzają źrenice. Po zastosowaniu kropli oczy są wrażliwe na światło (źrenica się nie zwęża) co powoduje gorsze widzenie. Ograniczenie widzenia może utrzymywać się nawet do kilku godzin. Z tego powodu po badaniu nie będziesz w stanie prowadzić samochodu (jest to niebezpieczne).

Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe – przeczytaj to koniecznie!

Jeśli na co dzień korzystasz z soczewek kontaktowych, to przed badaniem kwalifikacyjnym, koniecznie musisz zamienić je na okulary. Dlaczego to takie ważne? Soczewka kontaktowa powoduje zmianę kształtu rogówki co przekłada się na niedokładne wyniki badań.

Jeżeli nie masz w domu żadnych okularów korekcyjnych, nic nie szkodzi. Nasi specjaliści szybko dobiorą dla Ciebie odpowiednie moce i wystawią receptę.

Na jak długo trzeba zrezygnować z soczewek kontaktowych?
– miękkie soczewki toryczne – na dwa tygodnie przed badaniem
– twarde soczewki kontaktowe – na cztery tygodnie przed badaniem
– soczewki ortokorekcyjne – na dwa miesiące przed badaniem

Po zabiegu pierwszego oka a przed zabiegiem drugiego, na oku nie zoperowanym można nosić soczewkę kontaktową. Soczewkę należy ściągnąć na przynajmniej 3 dni przed zabiegiem.

O zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych decyduje lekarz okulista specjalizujący się we wszczepach soczewek Visian ICL.

Po kwalifikacji do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych… czyli jak się przygotować do zabiegu i o czym należy pamiętać

Teraz na drodze do pożegnania się z okularami jest przygotowanie się do zabiegu.

Leki

Nie należy przerywać przyjmowania stosowanych leków

Makijaż

Najbezpieczniej całkowicie zrezygnować z makijażu oczu na 24 godziny przed zabiegiem. W dniu zabiegu postaraj się również nie nakładać makijażu na resztę twarzy.

W pierwszych dniach po zabiegu, lekarz okulista z pewnością odradzi wykonywanie makijażu oczu. Oczywiście bez najmniejszych obaw można stosować kremy do twarzy – omijając okolice oczu.
Kiedy można ponownie zacząć malować oczy? jest to bardzo indywidualna kwestia i warto omówić ją z lekarzem podczas drugiej wizyty kontrolnej po zabiegu.

Wygodne ubranie

Abyśmy podczas zabiegu czuli się komfortowo, warto w tym dniu założyć luźną odzież np. dres oraz wygodne obuwie.

Badania i zaświadczenie od lekarza rodzinnego/internisty

Zabieg implantacji soczewek fakijnych wykonywany jest przy asyście anestezjologicznej. Do zabiegu potrzebne będzie badanie diagnostyczne krwi oraz zaświadczenie od internisty/lekarza rodzinnego.

Zwolnienie z pracy

Większość pacjentów może bez obaw wrócić do pracy już nawet kilka dni po zabiegu. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto jednak pozwolić oczom zregenerować się i zaplanować kilkudniowy odpoczynek. Warto rozważyć́ wzięcie wolnego, szczególnie na tydzień przypadający pomiędzy operacjami na pierwsze i drugie oko. Drugie oko zostaje zoperowane na 1- 2 tygodnie po pierwszym.

Zabiegi wszczepiania soczewek, w odróżnieniu od operacji przekształcania powierzchni gałki ocznej takich jak LASIK, nie są wykonywane na obu oczach tego samego dnia. Zazwyczaj odczekujemy minimalny okres jednego tygodnia pomiędzy operacjami wszczepiania soczewek ICL dla prawego i lewego oka.

Alkohol

Na 24 godziny przed zabiegiem oraz 48 godzin po nim, należy powstrzymać się od spożywania alkoholu. Wpływa on niekorzystnie na odpowiednie nawilżenie naszych oczu. Warto także zrezygnować z używania perfum oraz innych produktów zawierających wysokie stężenie alkoholu.

Posiłek

W dniu zabiegu, zrezygnujmy ze spożywania napojów energetycznych, gazowanych oraz mocnej kawy. Na 4 godziny przed zabiegiem polecamy zjeść ostatni lekki posiłek a na godzinę przed zabiegiem wypić ostatni napój.

Jazda samochodem

Zazwyczaj pacjenci widzą na poziomie standardu wymaganego do prowadzenia pojazdów już w ciągu kilku dni po operacji, jednak chwilę po samym zabiegu jest to niemożliwe.

Osoba towarzysząca

Prosimy o przybycie na zabieg z osobą towarzyszącą. Powrót do domu lub hotelu w dniu zabiegu musi odbyć się z osobą towarzyszącą.

Podróże

Po wszczepieniu soczewki fakijnej dobrze jest odpocząć kilka dni w spokojnym miejscu. Bezpośrednio po zabiegu nie jest wskazane odbywanie długich i męczących podróży. Nie ma jednak przeciwwskazać do podróżowania samolotem.

Kontrole po zabiegu

Następnego dnia po zabiegu, przeprowadzana jest obowiązkowa wizyta kontrolna.

Masz jeszcze jakieś pytania związane z procedurą wszczepienia soczewek fakijnych? Zapraszamy do kontaktu z naszą Infolinią Medyczną.

Rekonwalescencja po zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych

  • Zalecamy aby nie pływać w pierwszych dwóch tygodniach po operacji (z powodu teoretycznej groźby infekcji)
  • Staraj się̨ nie otwierać́ oczu podczas brania prysznica w tym czasie. Unikaj przemywania oczu
  • Używaj tylko przepisanych kropli i usuwaj nawarstwienie śluzu z kącików powiek używając pałeczek higienicznych nawilżonych przegotowaną i ostudzoną wodą.
laserowa korekcja wady wzroku