Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Laserowa korekcja wzroku – gdzie najlepiej przeprowadzić zabieg? 

Badanie wzroku podczas kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku

Coraz więcej osób dotkniętych wadami wzroku decyduje się na laserową korekcję, która umożliwia rezygnację z noszenia okularów korekcyjnych jak i soczewek kontaktowych. Zastanawiasz się, czy dla ciebie będzie dobra laserowa korekcja wzroku? Gdzie najlepiej wykonać zabieg usuwania astygmatyzmu, krótkowzroczności, prezbiopii lub nadwzroczności? Na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając klinikę okulistyczną? Sprawdź!

Jak przebiega wizyta kwalifikacyjna do laserowej korekcji wzroku?

Każdy Pacjent przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku poddawany jest wielu specjalistycznym badaniom kwalifikacyjnym z użyciem technologii najnowszej generacji. Jest to np.:

  • topografia rogówki,
  • biometria optyczna,
  • badanie widzenia obuocznego,
  • pomiar szerokości źrenic,
  • OCT tylnego odcinka oka i rogówki,
  • pomiar gęstości komórek śródbłonka,
  • komputerowe badanie refrakcji,
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • pomiar ostrości wzroku.

Podczas badań wykwalifikowany personel medyczny wykonuje szczegółowe pomiary (mają one na celu wykluczyć inne współistniejące choroby, które mogą mieć wpływ na efekty zabiegu). Ile trwają tego typu badania? Od 1,5 do 3 godzin, co ważne są bezbolesne i komfortowe. Podczas wizyty kwalifikacyjnej omawiane są też ewentualne przeciwwskazania do zabiegu, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko powikłań i można w pełni bezpiecznie przeprowadzić korektę wzroku, dobierając optymalną metodę. Lekarz informuje Pacjenta, do której został zakwalifikowany, jak wygląda zabieg i okres rekonwalescencji. 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Zanim zdecydujesz się zrobić laserową korekcję wzroku, musisz poznać główne przeciwwskazania do tej procedury zabiegowej. Otóż do podstawowych czynników wykluczających możliwość wykonania laserowej korekcji wzroku zaliczamy m.in.:

Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku? 

Korekcja wzroku przy użyciu precyzyjnego lasera przeprowadzana jest na najbardziej zewnętrznej warstwie oka, czyli rogówce. Zabieg polega na wymodelowaniu rogówki za pomocą lasera w taki sposób, by wpadające do oka promienie świetlne, skupiały się bezpośrednio na siatkówce.

Laserowa korekcja wzroku trwa około kilkunastu minut, to krótkotrwała procedura, która jest wykonywana w ramach tzw. chirurgii jednego dnia (zostaniesz w klinice kilka godzin). Modelowanie głębszych warstw rogówki z użyciem nowoczesnych laserów przeprowadza wykwalifikowany lekarz chirurg, którego wspiera kompetentny i pomocny personel medyczny. Cała procedura jest całkowicie bezbolesna. W trosce o komfort każdy Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w postaci kropli aplikowanych do oczu przed zabiegiem.

Metoda korekcji wzroku jest dobierana indywidualnie, w zależności od danego przypadku może to być np.:

  • FemtoLASIK (koryguje bardzo szeroki zakres korygowanych wad. Do wykonania zabiegu używa się dwóch laserów: femtosekundowy odseparowuje cienki płatek rogówki, a laser excimerowy usuwa wadę wzroku),
  • Lentivu® (ReLEx™ SMILE),
  • Trans PRK (nie wymaga usuwania nabłonka przez lekarza, gdyż zostaje on odparowany dzięki pracy lasera),
  • EBK (metoda powierzchniowa i mało inwazyjna, umożliwia szybki powrót do normalnej rutyny, Pacjent musi jednak nosić przez kilka dni specjalny opatrunek),
  • PRK (inaczej fotorefrakcyjna keratektomia).

Zdaniem specjalistów najmniej inwazyjną metodą laserowej korekcji wzroku jest Lentivu®. Pozwala też na szybszy powrót do aktywności fizycznej.

Ile trwa rekonwalescencja po modelowaniu rogówki laserem?

Rekonwalescencja po zabiegu i stabilizacja wzroku jest dość indywidualnym procesem.  Bezpośrednio po zabiegu laserowej korekty wzroku mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości takie jak np.:

  • światłowstręt,
  • pieczenie oczu,
  • duże łzawienie,
  • wrażenie obecności ciała obcego w oku.

Objawy te mijają samoistnie w kolejnych godzinach. Ewentualny ból możesz łagodzić, zażywając ogólnodostępne leki przeciwbólowe. W ciągu pierwszych kilkunastu dni po zabiegu nie powinno się korzystać z siłowni ani wykonywać intensywnych ćwiczeń. Niewskazane są kąpiele w basenie i innych otwartych zbiornikach wodnych.

Po zabiegach Lentivu®, Clearvu® i FemtoLASIK widzenie Pacjenta stabilizuje się zazwyczaj w ciągu jednego do kilku dni.

Laserowa korekcja wzroku – gdzie najlepiej szukać pomocy? Informacje dla Pacjenta

Rozważasz usunięcie wady i chcesz na zawsze zrezygnować z noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych? Jeśli zastanawiasz się nad laserową korekcją wzroku, gdzie najlepiej jej się poddać, udaj się do zaufanego lekarza okulisty. Doświadczony specjalista z pewnością chętnie Ci doradzi, w jakim miejscu warto ją wykonać. Równie dobrze możesz poszukać informacji na temat klinik oferujących zabiegi chirurgii refrakcyjnej w sieci. Im dokładniejszy research zrobisz, tym lepiej dla Ciebie.

Laserowa korekcja wzroku – gdzie najlepiej poddać się zabiegowi? Na co zwrócić uwagę wybierając klinikę?

Czym się kierować przy wyborze kliniki? Trzeba wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników. Najlepiej wykonać laserową korekcję wzroku w renomowanej klinice okulistycznej, która cieszy się pozytywnymi opiniami Pacjentów. Rekomendacje są równie ważne co dobry personel medyczny. Warto upewnić się, że dana klinika zatrudnia wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy swoje doświadczenie zdobywali na szkoleniach, konferencjach i sympozjach naukowych nie tylko w Polsce, ale i za granicą.  Tego typu miejsce powinno też dysponować nowoczesnym sprzętem medycznym, który posiada odpowiednie certyfikaty i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przeprowadzanych zabiegów.

FAQ

Czego nie można robić po korekcji wzroku?

Zastanawiasz się, jakie czynności są niewskazane w krótkim czasie po korekcji wzroku laserem? Przez około miesiąc po zabiegu nie powinno się przebywać w zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach. Lekarze zalecają też unikanie kontaktów z osobami przeziębionymi i z infekcją górnych dróg oddechowych – gdyż niektóre wirusy odpowiedzialne za te choroby mogą sprzyjać rozwojowi zapalenia spojówek. 

Jeśli jesteś zainteresowany konsultacją z ekspertem i chcesz poddać się laserowej korekcji wzroku, nie zwlekaj i zarezerwuj wizytę.

Jak się widzi po laserowej korekcji wzroku?

Należy podkreślić, że Pacjent, który poddał się laserowej korekcji wzroku, zauważa stopniową poprawę ostrości wzroku. Pozytywne zmiany są zauważalne zwykle już następnego dnia po zabiegu. W większości przypadków ostrość wzroku stabilizuje się w ciągu kilku kolejnych tygodni (ważne, by nie nosić okularów ani soczewek, nawet jeśli odczuwasz w tym okresie wahania ostrości widzenia). Cały proces regeneracji narządu wzroku może trwać kilka miesięcy (nawet do roku). Jeśli jesteś zainteresowany zabiegiem laserowym, sprawdź cenę konsultacji i umów się z jednym z naszych specjalistów.

Po jakim czasie można wrócić do pracy po laserowej korekcji?

Jesteś ciekawy, na jak długo musisz wziąć urlop w pracy po zabiegu? Wszystko zależy od tego, jakiego typu pracę wykonujesz oraz wybranej metody laserowej korekcji wzroku. W przypadku pracy fizycznej możesz wrócić do pracy po kilku dniach. Natomiast, jeśli wykonujesz pracę biurową i cały dzień spędzasz przed ekranem komputera, wskazany jest dłuższy odpoczynek od obowiązków zawodowych (by oczy odpowiednio się zregenerowały).

Źródła:

  • https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku [03.10.2023 r.]
  • https://podyplomie.pl/okulistyka/31361,laserowa-korekcja-astygmatyzmu [03.10.2023 r.]