Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Laserowa korekcja wzroku – chirurgia estetyczna czy ratowanie wzroku?

laserowa korekcja wady wzroku

Rozważasz laserową korektę oczu, ale zastanawiasz się czy nie przewróciło ci się w głowie? Czy nie jest to tylko fanaberia, a przecież okulary nie są takie złe…? Spójrz, czy nie każdy, kto poddaje się operacji plastycznej, naprawdę jej potrzebuje? Przy takich wątpliwościach w gabinetach medycyny estetycznej, chirurg kieruje pacjenta na rozmowę ze specjalistami, by wspólnie określili zasadność poddawania się operacji, jeśli pierwszy z lekarzy ma ku temu wątpliwości, a pacjent jest bardzo zmotywowany.

W przypadku wady wzroku jest trochę inaczej. Większość wad wzroku jest z powodzeniem poddawana zabiegom i ośrodki specjalizujące się w chirurgii refrakcyjnej w różny sposób komunikują się z pacjentem zgłaszającym się na kwalifikację do laserowej korekcji. W naszym ośrodku na swojej drodze spotkasz kilku specjalistów, którzy umożliwią ci spojrzenie na wadę wzroku i twoje oko z różnych perspektyw. Służymy szeroką wiedzą, pomiarami, diagnozą i radą, jednak decyzja należy do ciebie. Spójrzmy, jakie dylematy i rozwiązania dotyczą laserowej korekcji wzroku.

Możemy powiedzieć, że laser to coraz bardziej ogólnodostępna metoda korekcji wady wzroku. Precyzyjna, stale udoskonalana, coraz mniej inwazyjna, nie wykluczająca innych procedur w przyszłości, takich jak choćby wszczep przy operacji zaćmy.

Wysoka nadwzroczność

Duże plusy oznaczają jedno. Akomodacja soczewki w oku jest zwykle mocno osłabiona. Bez okularów trudno czytać, a na daleko też widzenie jest pogorszone. Towarzyszą ci okulary do dali, a często jeszcze grubsze do bliży. Niejednokrotnie z wysoką nadwzrocznością w parze idą niedowidzenie i zez. Czy laserowa korekcja tu coś pomoże? Z pewnością nie będzie fanaberią. Jednak nad jej zasadnością należy się na spokojnie zastanowić badając nie tylko parametry gałki ocznej, czy wadę refrakcji. Ważne jest tu sprawdzenie ustawienia oczu przy patrzeniu na daleko i na blisko, a także ich ruchy w 9 kierunkach spojrzenia. Ponadto dokładne badanie refrakcji umożliwi stwierdzenie, czy mamy do czynienia z ubytkiem ostrości wzroku, czy też w korekcji jest szansa na 100% widzenia. Laser jest w stanie skorygować maksymalnie +6.00 dioptrii.

Czy to może pomóc? Zmniejszenie dodatniej wady wzroku może często skutkować poprawieniem parametrów widzenia obuocznego oraz bardziej prawidłowej pozycji oczu. Czasami zdarza się, że amplituda oczopląsu się zmniejsza, a stosowane po takim zabiegu laserowym okulary są znacznie cieńsze, lub możemy się ich pozbyć na dalekie odległości. Poprawia się też czytanie z bliska. Po badaniu kwalifikacyjnym możliwe jest także zaplanowanie pozabiegowej (lub przedzabiegowej) terapii widzenia w celu poprawy równowagi mięśniowej oczu. Niekiedy po kwalifikacji okazuje się, że istnieją inne, bardziej wskazane formy korekcji wzroku, jak na przykład soczewki wszczepialne.

Wysoka krótkowzroczność

Wysokie minusy to nie tylko bardzo ciężkie okulary. Zazwyczaj u krótkowidzów, których wada przekracza -8.00 dioptrii występują powikłania na dnie oka związane z siatkówką: niedowidzenie w związku z osłabioną rozdzielczością siatkówki, zwyrodnienia, przedarcia, garbiaki tylne. Gałka oczna u osób wysoce krótkowzrocznych jest wydłużona i to stąd pochodzi większość problemów wzrokowych. Laserowa korekcja wzroku pozwala na usunięcie wady do -12.00 dioptrii przy sprzyjających parametrach – odpowiednio grubej rogówce, niezbyt szerokiej źrenicy i wystarczająco wypukłemu kształtowi rogówki. W wielu minusowych oczach, dzięki zastosowaniu spersonalizowanych ustawień lasera udaje się całkowicie pozbyć się wady wzroku. Pamiętajmy jednak, że to nie uwalnia nas całkiem od krótkowzroczności. Nie sięgamy bowiem do dna oka. Zmiany wynikające z rozmiarów oka w dalszym ciągu mogą nam towarzyszyć i należy mieć na nie oko.

Astygmatyzm

Astygmatyzm znacznego stopnia wiąże się często z niedowidzeniem, niemożnością skorygowania wady z sukcesem. Soczewki kontaktowe mają ograniczony dioptraż i często nie starcza nam mocy cylindra w standardowej miękkiej soczewce. Poza tym soczewka przy astygmatyzmie lubi rotować, co czyni tę metodę korekcji niestabilną. Okulary powinny natomiast w niezborności być bardzo precyzyjnie scentrowane na źrenicy pacjenta, jednak ich przekrzywienie będzie mimo to skutkować znacznym spadkiem ostrości widzenia. Laserowa korekcja to bardzo często wybawienie dla osób cierpiących na astygmatyzm. Przy dzisiejszych technologiach laserowych jesteśmy w stanie bardzo dokładnie zaplanować działanie wiązki laserowej tak, aby nieregularność rogówki i związany z nią astygmatyzm usunąć. Co cieszy najbardziej, bardzo często ostrość wzroku po zabiegu laserowym jest wyższa niż w najlepiej dopasowanej korekcji przed operacją. Sprawdziliśmy to ?.

Aberracje

Nierówności rogówki, czy te wewnątrz oka, które uniemożliwiają ostre widzenie i są nie do skorygowania tradycyjnymi metodami korekcji to aberracje wyższych rzędów. To nie wada sferyczna (krótkowzroczność czy dalekowzroczność) i nie cylindryczna (astygmatyzm), tylko inne wady, na które nie ma do tej pory innej sprawdzonej metody, niż laser. Niekiedy takie zniekształcenia pojawiają się po urazach. Wówczas należy sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z blizną i jeśli tak, to czy jej głębokość umożliwi usunięcie blizny i wyrównanie powierzchni rogówki. Takie zabiegi są planowane w wysoce zindywidualizowany sposób i działanie lasera jest zgodne z topografią rogówki mierzoną na kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku. Zawsze wraz ze specjalistą w gabinecie należy uprzednio ocenić, czy skorygowanie aberracji będzie dla pacjenta korzystne. A to dlatego, że istnieją aberracje, które działają z korzyścią dla nas i korygują nam nieco widzenie.

Obecnie laserem usuwamy nie tylko wadę wzroku ale poprawiamy kształt rogówki, po to aby pozbawić ją nierówności, niejednorodności które stoją na przeszkodzie ostrego, kontrastowego widzenia. Profile ablacji, czyli działanie lasera jest mocno spersonalizowane i przede wszystkim – asferyczne. Szereg problemów z widzeniem niwelujemy na poziomie rogówki. A to ma przełożenie na całe oko. Wpływając na refrakcję oka możemy wymusić niewielką zmianę w ustawieniu oczu i poprawić ich fiksację, czyli umiejętność skupiania wzroku we właściwym miejscu. Dodatkowym atutem jest szansa na lepsze widzenie u osób z astygmatyzmem i nierównościami na powierzchni rogówki. Laserowa korekcja to często szansa na uzyskanie pracy, która do tej pory była nieosiągalna w okularach, a także na uprawianie sportu bez przeszkód i bez wymówek. Sprawdź, czy laserowa korekcja to rozwiązanie dobre dla twojego oka.

 

Bibliografia:

  1. Wilkinson J.M., Cozine E.W., Kahn A.R. Refractive Eye Surgery: Helping Patients Make Informed Decisions About LASIK. Am Fam Physician. 2017 May 15; 95(10): 637-644. PMID: 28671403.
  2. Valentina B.S., Ramona B., Speranta S., Calin T. The influence of optical aberrations in refractive surgery. Rom J Ophthalmol. 2015 Oct-Dec; 59(4): 217-222. PMID: 29450310; PMCID: PMC5712942.
  3. Güell J.L. Where are we in laser corneal refractive surgery. J Optom. 2015 Jul-Sep; 8(3): 147-8. doi: 10.1016/j.optom.2015.06.002. PMID: 26105540; PMCID: PMC4502085.