Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Laserowa korekcja wzroku – czego można się spodziewać podczas zabiegu?

Laserowa korekcja wzroku daje szansę na pozbycie się wad widzenia takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Szacuje się, że obecnie jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycznych na świecie. Na czym konkretnie polega? I czego można się spodziewać decydując się na laserową korekcję wzroku?

Na czym polega istota laserowej korekcji wzroku?

Jeszcze nie tak dawno temu wydawało się, że osoby, które mają wady wzroku będą musiały do końca życia korzystać z okularów korekcyjnych (ewentualnie soczewek kontaktowych). Tymczasem w latach 80. XX wieku (w Polsce w 1990 r.) pojawiła się nowoczesna metoda leczenia, która zrewolucjonizowała ówczesną okulistykę – i medycynę w ogóle. W krótkim czasie zaczęła stopniowo zyskiwać coraz większą popularność i dziś jest światowym liderem w kwestii usuwania wad widzenia. Dzięki niej można odzyskać prawidłową ostrość obrazu, a do tego porzucić zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe. Mowa oczywiście o laserowej korekcji wzroku.

Istotą zabiegu jest wyprofilowanie powierzchni rogówki za pomocą lasera. Dzięki temu może ona odpowiednio załamywać światło wpadające do oka, a następnie kierować je na siatkówkę – co pozwala nam na ostre widzenie. Laserowa korekcja wzroku umożliwia dziś usunięcie nawet do -12 dioptrii krótkowzroczności, do 6 dioptrii astygmatyzmu i do +6 dioptrii nadwzroczności.

Kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku

Przed zabiegiem przeprowadza się badanie kwalifikacyjne, które trwa od 1,5 do 3 godziny. W tym czasie wykonuje się m.in.:

  • topografię rogówki,
  • optyczną koherentną tomografię (OCT),
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • pomiar szerokości źrenic,
  • komputerowe badanie refrakcji,
  • pomiar gęstości komórek śródbłonka.

Dzięki badaniom lekarz może dokładnie ocenić parametry oczu pacjenta, a także stwierdzić czy są przeciwwskazania do wykonania laserowej korekcji wzroku,  np. nieustabilizowana wada wzroku albo patologiczne zmiany na rogówce. Do innych czynników uniemożliwiających przeprowadzenie zabiegu zaliczamy m.in:

  • ciążę i okres karmienia,
  • niektóre choroby oczu, np. jaskrę, retinopatię cukrzycową,
  • ciężki niedobór wydzielania łez,
  • niektóre schorzenia autoimmunologiczne oraz silne alergie.

Jak przebiega taki zabieg?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg krótki i bezbolesny. Średnio trwa ok. 10 minut, z czego sam czas pracy lasera (na jednym oku) to kilkadziesiąt sekund. Ponieważ stosuje się miejscowe znieczulenie w kroplach, pacjent nie musi się obawiać dolegliwości bólowych.

Jak przebiega zabieg? Po podaniu znieczulenia pacjent kładzie się na specjalnym łóżku tak, aby jego głowa znajdowała się na podkładce chroniącej przed niepożądanym ruchem. Zakładana jest specjalna rozwórka, która uniemożliwia mruganie. Najpierw lekarz uzyskuje dostęp do głębiej położonych warstw rogówki. To, w jaki sposób to osiągnie, zależy od wybranej metody zabiegu (więcej o tym poniżej). Następnie zaczyna się właściwa część zabiegu – modelowanie rogówki za pomocą lasera. Po zakończonej korekcji pacjent pozostaje w klinice przez około półtorej godziny, a następnie może wracać do domu. Początkowo możliwe jest odczuwanie w okolicy oczu lekkiego dyskomfortu związanego z gojeniem się tkanki. W razie potrzeby można skorzystać z leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Na drugi dzień odbywa się wizyta kontrolna.

Wszystko pod pełną kontrolą

Dla wielu osób zabieg może wydawać się ryzykowny. Jak się jednak okazuje – nic bardziej mylnego! Laserowa korekcja wzroku to jeden z najbezpieczniejszych, a zarazem najskuteczniejszych zabiegów okulistycznych na świecie. Zastosowanie technologii laserowej pozwala na uzyskanie w trakcie leczenia niezwykłej precyzji – takiej, jakiej nigdy nie osiągnęłaby ludzka ręka. Dzięki nowoczesnym zabezpieczeniom, możliwe jest dokładne monitorowanie położenia gałki ocznej pacjenta, dzięki czemu w razie wykrycia najmniejszego ruchu laser od razu przerywa swoją pracę.

Różne rodzaje laserowej korekcji wzroku

Istnieje kilka różnych metod wykonywania laserowej korekcji wzroku. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • Metody powierzchowne – ich istotą jest zdjęcie zewnętrznej warstwy rogówki (nabłonka) w pierwszej fazie zabiegu. Z czasem naturalnie ona odrasta. Metody powierzchowne, wśród których wyróżniamy m.in.: EBK, PRK, transPRK, są szczególnie polecane sportowcom i osobom narażonym na urazy okolicy oka (np. policjanci, strażacy, ochroniarze).
  • Metody głębokie – zwane są inaczej płatkowymi, ponieważ aby dostać się do głębiej położonych warstw rogówki lekarz odpreparowuje fragment nabłonka – tzw. płatek. Po zakończeniu zabiegu płatek umieszczany jest na swoim miejscu. 

Przykłady metod głębokich to FemtoLasik vOptimum i FemtoLasik vDesign.

  • Lentivu® (ReLEx™ SMILE)  – zabieg wykonywany tą techniką określa się mianem zabiegu trzeciej generacji. To jedna z najnowocześniejszych i najmniej inwazyjnych metod laserowej korekcji wzroku. Odbywa się z użyciem jednego lasera (a nie jak większość pozostałych zabiegów – dwóch). Jest szczególnie polecana do usuwania krótkowzroczności.

O czym trzeba pamiętać po laserowej korekcji wzroku?

Na koniec trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach, których przestrzeganie pomoże w szybkiej i skutecznej rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji wzroku:

  • ograniczyć pracę wzrokową (np. przed komputerem, czy za biurkiem) i przykładać uwagę do robienia częstszych przerw, aby dać oczom odpocząć,
  • przez pierwszy miesiąc po operacji unikać dużego wysiłku fizycznego,
  • chronić oczy przed dostaniem się do nich wody, szamponu, dymu (np. tytoniowego) i wszelkich zanieczyszczeń,
  • przez pierwsze 7 dni po zabiegu nie wykonywać makijażu oczu,
  • unikać wizyt w solarium (promieniowanie UV), a na zewnątrz chronić wzrok okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV,
  • uważać, aby nie trzeć oczu i nie zaciskać powiek,
  • pamiętać o wizycie kontrolnej i stosować się do zaleceń lekarza.

 

Bibliografia:

  1. Güell J.L. Where are we in laser corneal refractive surgery. J Optom. 2015 Jul-Sep; 8(3): 147-8. doi: 10.1016/j.optom.2015.06.002. PMID: 26105540; PMCID: PMC4502085.
  2. Bashir Z.S., Ali M.H., Anwar A., Ayub M.H., Butt N.H. Femto-lasik: The recent innovation in laser assisted refractive surgery. J Pak Med Assoc. 2017 Apr; 67(4): 609-615. PMID: 28420926.
  3. https://www.allaboutvision.com/visionsurgery/prk/
  4. https://www.allaboutvision.com/visionsurgery/lasik.htm
  5. https://www.lasikplus.com/lasik-resources/procedure/decades-of-lasik-innovation/