Laserowa korekcja wzroku

wszystko co musisz wiedzieć

bezpieczna alternatywa dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych

trwała metoda przywracająca pełną ostrość widzenia

szybki i całkowicie bezbolesny zabieg

indywidualnie dopasowane procedury zabiegowe

najdłuższa w Polsce 12 letnia gwarancja

Szybki trwały efekt

Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa kilkanaście minut, a jego efekty są długotrwałe. Laserowa korekcja wzroku jest więc krótka a przy tym całkowicie bezbolesna. Pozwala pozbyć się wady wzroku i na lata zapomnieć o jakichkolwiek problemach związanych z zaburzoną ostrością widzenia. Nowoczesny sprzęt gwarantuje, że efekty laserowej korekcji wzroku są nie tylko trwałe, ale również szybko odczuwalne. Większość Pacjentów już na drugi dzień po operacji może cieszyć się zupełnie nową jakością życia.

Badanie oczu do laserowej korekcji wzorku

Zbliżenie na badane oko

Jednorazowy koszt

Czynnik finansowy często powoduje, że wiele osób w nieskończoność odkłada podjęcie decyzji o poddaniu się laserowej korekcji wzroku. Najczęściej jednak nie zastanawiamy się, ile kosztuje nas regularna wymiana szkieł okularowych, oprawek, czy zakup szkieł kontaktowych i wszystkich niezbędnych akcesoriów. Warto więc wziąć pod uwagę, że koszt wiążący się z zabiegiem laserem jest jednorazową inwestycją w naszą przyszłość.


Bezpieczeństwo, profesjonalizm, doświadczenie

Chcemy pomóc jak największej liczbie pacjentów z wadami wzroku, dlatego zatrudniamy specjalistów, których wiedza opiera się na wieloletnim doświadczeniu zabiegowym. Stale inwestujemy w szkolenia personelu medycznego oraz nowoczesny sprzęt, by móc pomagać pacjentom nawet w trudnych przypadkach. Nasze kompetencje wzajemnie się przenikają i uzupełniają, dzięki temu bardzo indywidualnie podchodzimy do problemów i potrzeb każdego Pacjenta.

Przyrząd do badania wzroku


Badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku
to pierwszy krok w kierunku nowej jakości życia

Badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku

Wszyscy pacjenci przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku, poddawani są specjalistycznym badaniom kwalifikacyjnym, podczas których wykonuje się bardzo szczegółowe pomiary, mające na celu wykluczenie innych współistniejących schorzeń, mogących mieć wpływ na powodzenie zabiegu. Badanie trwają od 1,5 do 3 godzin.

Dzięki uzyskanym wynikom, dokładnie i precyzyjnie można określić metodę i zakres zabiegu w celu uzyskania jak najlepszych efektów po laserowej korekcji.

Siedziba kliniki okulistycznej Vidium Medica.

Komputerowe badanie wzroku

Badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku obejmuje

 • Topografia rogówki
 • Biometria optyczna
 • OCT tylnego odcinka oka i rogówki
 • Pomiar gęstości komórek śródbłonka
 • Komputerowe badanie refrakcji
 • Pomiar szerokości źrenic
 • omiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
 • Subiektywne badanie refrakcji i pomiar ostrości wzroku
 • Badanie widzenia obuocznego – Badanie okulistyczne w biomikroskopie.


Co może stanowić przeciwwskazanie do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku?

 • Niestabilna wada wzroku
 • Ciąża i okres karmienia
 • Patologiczne zmiany na rogówce (stożek rogówki, zbyt cienka rogówka, wrodzone patologie rogówki, choroby dystroficzne, blizny rogówki)
 • Choroby plamki żółtej
 • Jaskra
 • Zaćma
 • Aktywne zapalne schorzenia oczu
 • Zaburzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy
 • Skłonności do tworzenia się bliznowców
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Silne alergie
 • Ciężki niedobór wydzielania łez

Wykonujemy najbardziej rozbudowane badanie
kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku

Zaufali nam

Obejrzyj film z Michałem Kubiakiem

Michał Kubiak

Kapitan reprezentacji Polski w siatkówce, Mistrz Świata 2014 i 2018

„Dziękuję wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do wyleczenia moich oczu. Jestem w stanie spokojnie trenować i grać bez martwienia się, że soczewka wypadnie w trakcie meczu.Mój komfort życia poprawił się. Wstając rano, nie muszę już zakładać soczewek czy szukać okularów, dlatego jestem szczęśliwym człowiekiem!”


Małgorzata Rozenek-Majdan

prezenterka telewizyjna

„Chciałabym bardzo podziękować za profesjonalizm i wspaniałą opiekę całemu personelowi kliniki, bo gdy każda klinika bała się dokonać laserowej korekcji wzroku, to Vidium Medica Centrum Nowoczesnej Okulistyki, dzięki najnowocześniejszemu laserowi, podjął się zabiegu. Nosiłam okulary i soczewki od 10. roku życia (każdy kto ma wadę zbliżoną do -8 wie, jaki to kłopot). Nie noszę ich od tygodnia i nigdy nie widziałam lepiej niż teraz.”

Obejrzyj film Małgorzatą Rozenek-Majdan

Maja Bohosiewicz

aktorka

“Od 15 lat nosiłam soczewki kontaktowe, raz lepiej, raz gorzej dobrane. W tym roku poszłam na konsultacje do Vidium Medica i przeszłam kwalifikacje do zabiegu metodą SMILE, którą lekrze dobrali do mojego stylu życia. Po niej właściwie od razu można wrócić do aktywności fizycznej czy makeupu. Zabieg NIE BOLI a cały strach jest w psychice. 3dni później na kontroli, okazało się, że w prawym oku widzę 120% normy! Nie wiem czy ktoś z was nosi soczewki, ale ja wciąż nie mogę uwierzyć ze otwieram rano oczy i WIDZĘ!”


Mateusz Pągowski vel PAGO

profesjonalny gracz Counter Strike

„Stało się! Oczka naprawione, w końcu przestałem być ślepakiem! Moja wada -8.0 i -7,5 została całkowicie wyzerowana. Podziękowania dla wybitnych specjalistów – całej kliniki Vidium Medica. Wkrótce zobaczycie jak będę teraz strzelać!”

Obejrzyj film z PAGO

Wokalista Filip Lato w klinice okulistycznej Vidium Medica.

Filip Lato

wokalista

“Jestem mega szczęśliwy! Po wielu latach w okularach i soczewkach znowu wszystko widzę!Ogromne podziękowania dla dra Krzywickiego i całego zespołu @vidium_medica! Jedyne czego żałuję, to że nie zdecydowałem się na to wcześniej”


Paweł Fajdek

czterokrotny Mistrz Świata w rzucie młotem

Pod koniec 2020 roku w Vidium Medica w Krakowie, Paweł Fajdek przeszedł zabieg laserowej korekcji wzroku. Mamy nadzieję, że teraz będzie nas reprezentował co najmniej tak samo rewelacyjnie jak do tej pory;)

Film z Pawłem Fajdkiem

Szczegółowe procedury są gwarancją
Twojego bezpieczeństwa

Zabiegi laserowej korekcji wzroku w Vidium Medica

Niezależnie od wybranej metody laserowej korekcji wzroku, zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym a pacjent przez cały czas pozostaje w kontakcie z lekarzem, który na bieżąco informuje o jego przebiegu.

metody głębokie

FemtoLASIK vOptimum

W Vidium Medica zabieg femtoLASIK vOptimum wykonywany jest metodami WF Optimized lub SCA.

Są to metody uznawane za jedne z najlepszych na świecie, ze względu na:

 • większe bezpieczeństwo śródoperacyjne
 • większe możliwości zakresu korygowanych wad
 • lepszą precyzję i jakość widzenia po zabiegu.

FemtoLASIK vOptimum zaliczana jest do metod głębokich. Podczas zabiegu odpreparowujemy płatek rogówki za pomocą lasera femtosekundowego. Po tej czynności rozpoczyna się właściwe formowanie rogówki, poprzez bezdotykową zmianę jej struktur za pomocą lasera excimerowego. Średni czas działania lasera na rogówkę nie przekracza 10 sekund. Po tej czynności płatek wraca na swoje miejsce i w krótkim czasie zasysa się tak mocno, że brzegi nacięcia są praktycznie niewidoczne.

Zalety metody FemtoLASIK vOptimum:

 • Mniejsza ilość powikłań związanych z cięciem i preparowaniem płatka
 • Szybsze gojenie rogówki zadowalające widzenie następnego dnia po zabiegu
 • Większa przewidywalność w korygowaniu wady wzroku
 • Mniejsze uczucie suchości oczu
 • Mniejszy dyskomfort spowodowany rozproszeniami wokół źródeł światła

FemtoLASIK vDesign

Laserowa korekcja wzroku metodą FemtoLASIK vDesign to zabieg dzięki któremu możemy usunąć wady w zakresie od -12,0 do +6,0 dioptrii i 6,0 dioptrii astygmatyzmu.

Większy zakres możliwych do skorygowania wad wzroku jest związany z tym, że w planowaniu zabiegu metodą vDesign możliwe jest bardziej spersonalizowane podejście.

Zabieg vDesign proponowany jest osobom, których parametry oka wykraczają poza normy przyjęte do zastosowania standardowej metody vOptimum.

Wskazania do zabiegu FemtoLASIK vDesign

 • zbyt cienka rogówka
 • szeroka źrenica
 • wysoka wada wzroku, w szczególności wysoki astygmatyzm
 • wada wzroku, której towarzyszą zmiany mogące czynić zabieg bardziej ryzykownym – wysoka krótkowzroczność, nietypowy kształt rogówki, wysoka nadwzroczność z astygmatyzmem

ReLEx® SMILE

To metoda laserowej korekcji wzroku trzeciej generacji.

W trakcie zabiegu, za pomocą lasera femtosekundowego VisuMax® (firmy ZEISS), w istocie właściwej rogówki odpreparowywana jest tzw. mikrosoczewka (lentikula).

W pierwszej fazie zabiegu laser działa głębiej – w ten sposób powstaje tylna powierzchnia mikrosoczewki, która odpowiada za główną zmianę mocy. To miejsce, w którym korygujemy wadę wzroku. W drugiej fazie zabiegu, preparowana jest przednia powierzchnia lentikuli. Powstałą mikrosoczewkę, chirurg usuwa poprzez niewielkie nacięcie na powierzchni oka.

Metoda SMILE wykorzystuje tylko jeden laser – femtosekundowy, a nacięcie powierzchniowe rogówki jest minimalne, co sprawia, że zabieg przebiega sprawnie i jest bezbolesny. Tuż po zabiegu Pacjent odczuwa lekkie szczypanie i pieczenie pod powieką, które po kilku godzinach ustępuje.

Zalety metody ReLEx® SMILE

 • Wysoka precyzja korekcji wady wzroku w przypadku krótkowzroczności
 • Minimalne cięcie naruszające nabłonek rogówki oznacza szybką regenerację Pacjenta po zabiegu
 • Zabieg krótki, komfortowy, praktycznie bezbolesny
 • Badania naukowe wskazują na mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia Zespołu Suchego Oka u Pacjenta po zabiegu
 • Szybki powrót Pacjenta do aktywności fizycznych

Indywidualnie dopasowana metoda zabiegu.
Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

metody powierzchowne

Zabieg EBK, PRK

Jest to metoda powierzchowna, w której delikatnie usuwany jest nabłonek z powierzchni rogówki, zapewniając bezpieczną i precyzyjną procedurę laserową.

Nabłonek to jedyna warstwa rogówki, która w naturalny sposób goi się i odrasta. Następnie za pomocą lasera excimerowego zmienia się kształt krzywizny rogówki, tak aby usunąć wadę wzroku. Czynność ta trwa kilka sekund i jest precyzyjna do setnych części milimetra. W celu zabezpieczenia miejsca wykonania zabiegu, na rogówce umieszcza się opatrunkową soczewkę kontaktową. Cała procedura zajmuje mniej niż minutę dla każdego oka.

Wskazania do zabiegu EBK lub PRK

 • Zbyt cienka rogówka
 • Polecany osobom narażonym na urazy oka – np. uprawiających sporty kontaktowe

Ze względu na konieczność usunięcia nabłonka, po zabiegu istnieje możliwość odczucia bólu i dyskomfortu, który można zminimalizować stosując ogólnie dostępne środki przeciwbólowe oraz zalecane krople okulistyczne.

Zabieg Trans PRK

 • Zabieg zaliczany jest do bezdotykowych metod korekcji wzroku. Polega na usunięciu nabłonka rogówki, za pomocą lasera excimerowego
 • Zabieg wykonywany jest bez użycia narzędzi chirurgicznych dzięki czemu usunięcie nabłonka jest dużo szybsze, bardziej precyzyjne I jednolite
 • Zabieg przeprowadza się na mniejszym obszarze, niż w przypadku innych procedur, przez co proces gojenia jest szybszy
 • Po zakończonym zabiegu, zakłada się opatrunkową soczewkę kontaktową

Wskazania do zabiegu Trans PRK

Zabieg Trans PRK zalecany jest dla pacjentów aktywnych, uprawiających sporty ekstremalne.

Zabieg PTK

fototerapuetyczna keratektomia

Zabieg oparty o metodę fotoablacji, w którym za pomocą lasera excimerowego leczy się różne zaburzenia oka. Podczas zabiegu dochodzi do odparowania powierzchownej warstwy tkanki rogówki (nabłonka oraz części istoty właściwej). Laser leczy powierzchowne zmiany w rogówce, poprzez jej modelowanie, nie ingerując tym samym w jej głębsze warstwy.

Celem zabiegu jest:

 • Usunięcie przymgleń, blizn rogówki
 • Wzmocnienie przylegania nabłonka rogówki w przypadku nawrotowych erozji
 • Wyrównanie nieregularności rogówki

Wskazania do zabiegu PTK

 • Powierzchowne blizny rogówki w przebiegu dystrofii, urazów, po ciałach obcych
 • Nawrotowe erozje nabłonka rogówki
 • Nieregularność powierzchni rogówki

Zabieg przeznaczony jest dla Pacjentów z nieprawidłowościami rogówki, bliznami spowodowanymi urazami, zapaleniami lub po usunięciu ciał obcych, ze zwyrodnieniami i dystrofiami rogówki

Umów się na zabieg i zapłać w wygodnych ratach.
Możliwość rozłożenia kosztów zabiegu nawet na 50 rat

Nasi specjaliści – operatorzy

lek. med. Marcin Jawor

Jest certyfikowanym przez WaveLight operatorem Laserów FS200 oraz EX500.

“Laserowe metody korekcji wad wzroku należą do jednych z najczęstszych chirurgicznych procedur wykonywanych na świecie. Ze względu na ogromny przełom w technologii laserowej, są wyjątkowo bezpieczne i niezwykle precyzyjne. Ryzyko zakażenia bakteryjnego rogówki w trakcie zabiegu jest skrajnie niskie, w porównaniu do ryzyka u osób noszących soczewki kontaktowe. Każdy zabieg laserowej korekcji wzroku, wykonywany jest dopiero po serii wielu specjalistycznych badań, mających wykluczyć osoby dla których taki zabieg nie będzie odpowiedni.”

dr n.med. Katarzyna Buczak-Gasińska

dr n.med. Katarzyna Buczak-Gasińska

Jest członkiem The European Society of Cataract and Refractive Surgeons.

Jest autorem szeregu prac naukowych. W 2011 roku uzyskała tytuł doktora nauk medycznych. W tym samym roku odbyła staż z chirurgii dróg łzowych w Klinice Okulistyki St. Josefs Hospital w Hagen (Niemcy pod kierunkiem prof. H.W. Meyer-Rusenberga). Specjalizuje się w kwalifikacji Pacentów do nowoczesnych zabiegów korekcji wzroku. W Vidium Medica przeprowadza zabiegi laserowej korekcji wzroku.

lek. med. Piotr Krzywicki

lek. med. Piotr Krzywicki

Należy do grona jednych z najbardziej doświadczonych chirurgów refrakcyjnych.

“Laserowe metody korekcji wad wzroku należą do jednych z najczęstszych chirurgicznych procedur wykonywanych na świecie. Ze względu na ogromny przełom w technologii laserowej, są wyjątkowo bezpieczne i niezwykle precyzyjne. Ryzyko zakażenia bakteryjnego rogówki w trakcie zabiegu jest skrajnie niskie, w porównaniu do ryzyka u osób noszących soczewki kontaktowe. Każdy zabieg laserowej korekcji wzroku, wykonywany jest dopiero po serii wielu specjalistycznych badań, mających wykluczyć osoby dla których taki zabieg nie będzie odpowiedni.”

lek. med. Anita Łagocka-Popławska

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej.

Laserową korekcją wzroku zajmuje się od 2006 roku. W Vidium Medica kwalifikuje i wykonuje zabiegi metodą Femtolasik i Smile. Specjalizuje się w chirurgii refrakcyjnej oraz chorobach rogówki.

Wykonujemy najbardziej szczegółowe badanie kwalifikacyjne
do laserowej korekcji wzroku

Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Podejmujemy ciągłe wysiłki by być najlepszą placówką okulistyczną na każdym etapie pracy z Pacjentem. Łączmy rozwój naszego Centrum Okulistycznego ze stałym poszerzaniem kompetencji i umiejętności, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom każdego Pacjenta.

Leki

Nie przerywać przyjmowania stosowanych leków w tym hormonalnych (antykoncepcja) na 6 miesięcy przez zabiegiem i 6 miesięcy po zabiegu.

Makijaż

Co najmniej 24 godziny przed zabiegiem należy zrezygnować z makijażu oczu (tuszu do rzęs, kredki do oczu, cieni do powiek). W czasie zabiegu cała twarz powinna być wolna od jakiegokolwiek makijażu. Podczas kilkudniowego okresu rekonwalescencji po zabiegu, również warto z niego zrezygnować. Wyjątek stanowią kremy do twarzy, które można bez obaw stosować, pamiętając jednak o tym, by omijać okolice oczu. Kwestię makijażu warto omówić z lekarzem podczas drugiej wizyty kontrolnej (zazwyczaj wstrzymujemy się od makijażu około tydzień po zabiegu).

Urlop

Większość pacjentów może bez obaw wrócić do pracy już nawet 24 godziny po zabiegu. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa, warto jednak pozwolić oczom na regenerację i zaplanować kilkudniowy odpoczynek. Czas rekonwalescencji może być zależny od metody zabiegu i specyfiki konkretnej wady wzroku, dlatego powinno się przedyskutować tę kwestię z lekarzem.

Jazda samochodem

Dla większości pacjentów prowadzenie samochodu nie stanowi problemu już na drugi dzień po operacji, jednak chwilę po samym zabiegu jest to niemożliwe, dlatego zalecane jest przybycie do kliniki wraz z osobą towarzyszącą.

Długie podróże

Po zabiegu laserowej korekcji wzroku, odbywanie długich podróży nie jest wskazane dlatego warto zapewnić sobie odpoczynek w spokojnym miejscu. Dodatkowo nazajutrz po zabiegu konieczne jest przeprowadzenie badania kontrolnego. Dla osób, które mieszkają daleko od Krakowa, przewidzieliśmy możliwość rezerwacji noclegu w hotelu, znajdującym się niedaleko naszej kliniki.

Wygodne ubranie

Dla własnego komfortu warto zadbać o to, aby w dniu zabiegu ubrać się jak najwygodniej. Można założyć luźną odzież np. dres i wygodne obuwie.

Alkohol

Należy unikać picia alkoholu 24 godziny przed zabiegiem i około 48 godzin po nim. Ma on bowiem wpływ na suchość oczu. Warto unikać także używania perfum, wody kolońskiej czy dezodorantów i innych produktów o wysokiej zawartości alkoholu. W dniu badania kwalifikacyjnego nie należy również pić napojów gazowanych, energetycznych oraz kawy. Przed zabiegiem polecamy zjeść lekki posiłek.

Rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Warto wiedzieć, że bezpośrednio po zabiegu obraz widziany przez pacjenta będzie zamglony. Poprawa ostrości widzenia następuje stopniowo w zależności od rodzaju wady i metody przeprowadzonego zabiegu. Niektórym pacjentom, po zabiegu zakłada się na operowane oczy opatrunkowe soczewki kontaktowe, które są usuwane następnego dnia podczas wizyty kontrolnej.

Częstymi objawami pooperacyjnymi są światłowstręt, duże łzawienie, uczucie obecności ciała obcego w oku oraz wahania ostrości widzenia. Zjawiska te są jak najbardziej normalne i ustępują one stosunkowo szybko.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek komplikacji po zabiegu, niezwykle istotne jest stosowanie się do wszelkich zaleceń lekarza okulisty. Szczególnie należy pamiętać o tym, aby:

 • stosować wskazane leki i krople do oczu według zaleceń lekarza
 • nie trzeć i nie uciskać oczu, nie zaciskać nadmiernie powiek
 • na drugi dzień po zabiegu zgłosić się na obowiązkową kontrolę
 • bezpośrednio po zabiegu chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi
 • w przypadku dolegliwości bólowych można zażyć tabletkę przeciwbólową
 • podczas kąpieli należy uważać, aby do oczu nie dostało się mydło lub szampon
 • do 7 dni po zabiegu nie wykonywać makijażu oczu
 • ograniczyć pracę wzrokową w szczególności przy komputerze przez pierwszych pare dni
 • unikać pomieszczeń zakurzonych i zadymionych
 • unikać kontaktu z osobami chorymi na infekcje typu katar, grypa, czy choroby zakaźne
 • w miarę możliwości unikać kontaktu ze zwierzętami
 • zgłaszać się na wyznaczone wizyty kontrolne
 • przez pierwszy miesiąc unikać wysiłku fizycznego
 • przez miesiąc należy zrezygnować z opalania się i korzystania z solarium, a w dni słoneczne pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem ochronnym.
 • istotne jest również, że przez pierwsze trzy miesiące od zabiegu kąpiel w basenie oraz w wodach otwartych jest możliwa tylko w okularach ochronnych tak, aby nie dopuszczać do kontaktu wody z okiem

Na wszystkie pytania związane z postępowaniem w czasie rekonwalescencji po zabiegu, odpowiada lekarz podczas wizyt kontrolnych.

Należy pamiętać, że przebieg procesu rekonwalescencji jest kwestią w znacznej mierze indywidualną i zależy zarówno od rodzaju korygowanej wady, jak i od metody wykonywanego zabiegu.

Stabilizacja wzroku po zabiegu laserowej korekcji następuje bardzo szybko, ale proces gojenia się rogówki może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego wahania ostrości widzenia mogą występować jeszcze przez okres do 12 miesięcy po zabiegu.

Czym charakteryzują się wady wzroku?

Wadą wzroku nazywamy stan, w którym promienie świetlne po przejściu przez układ optyczny oka (rogówka i soczewka) nie są ogniskowane na siatkówce, w efekcie czego widzimy nieostry obraz. Wyróżniamy trzy podstawowe wady wzroku:

Porównanie ostrości widzenia między poprawnym wzrokiem a astygmatyzmem.

Krótkowzroczność

Jest to najczęściej spotykana wada wzroku, polegająca na nieprawidłowym skupianiu promieni świetlnych.W oku obarczonym krótkowzrocznością, obraz powstaje przed siatkówką. Krótkowzroczność koryguje się przy pomocy soczewek rozpraszających, czyli ujemnych.

Nadwzroczność

Dalekowzroczność jest wynikiem zbyt krótkiej gałki ocznej w stosunku do siły łamiącej lub niewystarczającej siły załamującej w stosunku do długości gałki ocznej. U osób cierpiących na dalekowzroczność, obraz powstaje za siatkówką. Do korekcji wady stosuje się soczewki skupiające promienie świetlne, czyli dodatnie.

Astygmatyzm

Jest wadą wynikającą z niesymetryczności rogówki oka. Obraz w oku osoby cierpiącej na astygmatyzm jest zniekształcony oraz nieostry, co jest następstwem tego, że promienie padające na rogówkę, są załamywane w różnym stopniu. Astygmatyzm koryguje się soczewkami torycznymi, czyli cylindrami.

Umów się na zabieg i zapłać w wygodnych ratach.
Możliwość rozłożenia kosztów zabiegu nawet na 50 rat

Najczęściej zadawane pytania (FAQ) – Laserowa korekcja wzroku

Zabieg laserowej korekcji wady wzroku jest bezbolesny. Przed zabiegiem, oczy Pacjenta są znieczulane specjalnymi kroplami, które eliminują możliwość pojawienia się jakiegokolwiek bólu. Podczas zabiegu możliwe jest jedynie odczuwanie lekkiego ucisku i minimalnego dyskomfortu związanego z przytrzymaniem powiek przeznaczoną do tego celu rozwórką okulistyczną.

Sprzęt, z którego korzystamy w naszym centrum to najnowocześniejszy dostępny sprzęt firmy Alcon oraz Zeiss. Laser femtosekundowy jest wyposażony w nowoczesny system Eye Tracker 6D, który gwarantuje pełne bezpieczeństwo zabiegu. W przypadku zmiany pozycji wynikającej z ewentualnego ruchu pacjenta, działanie lasera zostaje automatycznie wstrzymane.

Zabieg pozwala na skorygowanie zarówno wysokiej krótkowzroczności jak i dalekowzroczności

Z reguły już na drugi dzień po zabiegu można podjąć normalną aktywność. W ciągu kilku pierwszych dni po operacji należy ograniczyć pracę z bliska i przy komputerze. Po zabiegach powierzchownych (gojenie jest wolniejsze – przez mniej więcej 3 dni pacjent może skarżyć się na ból oraz intensywne łzawienie. Wówczas zdecydowaną poprawę ostrości widzenia odczuwa zaraz po zabiegu, ale widzenie stabilizuje się po 3-4 tygodniach. Do miesiąca po zabiegu wskazane jest, aby unikać przebywania w zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach, opalania i korzystania z solarium i pływalni (do 3 miesięcy, ze względu na ryzyko infekcji) oraz wykonywania dużego wysiłku fizycznego. Jeżeli uprawiasz sport wyczynowo – poinformuj o tym swojego okulistę, tak by wybrał dla Ciebie najlepszą metodę.

Laserowa korekcja wady wzroku jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie. Doświadczenie specjalistów i najnowocześniejszy dostępny sprzęt laserowy, jakim dysponujemy w naszym centrum, pozwala niemal całkowicie wyeliminować pojawienie się jakichkolwiek, nawet najmniejszych komplikacji zarówno podczas, jak i po zabiegu. Więcej na temat mitów o laserowej korekcji możesz przeczytać tu.

Dzięki najnowocześniejszym laserom jesteśmy w stanie podczas jednego zabiegu usunąć wady z zakresu od +6,0 do -12,0 dioptrii oraz do 6,0 dioptrii astygmatyzmu. Jedynym warunkiem jest brak przeciwwskazań uniemożliwiających wykonanie zabiegu. Jednym z ważniejszych czynników determinujących wysokość możliwej do usunięcia wady jest odpowiednia grubość rogówki. W naszym centrum operowane wady wzroku często przekraczały normy podawane w nomogramach. Duża ilość metod z jakich korzystamy (femtoLASIK, ReLEx® SMILE, EBK, TransPRK, PRK) pozwala na idealne dopasowanie do każdego pacjenta.

Zmiany w kształcie rogówki dokonane podczas zabiegu są trwałe. Między 40. a 45. rokiem życia mogą jednak pojawić się pierwsze objawy tak zwanej starczowzroczności, czyli spadku zdolności akomodacji oka. Prezbiopia ( starczowzroczność) to naturalny proces starzenia, który spotyka każdego z nas. Na szczęście wykorzystujemy metody takie jak refrakcyjna wymiana soczewki lub wszczepienie soczewki fakijnej, które rozwiązują nawet ten problem.

Zabieg laserowej korekcji najlepiej jest wykonać na obu oczach jednocześnie, po to aby zapewnić jak najlepszy komfort widzenia obuocznego po zabiegu.

Podczas badania kwalifikacyjnego do zabiegu laserowej korekcji wzroku, poszerzane są źrenice, które muszą wrócić do swojego naturalnego kształtu, by można było bezpiecznie wykonać zabieg. Z tego powodu nasi specjaliści wykonują zabiegi najwcześniej w kolejnej dobie po badaniu kwalifikacyjnym. Dla pacjentów, którzy przyjeżdżają z odległych miejsc, pomożemy w zarezerwowaniu noclegu w hotelu, który znajduję się w bliskiej odległości od kliniki. W pakiecie z noclegiem może również znaleźć się transport do i z kliniki.

Badanie kwalifikacyjne trwa od 90 do 180 minut, procedura zabiegowa to około 20 minut, przy czym sam czas działania lasera to kilkanaście sekund na jedno oko.

Laserowa korekcja wady wzroku jest dziś nie tylko jedną z najczęściej wykonywanych, ale również najbezpieczniejszych operacji. Na świecie wykonuje się ją od ponad 20 lat. Jest to metoda sprawdzona, a używany obecnie najnowocześniejszy sprzęt laserowy w rękach doświadczonego chirurga jest dziś gwarancją osiągnięcia zamierzonych efektów. Niezwykle ważne jest również to, że nieodłącznym elementem przygotowania do zabiegu jest wykonanie badania kwalifikacyjnego, które podobnie, jak sam zabieg, odbywa się przy użyciu nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie sprzętu (lasery femtosekundowe: WaveLight® FS200 Alcon oraz VisuMax® Zeiss oraz excimerowe: WaveLight® EX500 Alcon oraz MEL®90 Zeiss).

Wszystkie argumenty świadczą o tym, że obawa związana z zabiegiem staje się właściwie bezpodstawna. Nasi specjaliści już w trakcie kwalifikacji służą radą i bogatą wiedzą, która pomaga rozwiać wszelkie wątpliwości. W trakcie zabiegów używane przez nas lasery: excimerowy i femtosekundowy stale mierzą i kontrolują grubość rogówki. Każdy impuls lasera jest również kontrolowany pod względem energetycznym, co gwarantuje stabilizację i bezpieczeństwo dla operowanego oka. Ponadto, zintegrowany system 6-D Eyetracking 1000 razy na sekundę sprawdza pozycję oka i dostosowuje kierunek działania lasera nawet przy najmniejszym drgnięciu gałki ocznej. Czy teraz jest się czego bać?  Zapraszamy, przyjdź do nas i zobacz różnicę.

Vidium Medica zapewnia pacjentom opiekę medyczną w programie VidiumCare. Dotyczy to bezpłatnych wizyt i konsultacji w klinice w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości związanych z przeprowadzonym wcześniej zabiegiem.

Dotyczą mniej niż 1 % operowanych. Są to stany zapalne, przymglenie rogówki, wtórny astygmatyzm. Bywa, że po zabiegu pacjent odczuwa suchość oczu. Osoby z dużymi wadami i szerokimi źrenicami miewają problemy z widzeniem o zmierzchu (olśnienia, aureole, osłabienie kontrastu). U około 4 % pacjentów korekcja wady okazuje się niepełna. U większości można ją dokorygować po 12 miesiącach.

Dzięki możliwościom sprzętu laserowego, którym dysponujemy w klinice Vidium Medica zabiegowi laserowej korekcji wzroku mogą być u nas poddani również pacjenci z oczopląsem. Zapraszamy do zapoznania się z wpisem na blogu – choroba zezowa a laserowa korekcja wzroku.

Celem laserowej korekcji wzroku jest zmiana krzywizny rogówki w celu usunięcia wady wzroku. Zabieg usunięcia zaćmy polega natomiast na chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Poddanie się laserowej korekcji wady nie wyklucza, więc możliwości ewentualnego usunięcia zaćmy. Wykonując pomiary i obliczenia mocy soczewki do wszczepu, uwzględnia się przebytą laserową korekcję. Posługujemy się wtedy specjalnymi metodami obliczeniowymi i równaniami, które służą do planowania zabiegów zaćmy u osób, które przebyły wcześniej chirurgię refrakcyjną.

Wybór metody jest uzależniony od wady wzroku, anatomii oka oraz stylu życia. Zabiegi głębokie są skuteczniejsze w korygowaniu astygmatyzmu i nadwzroczności niż metody powierzchowne, a WF Optimized należy do najbardziej precyzyjnych i bezpiecznych. Metody powierzchowne są wskazane dla osób posiadających cienką rogówkę oraz narażonych na urazy oka (np. osób uprawiających boks).

U znacznej większości pacjentów nie powraca, co nie oznacza, że osoba, która poddała się korekcji laserowej, do końca życia będzie widziała ostro bez okularów. Po 45. roku życia pojawia się prezbiopia, która wiąże się z potrzebą używania okularów do czytania. Więcej na ten temat na naszym blogu.

Starczowzroczność – (łac. presbyopia) jest spowodowana utratą możliwości akomodacji oka. Pogorszenie akomodacji zaczyna się zwykle po 40 roku życia i objawia się coraz gorszym widzeniem z bliska, co z kolei wiąże się z potrzebą stosowania okularów do czytania. Gdy zaczynamy odsuwać czytany tekst, by widzieć go ostrzej, wtedy właśnie mamy do czynienia z początkową starczowzrocznością.

Laserowa korekcja wzroku nie koryguje starczowzroczności. W celu osiągnięcia komfortu przy tej dolegliwości stosujemy tak zwaną monowizję, czyli jedno oko korygowane jest tak, aby widziało ostro do dali, a drugie do bliży. W ten sposób można osiągnąć kompromis, aby widzieć na wszystkie odległości bez stosowania okularów. Niestety monowizja wiąże się z utratą widzenia przestrzennego (postrzeganie głębi). Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla osób potrzebujących osobnych okularów do czytania jest często refrakcyjna wymiana soczewek, czyli wszczepienie sztucznej soczewki wieloogniskowej.

Noszenie soczewek powoduje, tymczasową zmianę kształtu rogówki, co wpływa na dokładność istotnych pomiarów dokonywanych podczas badania okulistycznego. Dlatego też użytkownicy miękkich soczewek kontaktowych powinni zaprzestać ich noszenia na około 2 tygodnie przed badaniem, a osoby korzystające z soczewek twardych –miesiąc.

Zobacz więcej na temat laserowej korekcji wzroku