Przygotowanie do zabiegu laserowej korekcji wzroku.
Aby w pełni bezpiecznie można było wykonać zabieg, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowego badania kwalifikacyjnego. Na jego podstawie okulista zaproponuje najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb i oczekiwań metodę laserowej korekcji wady wzroku.
Skutecznie pożegnanie się z okularami korekcyjnymi i soczewkami, wymagać będzie od nas odpowiedniego przygotowania.
Do części zaleceń musimy zacząć stosować się już na kilka tygodni wcześnie.
Poniżej zamieszczamy wszystkie informacje, które będą dla Ciebie istotne w tym czasie.
Soczewki kontaktowe
Już przed badaniem kwalifikacyjnym, zostałeś poproszony o zrezygnowanie z soczewek kontaktowych i powrót do noszenia okularów. Dokładnie taka sama zasada obowiązuje przed zabiegiem. Jeśli między badaniem i zabiegiem planujemy większy odstęp czasu, pamiętajmy żeby zaprzestać noszenie miękkich soczewek kontaktowych na tydzień, soczewek miękkich torycznych na dwa tygodnie, twardych na cztery tygodnie, a ortokorekcyjnych na 2 miesiące przed zabiegiem. Wiemy jak uciążliwe przez ten czas, może być dla Ciebie noszenie okularów, dlatego w miarę dostępności terminów, zabieg ustalamy już następnego dnia po kwalifikacji. Dzięki temu szybciej będziesz mógł cieszyć się pełną ostrością wzroku.
Przyjmowane leki
Długotrwałe przyjmowanie leków, nie stanowi przeciwwskazania do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku, dlatego nie wolno zaprzestawać ich stosowania przed zabiegiem. Dotyczy to zarówno leków jak i hormonów, których nie zalecamy odstawiać na 6 miesięcy przed i 6 miesięcy po zabiegu. O wszystkich ewentualnych zmianach w stosowaniu przyjmowanych leków, powinniśmy poinformować operatora przed przystąpieniem do zabiegu.
Makijaż oczu
Co najmniej 24 godziny przed zabiegiem musimy zrezygnować z makijażu oczu i twarzy (tuszu do rzęs, kredki do oczu, cieni do powiek, pudru, podkładu). Ważne aby w okolicach oczu nie znajdowały się żadne resztki kosmetyków. W okresie rekonwalescencji należy całkowicie zrezygnować z makijażu oczu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zarówno podczas nakładania jak i zmywania makijażu, do oka nie dostaną się resztki tuszu czy cieni. Bez obaw można natomiast stosować kremy do twarzy, unikając oczywiście okolic oczu.
Na drugiej wizycie kontrolnej zapytaj lekarza, czy możesz już zacząć bez obaw stosować makijaż.
“Okres rekonwalescencji jest bardzo indywidualną kwestią i zależy od predyspozycji pacjenta oraz metody wykonywanego zabiegu. Warto przedyskutować z lekarzem kwestię powrotu do aktywności zawodowej.”
mgr Zofia Domańska
kierownik działu optometrii, Optegra (dawniej Vidium Medica) Warszawa
Zwolnienie L4
Powrót do pracy po zabiegu laserowej korekcji wzroku, zależy w dużej mierze od charakteru pracy pacjenta, ale również od metody wykonywanego zabiegu. Osoby pracujące fizycznie, lub takie których praca niesie ze sobą ryzyko dostatnia się do oka oparów, kurzu lub innych niepożądanych substancji, powinny zapewnić sobie okres odpoczynku przez minimum 10 dni. Większość pacjentów może jednak bez obaw wrócić do pracy już nawet 24 godziny po zabiegu.
Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa, warto jednak skorzystać z proponowanego przez okulistę zwolnienia.
Pozwoli to naszym oczom odpocząć i zregenerować się po zabiegu.
Alkohol
Alkohol powoduje nadmierną suchość i podrażnienie oczu, dlatego należy unikać jego spożywania na 24 godziny przed zabiegiem i około 48 godzin po nim.
Aby zabezpieczyć nasze oczy przed dyskomfortem, warto w dniu zabiegu oraz kilka dni po nim, ograniczyć stosowanie perfum, wody kolońskiej czy innych produktów o wysokiej zawartości alkoholu.
Jazda samochodem
W dniu zabiegu, samodzielne prowadzeniu pojazdu nie jest możliwe. Prosimy o przybycie do kliniki z osobą towarzyszącą, która po zabiegu pomoże Ci bezpiecznie dostać się do domu.
Dla znacznej większości pacjentów, prowadzenie samochodu następnego dnia po zabiegu nie stanowi już problemu, jest to jednak kwestia indywidualna i nie może stanowić reguły.
Nowoczesne zabiegi korekcji wzroku.
Sprawdź do jakiej metody możesz się kwalifikować!
Długie podróże
Długie podróże nie są wskazane bezpośrednio po zabiegu laserowej korekcji wzroku. Warto w tym okresie zapewnić sobie odpoczynek w spokojnym miejscu. Musimy pamiętać również o tym, że kolejnego dnia konieczne jest przeprowadzenie badania kontrolnego.
Wygodne ubranie
Wygodne i komfortowe ubranie, to najlepszy wybór w dniu zabiegu. Z pewnością sprawdzi się luźny dres i sportowe obuwie.
W dniu zabiegu
W dniu zabiegu powinniśmy zadbać o to by być wyspanym i wypoczętym. Nie powinniśmy pić napojów gazowanych, energetycznych oraz kawy i mocnej herbaty.
Przed zabiegiem polecamy zjeść lekki posiłek.
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania związane z przygotowaniem do zabiegu,
zapraszamy do kontaktu z naszą infolinią.
Laserowa korekcja wzroku
Cena badań kwalifikacyjnych
399 zł
Cena zabiegu
od 6 900 zł
Zobacz więcej na temat laserowej korekcji wzroku
- Laserowa korekcja wzroku
- Co to jest laserowa korekcja wzroku?
- Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku
- FemtoLASIK
- Lentivu® (ReLEx™ SMILE)
- EBK
- Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
- Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku?
- Rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzorku
- Laserowa korekcja wzroku a astygmatyzm
- Ceny zabiegów laserowej korekcji wzroku