JESTEŚ TUTAJ: LECZENIE AMD / Objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Zniekształcenie obrazu –  jest pierwszym symptomem charakterystycznym dla postaci mokrej AMD.  Obraz faluje, linie proste wykrzywiają się. Zmiany mogą dotyczyć jednego oka, dlatego mogą być niezauważone przy obserwacji obuocznej. Po 50. roku życia powinno przeprowadzać się samodzielnie test Amslera dla każdego oka osobno. Test Amslera jest bardzo prosty i jednocześnie bardzo czuły na wszelkie  zmiany zachodzące w plamce. Taki test można otrzymać do samokontroli niemal w każdym gabinecie okulistycznym.

Trudności z czytaniem – tekst może być trudny do przeczytania, ponieważ wyrazy lub ich fragmenty mogą być niezauważone, pominięte lub zniekształcone. Aby je odczytać, trzeba poruszać głową na boki.

Zgaszone barwy – świat szarzeje, bo kolory są mniej nasycone, tracą swoją intensywność, zlewają się ze sobą. Taki objaw daje obumieranie fotoreceptorów odpowiedzialnych za widzenie barw (czopków), które znajdują się  w plamce żółtej.

Słaby kontrast – kontury przedmiotów się rozmywają, zacierają, trudniej dostrzec szczegóły obrazu, który staje się nieostry.

Delikatna chmurka – pojawia się wrażenie, że oko przesłania chmurka zaciemniająca obraz.

Ciemna plama – powstaje w centrum pola widzenia. Początkowo jest niewielka, ale w miarę postępowania choroby powiększa się. Można dostrzec tylko to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia, ale obraz na peryferiach jest nieostry i gorszej jakości.

Cena badań kwalifikacyjnych

290 zł

Cena zabiegu

od 2 500 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet do 50 rat