Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

5 objawów wskazujących na to, że koniecznie powinieneś udać się do okulisty

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, które posiada człowiek. Dostarcza do naszego mózgu ogromne ilości informacji na temat otaczającego nas świata. Dzięki niemu możemy w porę dowiedzieć się o czyhającym na nas niebezpieczeństwie, a także wykonywać wiele codziennych czynności: gotować, prowadzić samochód, czytać ulubioną prasę i książki, korzystać z komputera i smartfona… Długo by jeszcze można wymieniać.

Nasze oczy są niezwykle delikatnym narządem, który szybko może ulec zniszczeniu. Z tego powodu powinniśmy o nie szczególnie dbać i przyglądać się ich funkcjonowaniu. Istnieje 5 niepokojących objawów, które powinny Cię skłonić do wizyty u specjalisty.

Ból głowy

Często słyszymy, że ból głowy spowodowany jest niskim ciśnieniem, stresem, za dużym natłokiem obowiązków. Warto kontrolować, w jakich okolicznościach się pojawia. Zaniepokoić nas powinien ten pojawiający się po długiej pracy przy komputerze, czytaniu, oglądaniu telewizji, czy jeździe samochodem.

Niezwykle często jego przyczyną jest nieskorygowana (nawet niewielka) wada wzroku. W takim wypadku problem będzie pojawiał się regularnie, o podobnej porze. Zazwyczaj pod koniec dnia. Pamiętaj, że źle skorygowana wada wzroku (lub brak jej korekcji) sprawi, że Twoja głowa będzie ciężka, a Ty odczujesz z tego powodu ból gałek ocznych i głowy.

Pofalowanie linii, które powinieneś widzieć jako proste

Od jakiegoś czasu linie, które wiesz, że były proste widzisz jako pofalowane
i zdeformowane? To pierwszy objaw zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Często pojawia się ono razem z niewyraźnym widzeniem z bliska oraz nocą, czy trudnościami przy czytaniu
i pisaniu. Ta choroba cały czas jest poznawana i wyjaśniana. Ważny jest fakt, że to schorzenie oka może zdiagnozować jedynie okulista. W tym celu z pewnością wykona on szereg badań wzroku:

  • sprawdzi ostrość widzenia,
  • zbada oko lampą szczelinową,
  • zbada dno oka,
  • wykona koherentną tomografię oka (OCT),
  • zleci angiogriafię fluresceinową (AF).

Skutecznym sposobem na leczenie zwyrodnienia plamki żółtej jest terapia 2RT (Retinal Rejuvenation Therapy). Pozwala ona dosłownie na „odmłodzenie siatkówki” oka. Stosowana jest szczególnie u pacjentów, u których ta choroba okaz związana jest z wiekiem. Technikę tą można wykorzystać pod jednym warunkiem – schorzenie gałki ocznej musi zostać wykryte we wczesnym stadium, jako tzw. sucha postać zwyrodnienia plamki żółtej, określana także mianem niewysiewowej. Zabieg jest dużą szansą na całkowite wyleczenie pacjenta we wczesnym stadium choroby.

Przeczytaj więcej o czerwonych oczach u dziecka oraz gradówce u dziecka

Osoby cierpiące na ten problem powinny pamiętać o prawidłowym żywieniu i diecie. Najważniejszym jej elementem jest unikanie tłustych potraw, oraz tych, które są wysoko przetworzone. Bezwzględnie należy także rzucić palenie.

Zmiana ostrości naszego widzenia

Jeśli zazwyczaj bez problemu czytałeś gazety, numer autobusu komunikacji miejskiej, godzinę na zegarku, albo ceny na półkach sklepowych, a od pewnego czasu masz z tym problem, skieruj swoje kroki do lekarza okulisty. To klarowny sygnał, że Twoje oczy potrzebują kontroli.

Specjalista sprawdzi, czy nie cierpisz na którąś z popularnych wad wzroku: krótko-, dalekowzroczność, astygmatyzm, prezbiopię (starczowzroczność). Pogorszenie się wzroku może być także objawem wielu chorób oka, m.in. jaskry, zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej. Niezależnie, na którą z tych przypadłości zapadłeś, ważne jest szybkie jej wykrycie i podjęcie leczenia.

Ból i zaczerwienienie oczu

Przez kilka dni z rzędu odczuwasz uporczywy ból oka? Jest ono zaczerwienione i piecze? Koniecznie skieruj swoje kroki do okulisty. Najczęstszą przyczyną takich objawów jest infekcja oka, albo jego przemęczenie z powodu błędnie (albo wcale) nieskorygowanej wady wzroku. Czasami jest to reakcja alergiczna, ale warto iść do okulisty, by sprawdzić kondycję gałki ocznej. Kłopot z okiem może być znacznie poważniejszy, więc lepiej dmuchać na zimne.

Nie należy tego bagatelizować, szczególnie jeśli do objawów dochodzi ból głowy i problemy z ostrością widzenia. Samodzielnie nie będziesz w stanie zdiagnozować swojej przypadłości, nie zrobi tego również refrakcjonista, czy optometrysta. Te objawy mogą być początkami poważnego schorzenia np. zaćmy, jaskry. Potrafi je zdiagnozować tylko okulista, podczas wizyty kontrolnej, albo spowodowanej nieprzyjemnymi objawami choroby. Czasami problemy te są spowodowane zapaleniem nerwu wzrokowego.

Dolegliwości bólowe oczu mogą być także sygnałem poważnego stanu chorobowego oka – jaskry. Polega on na stopniowym i nieodwracalnym uszkadzaniu nerwu wzrokowego. To efekt podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej. Nazywana jest także cichym złodziejem wzroku z prostego powodu – nie boli. Dlatego niezwykle trudno jest uchwycić jej objawy w fazie początkowej. Najczęściej objawia się ona już w zaawansowanej fazie rozwoju atakiem ostrego bólu oka. Z tego powodu niezwykle istotne są stałe wizyty kontrolne u lekarza okulisty. W zależności od stadium choroby, można ją leczyć specjalnymi kroplami do oczu, albo zabiegami okulistycznymi. O zakwalifikowaniu do odpowiedniego zabiegu decyduje lekarz okulista. Ma on do wyboru następujące typy operacji:

  • laseroterapię (metoda SLT) – prostą, nieinwazyjną i skuteczną metodę leczenia nieinwazyjnego jaskry. Jej efektem jest zwiększenie zdolności transportowych gałki ocznej, co bezpośrednio wpływaja na obniżenie jej ciśnienia.
  • Irydotomię laserową – ten całkowicie bezbolesny zabieg polega na wykonaniu niewielkiej dziurki na powierzchni oka, dokładnie na obwodzie tęczówki. Wykonywana jest w górnych kwadrantach oka, zaraz pod powieką – dzięki temu jest ona niewidoczna.

Częste przemęczenie oczu

Zdarza Ci się podczas pracy mrużyć oczy? W czasie czytania książki, albo prasy, korzystania z komputera, prowadzenia auta albo innych zajęć wymagających nadmiernego uczestnictwa oczu, – szybko się męczą, a długotrwałe skupienie na jednej czynności powoduje nadmierne łzawienie, także powinieneś udać się do specjalisty. Taki problem podczas wielu aktywności, może spowodować realne zagrożenie nie tylko dla Twojego życia, ale także otaczających Cię osób.

Może być to objaw cyfrowego zmęczenia wzroku, albo tzw. syndromu suchego oka. Obydwa schorzenia są coraz bardziej popularne, są znakiem czasu. Wiążą się m.in. z tym, że wszędzie otaczają nas monitory, z których korzystamy przez większość czasu w ciągu dnia. Oczy, jeśli nie są zabezpieczone odpowiednimi szkłami okularowymi z powłoką, która nie dopuszcza do nich promieniowania niebieskiego, po prostu są coraz bardziej zmęczone.

Reasumując, każda nieprawidłowość, która będzie niepokojąca i odczuwalna w okolicach naszych oczu powinna skłonić nas do wizyty u lekarza okulisty. Pomoże nam on cieszyć się długo świetnym ostrym widzeniem oraz zdrowymi oczami i prawidłowo działającym zmysłem wzroku.

Autor: mgr inż. Kamil Chowaniec

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Baza wiedzy