5 prawd, które pomogą Ci utrzymać wzrok w dobrej kondycji

dbanie o oczy i masaż oczu

Co zrobić, aby jak najdłużej utrzymać wzrok w dobrej kondycji? Oto 5 praw, które Ci to ułatwią!

Dobry wzrok na całe życie – czy to możliwe? Dzięki odpowiednim praktykom możesz znacznie poprawić jego kondycję, a nawet zapobiegać chorobom oczu w przyszłości.

Gimnastyka oczu

Ćwiczenia oczu? Jak najbardziej! Zwłaszcza, jeśli przez kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie spędzasz na wpatrywaniu się w ekran komputera. Wykonanie ćwiczenia zajmie Ci minutę, a w zamian będziesz cieszyć się zdrowym i wypoczętym wzrokiem! Ćwiczenia są bardzo proste: trzymając nieruchomo głowę, spójrz przez kilka sekund w górę, potem w prawo, w dół i w lewo. Następnie powtórz ćwiczenie w odwrotnym kierunku. I tak przez minutę.

Pamiętaj o wykonywaniu ćwiczeń poprawiających wzrok, zwłaszcza kiedy jesteś zmęczony lub zestresowany. To właśnie wtedy często przed oczyma pojawiają się plamy, zygzaki, a obraz staje się nieostry. W stresie mamy też usztywnione mięśnie poruszające gałką oczną, których długotrwałe napięcie powoduje ich osłabienie.

Aby zniwelować uczucie napięcie, zastosuj tzw. palmowanie (z ang. palm – dłoń). Ćwiczenie polega na przyłożeniu dłoni do otwartych oczu, w taki sposób, aby palce zachodziły na siebie i krzyżowały się na środku czoła. Następnie zamknij oczy (nie dotykając powiek!) i staraj się przywołać w pamięci miłe wydarzenie. Po pewnym czasie zaczniesz widzieć czerń. Im głębsza, tym lepszy efekt ćwiczenia. Po kilku minutach otwórz oczy, mrugając nimi intensywnie.
Gimnastyka oczu

Masaż oczu

Niewiele osób wie, że masować można także oczy 😉 Ważna w tym wypadku jest oczywiście odpowiednia technika. Dzięki niemu możemy wzmocnić oczy, zmniejszyć przekrwienie gałek ocznych, zniwelować cienie pod oczami i zapobiegać chorobom oczu (takim jak krótkowzroczność, zaćma i jaskra).

Masowanie oczu szczególnie poleca się osobom, które wiele godzin spędzają przed ekranem komputera. Zanim jednak przystąpisz do masażu, pamiętaj o kilku zasadach:

 • bądź delikatny,
 • dokładnie umyj ręce,
 • do masażu używaj trzech palców (wskazującego, środkowego i serdecznego),
 • nigdy nie naciągaj skóry,
 • nie masuj suchej skóry, użyj ulubionego kremu lub olejku,
 • masaż wykonuj wzdłuż kości oka okrężnym ruchem od wewnętrznego kącika przez górną powiekę do skroni, wracając do punktu początkowego przez dolną powiekę.

Masaż sceny

Jak wykonywać masaż oczu?

 1. Ułóż z palców literę “V” pod oczami. Zamknij oczy i napinaj mięśnie na dolnej powiece.
 2. Ułóż palce pod brwiami tak aby lekko dociskać górną powiekę. Napinaj górną powiekę.
 3. Ułóż palec wskazujący, środkowy i serdeczny pod oczami. Napinaj dolną powiekę
 4. Połóż środkowy palec przy zewnętrznym kąciku oka i przesuń delikatnie do środkowego kącika. Następnie zwiększając nacisk przesuń górą w kierunku skroni i zsuń ręce na dół w kierunku szyi.
 5. Połóż palce przy zewnętrznym kąciku oka i przy zamkniętych oczach napinaj mięśnie.

Dieta

To co jesz, ma wpływ na Twoje zdrowie. Słyszałeś to już wielokrotnie, ale to prawda! Jeśli więc chcesz cieszyć się dobrym wzrokiem, musisz zadbać o to, aby w Twojej diecie znalazły się odpowiednie składniki. Nie musisz rewolucjonizować swojego jadłospisu, wystarczy, że będziesz pamiętaj o kilku prostych zasadach.

Dieta dla oczu

Przede wszystkim dostarczaj swojemu organizmowi luteiny, która na nasze oczy działa podobnie jak filtr ochronny przed szkodliwym działaniem promieni UV. Najwięcej luteiny znajduje się w rybach, zielonych warzywach, kiełkach zbóż, jajach kurzych, natce pietruszki, nektarynkach, czarnych porzeczkach i awokado. Staraj się także ograniczać tłuszcze zwierzęce, które sprzyjają rozwojowi zwyrodnieniu plamki żółtej. Kontroluj też ilość potraw, zwiększających poziom insuliny we krwi, a w ten sposób zmniejszysz ryzyko wystąpienia jaskry.

Okulary z filtrem UV zimą

O ile latem większość z nas pamięta o okularach z filtrem UV, o tyle zimą często o tym zapominamy. Niesłusznie! To właśnie o tej porze roku słońce odbijające się od śniegu i lodu jest wyjątkowo ostre i szkodliwe dla naszego wzroku. Łzawienie, ból i zaczerwienieni to objawy tzw. ślepoty śnieżnej. W przypadku częstego narażania wzroku na działanie promieni ultrafioletowych znacznie zwiększa się ryzyko poważnych chorób oczu, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Zatem bez okularów z filtrem UV, ani rusz!

Okulary z filtrem

Regularne kontrole u okulisty

Wzrok należy badać regularnie, ponieważ wiele chorób oczu rozwija się bezobjawowo i tylko konsultacja u specjalisty jest w stanie je wykluczyć lub wykryć i leczyć. Takie choroby jak jaskra czy stożek rogówki dają szansę na wyleczenie, w momencie gdy zostaną zdiagnozowane odpowiednio wcześnie.

Okulista