Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Czy dobrze dobrane okulary mogą wyleczyć wadę wzroku? Rozwiewamy wątpliwości

czy okulary wylecza oczy

Okulary pomagają ostro widzieć osobom, które posiadają wady wzroku. Ale czy można dzięki nim wyleczyć krótkowzroczność, nadwzroczność albo astygmatyzm? Oto 7 przydatnych faktów, o których nie wszyscy wiedzą.

1. Istota wad wzroku sprowadza się do tego samego problemu

Istnieje kilka różnych wad wzroku. Skąd się biorą? Tak do końca nie wiadomo, jest jednak grupa czynników, które mają całkiem spory wpływ na ich występowanie – są to m.in.: uwarunkowania genetyczne, długie lub częste wpatrywanie się z bliska w ekrany (laptop, tablet, telewizor czy smartfon), nieprawidłowości w budowie rogówki lub kształcie gałki ocznej. Istotą każdej z nich jest nieprawidłowe skupianie promieni świetlnych, wpadających do oka, względem siatkówki. U krótkowidza ogniskują się one przed tą warstwą, u osoby dalekowzrocznej – za nią. Z kolei u astygmatyka padają w różnych jej miejscach. Wszystkie te wady wiążą się z nieostrym widzeniem i wymagają innego rodzaju szkieł do korekcji. Ale czy można je w ten sposób wyleczyć?

2. Okulary NIE wyleczą żadnej wady wzroku!

Niestety, nawet najlepiej dobrane okulary (albo soczewki kontaktowe) nie są w stanie wyleczyć żadnej wady wzroku. W każdym przypadku głównym problemem jest, jak już ustaliliśmy, nieprawidłowe ogniskowanie światła we wnętrzu oka. Szkło lub soczewka pomagają w skupianiu światła na siatkówce, jednak są tylko rozwiązaniem doraźnym – działają, dopóki są używane; bez nich znów widzimy nieostro.

3. Laserowa korekcja wzroku jako jedyna daje możliwość wyleczenia wad wzroku

Istnieje jednak sposób na wyleczenie tych wszystkich wad – jest nim laserowa korekcja wzroku. To nowoczesna metoda okulistyczna, która staje się coraz bardziej popularna. Jako jedyna pozwala na trwałe pozbycie się krótkowzroczności, nadwzroczności czy też astygmatyzmu. Oczywiście wraz z upływem lat, w pewnym wieku naturalnie może pojawić się starczowzroczność, ale dzisiejsza medycyna i na to ma odpowiedź. Na czym dokładnie polega laserowa korekcja wzroku? Istotą zabiegu jest doprowadzenie do sytuacji, w której wpadające do oka światło będzie samoistnie ogniskowało się precyzyjnie na siatkówce. Można to osiągnąć poprzez laserowe wyprofilowanie zewnętrznej warstwy oka (rogówki), co pomoże w odpowiednim nakierowywaniu wiązek światła. Efektem zabiegu jest ostre widzenie, bez konieczności stosowania okularów czy soczewek kontaktowych!

4. Laserowa korekcja wzroku jest krótka i nie boli!

Oprócz możliwości wyleczenia wad, zabieg laserowej korekcji wzroku ma też szereg innych zalet. Jest to krótka, trwająca ok. 20 minut procedura, przeprowadzana w bardzo komfortowych dla pacjenta warunkach. Zastosowanie znieczulenia miejscowego, podawanego w postaci kropli do oczu powoduje, że zabieg jest całkowicie bezbolesny, a jednocześnie pacjent nie traci świadomości. Przez cały czas pozostaje więc w kontakcie z lekarzem, który przeprowadza korekcję. Co więcej, zabiegowi można poddać się w ramach chirurgii jednego dnia – jest więc szybko i wygodnie! Rekonwalescencja po wykonanej korekcji zwykle nie trwa długo (wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań); początkowo może pojawić się lekkie zamglenie widzenia i uczucie dyskomfortu w oczach, ale objawy te szybko mijają. Stosując się do zaleceń lekarza można szybko wrócić do pełnej ostrości widzenia.

5. Istnieje kilka metod laserowej korekcji wzroku

W ramach tej jednej formy leczenia wyróżniamy kilka różnych metod. Różnią się one między sobą głównie techniką. Istnieją metody powierzchowne (np. EBK, PRK, transPRK), głębokie (FemtoLASIK vOptimum i FemtoLASIK vDesign), a także nowoczesna metoda trzeciej generacji – Lentivu® (ReLEx™ SMILE). Pierwszy rodzaj polecany jest głównie osobom o cienkiej rogówce i narażonym na urazy (np. sportowcy). Laserem femtosekundowym usuwa się tutaj nabłonek rogówki (który później odrasta), a następnie za pomocą lasera excimerowego modeluje się samą rogówkę. Metody głębokie polegają na wytworzeniu tzw. płatka (stąd inna ich nazwa – płatkowe), który umożliwia dotarcie do niższych warstw rogówki. On również z czasem zarasta. Z kolei metoda Lentivu® (ReLEx™ SMILE) charakteryzuje się najmniejszą inwazyjnością. Tym samym wymaga najkrótszego czasu rekonwalescencji.

Laserowa korekcja wzroku w Krakowie i w Warszawie

6. Badanie kwalifikacyjne pomaga w doborze odpowiedniej metody

Zanim poddasz się laserowej korekcji wzroku, okulista przeprowadzi panel badań kwalifikacyjnych, dzięki którym możliwe będzie wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu, takich jak np. niektóre schorzenia oczu (jaskra, zaćma), nieprawidłowości rogówki (np. stożek rogówki), skłonność do tworzenia się bliznowców, niestabilna wada wzroku, a także niektóre choroby autoimmunologiczne. Jednak badanie kwalifikacyjne ma jeszcze jeden, ważny cel – dzięki niemu lekarz dobrze pozna Twoje oczy i dobierze najlepiej pasującą do Ciebie metodę laserowej korekcji wzroku.

7. Coraz więcej osób decyduje się dziś na laserową korekcję wzroku

Duża liczba zalet – a wśród nich ta największa: możliwość trwałego wyleczenia wad wzroku – powoduje, że laserowa korekcja wzroku jest dziś bardzo popularna na całym świecie; także w Polsce stopniowo zyskuje kolejnych zwolenników. Oprócz wspomnianych wcześniej zalet jest to również swoista inwestycja w przyszłość – jednorazowy koszt w przypadku takiego zabiegu jest znacznie bardziej opłacalny, niż zmienianie co jakiś czas oprawek, albo dokupywanie płynu i nowych soczewek. Jeśli chcesz uzyskać wolność od ograniczeń, jakie narzuca Ci wada wzroku, okulary i soczewki kontaktowe, laserowa korekcja będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem!