Wraz z upływem lat, pogarsza się nasz wzrok. W niektórych przypadkach jest to naturalny proces, ale często może to świadczyć o rozwijającej się chorobie oczu. Sprawdź, jakie choroby narządu wzroku najczęściej dotykają starsze osoby.
Naturalny proces
Pogorszenie ostrości widzenia około 40. roku życia jest naturalnym procesem starzenia się naszego organizmu, w tym również narządu wzroku. Schorzenie to nazywane jest starczowzrocznością. Pierwsze objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę to potrzeba odsuwania czytanego tekstu coraz dalej od oczu. Zauważymy również pogorszenie ostrości widzenia.
Jaskra
Choroby oczu u ludzi ujawniają się w różnym wieku, jednak niektóre z nich szczególnie nasilają się u osób starszych, jak np. jaskra. Jaskra wiąże się z postępującym uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Jest to groźna choroba oczu, ponieważ nieleczona może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Jaskra bardzo długo rozwija się bezobjawowo, dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych – tylko specjalista może wykryć ją we wczesnym stadium.
Szczególną czujność powinny zachować zwłaszcza osoby, które mają krewnych dotkniętych tą chorobą, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo dziedziczenia jaskry.
Główną metodą leczenia jaskry jest farmakoterapia, a gdy nie pomaga, stosowane jest laserowe lub chirurgiczne leczenie jaskry.
Zobacz cennik dla Krakowa i Warszawy
Zaćma
Kolejnym dość częstym schorzeniem jest zaćma, która charakteryzuje się zmętnieniem soczewki oka w całości lub części. Nieleczona, podobnie jak jaskra, prowadzi do utraty wzroku. Jej występowanie często związane jest z występowaniem innych chorób, na przykład cukrzycy. Jeżeli mimo doboru właściwych okularów, nadal odczuwa się stopniowe pogorszenie ostrości widzenia, to być może jest to postępująca zaćma. W takim wypadku konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Zaćmę najczęściej usuwa się operacyjnie.
Zobacz cennik dla Krakowa i Warszawy
Zwyrodnienie plamki żółtej
AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej dotyczy niemalże tylko seniorów. Zwykle pojawia się około 70. roku życia i objawia się m.in. zawężeniem pola widzenia, obniżeniem kontrastów, zniekształceniami obrazu, zanikaniem części tekstu. Zwyrodnienie plamki żółtej początkowo zwykle obejmuje jedno oko, jednak w większości przypadków z czasem zmiany pojawiają się także w drugim.
AMD najczęściej dotyka osoby otyłe, prowadzące niezdrowy, siedzący oraz te, u których wystąpiły zmiany miażdżycowe. Wcześnie wykryte AMD można leczyć z większym powodzeniem terapii. Gdy mamy natomiast mokrą postać AMD, która wyrządziła siatkówce oka znaczne szkody, nie zawsze udaje się odzyskać widzenie sprzed pojawienia się choroby, dlatego też tak ważne są regularne badania profilaktyczne i przesiewowe
Zobacz cennik dla Krakowa i Warszawy
Bibliografia:
- Asbell P.A., Dualan I., Mindel J., Brocks D., Ahmad M., Epstein S. Age-related cataract. Lancet. 2005 Feb 12-18; 365(9459): 599-609. doi: 10.1016/S0140-6736(05)17911-2. PMID: 15708105.
- Weinreb R.N., Aung T., Medeiros F.A. The pathophysiology and treatment of glaucoma: a review. JAMA. 2014 May 14; 311(18): 1901-11. doi: 10.1001/jama.2014.3192. PMID: 24825645; PMCID: PMC4523637.
- Gheorghe A., Mahdi L., Musat O. AGE-RELATED MACULAR DEGENERATION. Rom J Ophthalmol. 2015 Apr-Jun; 59(2): 74-7. PMID: 26978865; PMCID: PMC5712933.
- Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.